RELI

Ogier je nehote razveselil Mikkelsena

Na reliju za svetovno prvenstvu v Kataloniji je prvak Sebastien Ogier razbil dirkalnik in podaril debitantsko zmago Andreasu Mikkelsenu.
Gregor Pavšič
 26. 10. 2015 | 22:56
 9. 9. 2025 | 03:25

Na katalonskem reliju bi skoraj videli letos že večkrat viden scenarij razpleta relija za svetovno prvenstvo. Trikratni svetovni prvak Sebastien Ogier (Volkswagen) je z odlično taktiko prvi dan na makadamu vozil ravno prav hitro, da ni izgubil preveč časa in hkrati ohranil profil gum za najdaljšo hitrostno preizkušnjo na koncu prvega dne. Takrat je prevzel vodstvo in v nadaljevanju relija na asfaltu le še povečeval svojo prednost. Že res, da bi imel brez tehničnih težav svojega moštvenega kolega Jari-Mattija Latvale – Finca so težave z zavorami spravile na rob solza, nato pa je še prebil pnevmatiko – na poti do nove zmage zagotovo bistveno težje delo. Toda v nasprotju s prejšnjimi reliji se Ogierjev napad tokrat ni izšel po njegovih željah. Čeprav je imel pred zadnjo hitrostno preizkušnjo že 50 sekund prednosti, je na zadnji preizkušnji naredil napako in odlomil kolo. V cilju se je v tistem trenutku Andreas Mikkelsen (Volkswagen) veselil odličnega časa na zadnji hitrostni preizkušnji, na kateri je Latvalo prehitel za 1,7 sekunde in prednost pred Fincem povečal na 3,1 sekunde. Zdelo se je kot odličen razplet boja za drugo mesto, ki pa je po netipični napaki Ogierja nenadoma postal boj za zmago.

»Ne vem, kaj naj rečem, to je neverjetno. Kar ne morem verjeti. Občutki so nerealni, prve zmage si nisem želel doseči na takšen način. Toda to je najlepša nagrada za ves trud v moji dozdajšnji karieri,« je v solzah v cilju, povsem šokiran nad novico o Ogierjevem odstopu, povedal Mikkelsen. Drugouvrščeni Latvala je lahko še toliko bolj obžaloval prebito gumo zadnji dan relija, ki ga je stala zmago, Ogierjeve napake pa je bil podobno kot Mikkelsen vesel Dani Sordo (Hyundai). Španec je zaradi odstopa svetovnega prvaka kajpak napredoval na končno tretje mesto, kar je njegov najboljši dosežek letošnje sezone.

Negodovanje pri Volkswagnu

Že pred koncem sezone se je v Kataloniji veliko govorilo o morebitnih menjavah v tovarniških moštvih. Volkswagnovemu športnemu direktorju Jostu Capitu je uspelo že pred tedni podaljšati pogodbo s svojimi tremi dirkači, ki so mu letos prinesli tretji zaporedni naslov svetovnega prvaka med proizvajalci. Ogier, Latvala in Mikkelsen bodo torej tudi prihodnje leto osrednji kandidati za najvišja mesta na vseh relijih svetovnega prvenstva. Nemci so si pokorili svetovno prvenstvo, nekdanji svetovni prvak Marcus Gronholm pa že testira njihov dirkalnik za svetovno prvenstvo leta 2017. Takrat bodo pravila omogočala več moči in učinkovitejše aerodinamične dodatke, vrnili se bodo aktivni diferenciali in dirkalniki bodo skratka še bolj atraktivni kot danes.

Toda Volkswagnova prihodnost v svetovnem reliju od sredine septembra ni več tako svetla. Ker se je največji evropski proizvajalec ujel v eno največjih afer avtomobilske industrije vseh časov – okrog 11 milijonov svojih vozil z dizelskim motorjem so opremili s programsko opremo, ki je poneverjala rezultate okoljskih izpustov – jih čakajo stroški v višini več kot deset milijard evrov. Volkswagen bi kajpak lahko varčeval tudi pri športnem programu, ki ga resnici na ljubo niti nujno ne potrebujejo. Volkswagen ni znamka, kot sta bila Subaru in Lancia, ki sta z uspehi v reliju dobili status kultne ikone, temveč ima svoje mesto že povsem uveljavljeno.

Zapleta se tudi pri odločitvi FIA, da prihodnje leto koledar svetovnega prvenstva doda še reli po Kitajski. Ker v nasprotju s pričakovanji FIA iz koledarja ni umaknila nobenega relija, največ možnosti za to je imel letos ponesrečeni reli na Korziki, v Wolfsburgu nad dodatnimi stroški enega relija niso navdušeni. Capito že dolgo kritizira tudi aktivnosti uradnega promotorja svetovnega prvenstva, saj morajo pri Volkswagnu denar namenjati še za popularizacijo relija, kar bi sicer morala biti promotorjeva naloga.

Tovrstnih težav nimajo pri Hyundaiju. Pred relijem v Kataloniji so z zadovoljstvom podpisali triletno pogodbo z mladim upom Haydenom Paddnom, torej Novozelandcem, ki je največje odkritje letošnjega svetovnega prvenstva. Paddon se je Hyundaiu sprva pridružil kot tretji voznik, a predvsem na makadamskih relijih s starejšim dirkalnikom ugnal na papirju močnejša moštvena kolega Sorda in Theirryja Neuvilla.

V nasprotju s Paddnom je manj gotova prihodnost Neuvilla, ki so ga Korejci z mesta prvega za zadnja dva relija sezone degradirali na tretje mesto v ekipi. Bojda zato, da bi ga rešili bremena osvojenih točk za prvenstvo proizvajalcev in boja za končno drugo mesto v prvenstvu, neuradno pa naj bi si Neuville celo želel zapustiti ekipo Hyundaia. A kot kaže, predčasna prekinitev pogodbe ne bo prišla v poštev in Belgijec, ki je lani ekipi privozil do zdaj edino zmago za svetovno prvenstvo, očitno ostaja za volanom dirkalnika i20 WRC. Svetovno prvenstvo v reliju se bo novembra končalo z relijem v Veliki Britaniji, kjer bo v ospredju predvsem dokončni obračun Hyundaia in Citroëna za drugo mesto med proizvajalci v letošnjem prvenstvu.
 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
SPREMEMBA
PromoPhoto
RECEPTI
Promo
SKRB ZASE
Photo
POČITNIŠKA MALHA
VIDEO
PromoPhoto
ZDRAVJE
PromoPhoto
NASVET
PromoPhoto
DONOSNO
Sovoznik
PromoPhoto
KULTURA
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
ZDRAVJE
Promo
PRIHODNOST
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
POVEZANI
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI