Ko vstopite v zgradbo, kjer vsak dan vestno opravljate svoje delo, imate na voljo dvoje. Lahko se odločite, da se boste do svoje pisarne povzpeli po stopnišču, ki se začne tik za vhodnimi vrati. 60 stopnic, ki vas ločijo do vašega nadstropja, se vam ne zdi mačji kašelj. Lahko pa se po dolgem hodniku odpravite do dvigala, naredite približno 200 korakov in se do želenega nadstropja povzpnete na bolj lahek način. Obojega ne bi, bi pa izbrali tisto, kar je za zdravje bolj koristno. Kaj bi torej bilo bolje? Stopnice ali koraki?
Kaj pravijo strokovnjaki?
»Napačne izbire ni. Oboje je hoja in tudi nekaj sto korakov ali manj kot sto stopnic je bolje kot nič. A če bi se poglabljali v to, kaj je bolje, bi morali izbrati stopnice,« pravi Martin Gibala, profesor kineziologije na univerzi McMaster Hamilton v Ontariu. »V hojo po stopnicah je vendarle treba vložiti več truda kot v hojo po ravnih tleh,« dodaja.
Zmagajo stopnice
Glede na najnovejše izračune je celo dokazano, da tudi počasno vzpenjanje po stopnicah zahteva dvakrat več energije kot nekajminutna hoja po ravni površini. Še med spuščanjem po stopnicah porabimo več kalorij kot med hojo po ravnih tleh. Stopnjevana intenziteta hoje po njih pa ima seveda na zdravje srca in na splošno stanje kondicije še večji vpliv. Prav tako je pri hoji po stopnicah aktiviranih več mišic nog in hrbta, hitro vzpenjanje in spuščanje po njih pa izboljšujeta tudi občutek za koordinacijo in ravnotežje.
Zaključek
Vsako gibanje je koristno in seveda bi bilo najbolje, če bi lahko v dnevno rutino vključili tako hojo po ravni površini kot hojo po stopnicah. Če pa morate med prvim in drugim izbrati, boste pridobili več, če se boste odločili za stopnice.