BOMBO NA AVTO

Atentat na župana: policija tava v temi

Policija še ni našla storilcev.
Oste Bakal
 27. 8. 2015 | 16:18
 9. 9. 2025 | 09:19

RJAVCI – »Mariborski kriminalisti so zaradi suma storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti po 314. členu kazenskega zakonika zoper neznanega storilca podali kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo. Ker storilec še ni bil prijet, pa o dejanju še vedno zbirajo obvestila,« so nam sporočili z mariborske policije, ko smo spraševali, kako daleč so možje postave v preiskavi požiga pri nekdanjem županu občine Sveti Andraž v Slovenskih goricah Franciju Krepši.

Krepša je še vedno prepričan, da je šlo za politično zastraševanje. Pravi, da so mu lani poleti »neznanci vrgli gorečo bombo« ter mu uničili politično kariero, prepričan je, da so bili cilji poleg ustrahovanja še surovejši, še posebno če so storilci vedeli, da v hiši živijo tudi njegovi štirje otroci. Kljub vsemu še vedno verjame, da bo policija storila vse, da storilce odkrije »ter jih postavi tja, kamor takšni tudi spadajo – v zapor«.

Naš sogovornik je upravičeno ogorčen: »To je bilo nizkotno politično dejanje, saj se je vse skupaj zgodilo že dan potem, ko sem javno naznanil, da bom znova kandidiral za župana.« In nadaljuje: »Ne morem verjeti, da je to lahko kdo storil, saj bi se lahko o vsem, če mi je kdo kaj zameril, pogovorili in dogovorili, ne pa takole in na takšen način. To ni le kaznivo dejanje poškodovanja tuje lastnine, to je bil poskus naklepnega umora, in to iz sprevrženih političnih razlogov. Na avtomobil, ki je stal le dva metra od stanovanjske hiše ter gospodarskega poslopja, so odvrgli gorečo bombo! Goreča plastenka bencina ni prav nič drugega kot bomba! Raje ne razmišljam, kaj bi bilo, če bi bil po naključju v avtomobilu ali ob njem kdo od družinskih članov ali pa da sosed ognja ne bi pravočasno opazil. Vsi bi umrli. Če je bil namen storilcev ustrahovanje, jim kljub porazu na minulih lokalnih volitvah sporočam, da so se krepko ušteli in da jim ne bo uspelo!«

Ne napaka, atentat

Na domačem dvorišču je imel Krepša kot običajno parkiran avtomobil. Ob njem sta bila še traktor in transportni kombi njegovega brata. Ker so imeli dojenčka, ki je bil na dan dogodka star komaj 12 dni, so vsi člani družine že spali. Okoli 23. ure pa – preplah: »Žena me je poklicala, da zunaj gori. Kričala je. Reševanje in evakuacija, spominjam se, kot bi bilo sinoči, sta potekala izjemno hitro. Nenadoma smo zaslišali sosedove klice: 'Na pomoč, na pomoč!' Pogledal sem skozi okno, zagledal visok plamen pred hišo in brž stekel na dvorišče. Takrat je sosed, ki je prvi opazil ogenj, že gasil goreči avtomobil s svojim gasilnim aparatom. Plamen je objemal avto ter segal več metrov v zrak.« Takratnemu županu Svetega Andraža je s sosedom nekako le uspelo pogasiti požar, njegov avto pa je bil popolnoma uničen.

Ker je bilo takoj jasno, da ni zagorelo zaradi napake v inštalacijah ali na motorju, je Krepša obvestil policijo. Ta je zlahka dognala, da je neznanec županov avto polil z vnetljivo tekočino, potem pa nanj vrgel še plastenko z vnetljivo tekočino, sledila sta eksplozija in požar. Te ugotovitve so potrdili tudi mariborski kriminalisti in forenziki, iskanje storilca ali storilcev se je lahko začelo.

Izkazalo se je, da so napad, ki mu zaradi političnega konteksta lahko rečemo tudi atentat, izvedli pravi profesionalci, kriminalisti namreč v enem letu še niso prišli do konkretnih podatkov o storilcih.

Zato je razumljivo, da Krepša po dogodku ne more normalno zaživeti. Na dlani je, da je šlo za ustrahovanje, in to z jasnim namenom – naj ne kandidira več na županskih volitvah. »Ker nisem imel sovražnikov ali večjih zamer, domnevam, da je dogodek posledica moje prve javne napovedi za ponovno kandidaturo za župana, ki sem jo dva dni prej podal na lokalnem Radiu Slovenske gorice. Prepričan sem, da so storilci tega nezaslišanega dejanja v veliki večini isti, kot so bili med oziroma pred lokalnimi volitvami leta 2010. Tudi takrat se je dogajala hudobija, ki je presegla sleherno mejo normalnega, med drugim so v bratovi hladilnici več ton jabolk polili z dizelskim gorivom, da so bila potem samo še za odpad. Nekemu drugemu občanu so odstranili vijake s traktorja, hja, s tem so hoteli krivdo zvaliti na moje podpornike,« je povedal Krepša, ki je funkcijo župana opravljal od nastanka te občine v Slovenskih goricah do lanske jeseni, skupno kar štiri mandate oziroma 16 let. Zdaj se ukvarja s sadjarstvom, a zdi se, da bo še kandidiral.

Napadalcem grozi kazen do osmih let zapora. Ko in če jih bodo ulovili, seveda.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Sovoznik
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
PRIHODNOST
Promo
NAPAD
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
SKRB ZASE
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
Promo
RAST
PromoPhoto
NASVET
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
PromoPhoto
TVEGANJE
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
Promo
ZDRAVJE
Photo
POČITNIŠKA MALHA
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
Promo
BOLEČINE V HRBTU
PromoPhoto
ZAUPANJE
Promo
ZDRAVJE
Promo
POVEZANI
Promo
IZGUBA
PromoPhoto
RECEPTI