DRUGAČEN OKUS

Viski se je po štirih 
letih vrnil na Zemljo

Vzorec škotskega viskija ardbeg je zorel v vesolju.
A. P.
 9. 9. 2015 | 15:28
 9. 9. 2025 | 05:12

Oktobra 2011 so na Mednarodno vesoljsko postajo poslali stekleničko nedozorjenega viskija. Potem ko se je žganina lani vrnila na Zemljo, je imela občutno drugačen okus od vzorcev, ki so ostali na domačem planetu. Pobudnik tega nenavadnega eksperimenta je bil dr. Bill Lumsden iz destilarne Ardbeg na Škotskem, ki je po pokušini dejal: »Izrazili so se povsem drugi dimasti okusi, ki jih na Zemlji še nisem srečal.«

Po njegovem prepričanju bo imelo to odkritje močan vpliv na industrijo viskija. Znanost, ki se skriva za pošiljanjem viskija v vesolje, je povezana s poskusom raziskovalnega podjetja NanoRocks. Njihov cilj je odkriti, kako mikrogravitacija vpliva na vedenje terpentinov, ki jih lahko najdemo v številnih jedeh in pijačah. »Naša odkritja bodo nekega dne odločilno vplivala na pridelavo pijač. V prihodnosti bi lahko z analizo odkrili, katere sestavine se pojavljajo v viskiju določene starosti.«

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PRESENEČENJE
INTERVJU
PremiumPromo
FRANJA
Promo
BOLEČINE V HRBTU
Sovoznik
Promo
PODJETNIŠTVO
INTERVJU
Promo
TVEGANJE
TEŽKE RAZMERE
Promo
DOGODKI PO SLOVENIJI
VIDEO
Promo
DONOSNO
Promo
ZDRAVJE