Dremanje po kosilu pomaga pri zniževanju krvnega tlaka in s tem zmanjša verjetnost srčno-žilnih bolezni, so ugotovili zdravniki, povezani v evropsko združenje kardiologov. Enourni popoldanski počitek ob tem zmanjša tudi potrebo po uživanju zdravil za premagovanje te težave, poroča Daily Mail.
Tako pravijo številke
Raziskava je potekala s pomočjo 386 ljudi, starih 60 let, ki so trpeli zaradi visokega krvnega tlaka, in izkazalo se je, da imajo tisti, ki si privoščijo popoldanski dremež, čez dan za štiri, ponoči pa za kar šest odstotkov nižji krvni tlak v primerjavi s tistimi, ki si počitka ne privoščijo. Verjetnost srčne kapi je zato pri prvih manjša za 10 odstotkov.
Najboljše zdravilo
»Ne pomaga pa samo popoldanski počitek, z nižjim krvnim tlakom je povezana tudi optimalna količina nočnega počitka. Znano je namreč, da med spanjem sistolični in diastolični krvni tlak naravno padeta. Spanec je pri tej težavi, ki resno ogroža delovanje srca, najboljše zdravilo,« meni kardiolog Manolis Kallistratos, vodja raziskave.
Z oddajo e-poštnega naslova se prijavim na uredniške e-novice družbe Delo mediji d. o. o. Odjava je možna kadar koli prek povezave »Odjava« v vsakem sporočilu. Več v Politiki zasebnosti.
