To soboto bo s koncertom na Titovem trgu v Kopru legendarni kameleon Tulio Furlanič zaznamoval 50 let dela na glasbeni sceni. Spominja se, da so po nekajmesečnih preigravanjih 11. septembra 1965 Kameleoni prvič javno zaigrali na odprtju mladinskega kluba Ray Charles v stari koprski palači Tarsia, kjer imajo zdaj sedež Primorske novice in ki je bila takrat povezana s prostorom, kjer ima TV Koper Capodistria enega od snemalnih studiev. »V tistem času je še veljala hora legalis in smo morali ob 22. uri končati nastop. Toda imeli smo uigranih le trinajst komadov, tako da smo morali katerega ponoviti, da smo zapolnili čas, ki smo ga imeli na razpolago,« se prvega nastopa spominja Tulio.
Zaradi dolgih las so jih vrgli iz šole
S Kameleoni je Koper postal jugoslovanski Liverpool. Tulio, Danilo Kocjančič, Marjan Malikovič, Jadran Ugrin in Vanja Valič so postali pionirji novovalovskega gibanja mladine, ki si ni več želela biti pridna in ubogljiva, temveč je hotela tudi svojevrstno zabavo. Bili so med prvimi, ki so si pustili rasti lase čez uhlja, kar so nekateri plačali z izključitvijo iz srednje šole. Obdobje koprskih rockerjev je bilo kratko, vendar so v dveh letih prepotovali vso Jugoslavijo. Kot pubertetniki so posneli celovečerni film Sončni krik z večno kontroverznim režiserjem Boštjanom Hladnikom.
Konec Kameleonov je pomenil Tuliev odhod na služenje vojaškega roka. Po vrnitvi se je odločil, da zapluje v profesionalne glasbene vode. Nekaj časa je še bobnal pri izolskih Faraonih, tedaj prvi rockovski skupini z dvema bobnarjema (na kožo in činele je tolkel še Nelfi Depangher).
Leta 1972 se je odločil, da gre s trebuhom za kruhom v svet. Najdlje je z igranjem in prepevanjem prebil v Nemčiji, kjer se je že prvo leto poročil in dobil hčerko Esther, igral je še v Švici, Avstriji, Italiji in Španiji. Po trinajstih letih od konca Kameleonov so se fantje leta 1981 ponovno zbrali in v portoroškem Avditoriju zaigrali na dobrodelnem koncertu za operacijo oči italijanskega bobnarja, ki je sodeloval z našimi skupinami. Kameleoni so imeli še en koncert na koprski Bonifiki leta 1994, ob 30-letnici pa so izdali zgoščenko Gremo generacija.
Tlaka v tujini je trajala dolgih 24 let. Takoj po vrnitvi se je Tulio pridružil Kocjančiču, Ugrinu in Marinu Legoviču v skupini Halo in nastala je slovenska pesem leta, zimzelena Anita ni nikoli, brez katere ne mine noben Tuliev nastop. Zadnjih petnajst let je kot samostojni pevec uspešno nastopil na več slovenskih festivalih, Slovenski popevki, Emi in MMS.
Razstavil svoje slike
Tulio pravi, da organizacija koncerta ni mačji kašelj. Na odru ga bo spremljalo enajst mladih in že uveljavljenih glasbenikov, s katerimi je v preteklosti sodeloval. Kot gostje bodo nastopili Anika Horvat, Polona Furlan, Steffy Stipančevič in Mitja Bobič. Jubilant je v kavarni Loža pripravil še posebno razstavo s starimi fotografijami, letaki, oblekami in, ne boste verjeli, tudi slikami, ki jih je sam ustvaril. Iz njega je letos namreč izbruhnil še en ustvarjalni vrelec. Razstavo je poimenoval Od začetka do začetka konca. Tulio, naj ta začetek konca traja in traja...
{embed_facebook}//www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FBulvarSlovenskeNovice&width=292&height=258&show_faces=true&colorscheme=light&stream=false&show_border=false&header=false&appId=333405986784955{/embed_facebook}