Na 63. Evroviziji v Lizboni bo danes šlo zares. V finale se je iz dveh predizborov uvrstilo 20 držav, tudi Slovenija, ki jo s skladbo
Hvala, ne! zastopa
Lea Sirk. Ob tem velja opozoriti, da so slovenski predstavniki prvič nastopili leta 1966 pod jugoslovansko zastavo in potem še trikrat. Samostojno Slovenijo so naši predstavniki zastopali 24-krat, če upoštevamo še današnji nastop Lee. Najbolj pa se lahko pohvalimo s sedmimi mesti
Nuše Derende in
Darje Švajger iz leta 1997 in 2001 ter
Berte Ambrož iz leta 1966.
V pričakovanju finala se spomnimo nekaterih slovenskih predstavnikov na tem priljubljenem tekmovanju. Še to, Slovenci s(m)o na Evroviziji že zmagali. Ne sicer pod svojo zastavo, kajti člani zasedbe
Pepel in kri so leta 1990 spremljali evrovizijskega zmagovalca Italijana
Tota Cutugna v skladbi
Insieme: 1992. Bomo kaj takega ponovili danes?