Zdi se, da je najboljše biti rojen poleti. Ko je čas za praznovanje rojstnega dne, je vreme idealno za plavanje, pohajkovanje, kolesarjenje in piknike. Tega tisti, ki so luč sveta ugledali pozimi in zato praznujejo v stanovanjih, ne morejo reči. A to ni edini razlog, zakaj so »poletni otroci« na boljšem. Glede na izsledke britanske raziskave so tudi boljšega zdravja.
Kaj pravi znanost
»Poleti rojeni otroci so res malce na boljšem,« je povedal Ken Ong, programski vodja medicinskega raziskovalnega združenja za epidemiologijo univerze Cambridge. Skupaj s svojimi kolegi je pod drobnogled vzel podatke 450.000 rojenih v letih 1946–1975. Raziskovalci so ugotovili, da so otroci, ki na svet prijočejo poleti, ob rojstvu nekoliko težji, v odrasli dobi višji in v puberteto vstopijo pozneje, v primerjavi z rojenimi pozimi pa so kot odrasli bolj zdravi. »Ti podatki so ključni za preventivno zdravstveno oskrbo otrok in njihovih mater,« je prepričan Ong, ki sicer rojstni dan praznuje novembra.
Še na novo celino
Podobno raziskavo so izvedli tudi na univerzi Columbia, kjer so pod drobnogled vzeli zdravstveno stanje 1,75 milijona rojenih v New Yorku med letoma 1900 in 2000. Njihova raziskava je dokazala, da je letni čas rojstva povezan z dovzetnostjo za posamezne bolezni.
| {embed_facebook}//www.facebook.com/plugins/likebox.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fstil.slovenskenovice&width&height=258&colorscheme=light&show_faces=true&header=false&stream=false&show_border=true&appId=422037591177172{/embed_facebook} |
»Naših dognanj ne gre uporabljati kot nasvet, kdaj imeti otroke, ampak kot smernice, kako skrbeti za njihovo zdravje,« je povedal Herbert Irving, gostujoči profesor biokemije in sodelujoči v raziskavi univerze Kolumbija. Pri tem pa vendarle pravi, da pravilna prehrana in redna vadba še vedno najbolj varujeta pred boleznimi, in to veliko bolj kot mesec rojstva. »Prav tako ne gre rezultatov posplošiti na celotno zemeljsko oblo, saj na pojav in razvoj posamezne bolezni vpliva več kot 150 dejavnikov, med njimi tudi življenjsko okolje,« je prepričan tudi Ong.
Kljub temu je dr. Irving našel nekatere povezave med mesecem rojstva in možnimi nevarnostmi za zdravje.
Junij, julij, avgust
Ljudje, rojeni poleti, imajo rahlo višjo porodno težo in pozneje vstopijo v puberteto, kar je povezano z boljšim zdravjem v odrasli dobi.
Maj, junij, julij, avgust in september
V tem obdobju rojene ženske so malce manj plodne kot ženske, rojene v drugih mesecih leta.
Oktober, november, december
Otroci, rojeni v zadnjih mesecih leta, imajo pogosteje težave s pozornostjo. ADHD oziroma motnja pozornosti najpogosteje prizadene otroke, rojene v novembru. V novembru in oktobru rojeni so večkrat žrtve bolezni, ki prizadenejo dihala, reproduktivne organe in živčevje, kar pa ne velja za otroke, rojene v decembru. In čeprav se zdi to težko breme, otroci, rojeni septembra, oktobra in novembra, redkeje obolevajo za srčno-žilnimi boleznimi.
Od januarja do junija
Ljudje, rojeni v prvi polovici leta, naj bodo pozorni na svoj holesterol in uživanje soli. Pri njih je večja verjetnost srčno-žilnih obolenj višje, najbolj ogroženi so rojeni februarja, marca in aprila. Res pa je menda tudi, da rojeni v teh mesecih redkeje trpijo za nevrološkimi težavami.