NA KOŽO

Komentar Gorazda Nejedlya: Za Zajca izvedeli na Hrvaškem

Popolna preglednost bi morala biti želja slovenskega športa in državljanov.
Miha Zajc FOTO: Antonio Bronic, Reuters
Miha Zajc FOTO: Antonio Bronic, Reuters
 11. 5. 2026 | 22:25
2:44

Pred dnevi je hrvaška državna finančna agencija Fina javno razkrila prihodke nogometašev v letu 2025. Na seznamu najbolje plačanih je bil tudi Dinamov Slovenec Miha Zajc. V pol leta, potem ko je poleti prestopil k hrvaškemu prvaku, je imel 596.562 evrov prihodkov, po plačilu davkov mu je ostalo 85.000 evrov manj. Na vrhu je bil Marko Pjaca z 2,17 milijona evrov pred obdavčitvijo oziroma 1,68 milijona evrov po njej. Najbolj karizmatični nogometaš v HNL Marko Livaja je leto končal na drugem mestu z obdavčenih 1,29 milijona evrov.

Tudi v nogometnem primeru nas južna soseda prekaša. Čeprav naj bi bila po večinskem slovenskem prepričanju bolj »balkanska« v vsem, njihove državne institucije delujejo v interesu javnosti. In kako je, kar zadeva razkrivanje prihodkov pri nas? Slovenci smo pripravljeni razkrivati prihodke do zadnjega centa Luke Dončića, Anžeta Kopitarja, Jana Oblaka, Benjamina Šeška ... Ustvarjajo jih v tujini, domačih ustvarjalcev se praviloma ne lotevamo. Mar gre res le za razlike v »kulturi« in javno razkritje plač ali nagrad v razvitejših družbah potrjuje vrednost in status športnika, pri nas pa vzbuja strah pred stigmatizacijo?

Ajpes razkriva veliko, toda v našem nogometu, ki ima formalno zaščito pred rabotami v licenciranju, in tudi nasploh v športu ali drugih civilnodružbenih organizacijah je preglednost še vedno zgolj sladka beseda na papirju. Vse preveč delujemo na podlagi znanstev, premalo pa se trudimo krepiti zaupanje.

Toda prav popolna preglednost bi morala biti želja slovenskega športa in državljanov. Kjer preglednosti ni, je verjetnost anomalij, goljufij in kriminalnih dejanj večja. Ni naključje ali zgolj splet nesrečnih okoliščin, da so se zgodile Domžale. Zgodil se je nateg, za katerega ni še nihče odgovarjal, in vprašanje je, ali sploh kdo bo, razen seveda na simbolični ravni.

Kdaj je nazadnje država s svojimi institucijami odkrila kakšno afero, našega Vedrana Pavleka? Gotovo obstajajo, le veliko manj grabežljivi so. Goljufov in kriminalcev pač ne manjka v nobeni družbi, le da jih pri nas redko kdo preganja, ker bi utegnilo to škoditi interesom obubožanega športa. A v resnici je ravno obratno.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
NASVET
Promo
KULTURA
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
Sovoznik
Promo
GOSPODARSTVO
Promo
OSEBNE FINANCE
Promo
POVEZANI
PromoPhoto
NEPREMIČNINE
PromoPhoto
TVEGANO
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
ZAUPANJE
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
RAST
Promo
PRVA POMOČ
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
NAPAD
Promo
IZGUBA
Promo
PRIHODNOST
PromoPhoto
NOVA GENERACIJA
Photo
ZDRAVJE