MURSKA SOBOTA – Približno leto dni od izreka sodbe na prvostopenjskem sodišču je tudi pritožni senat Višjega sodišča v Mariboru potrdil oprostilno sodbo za nekdanjega direktorja Zdravstvenega doma Ljutomer Jožefa Šumaka. Tožilstvo je Šumaka, ki je od 2011. upokojen, obtožilo zlorabe položaja, s katero naj bi zdravstveno ustanovo domnevno oškodoval za 308.000 evrov.
Kot direktor ZD Ljutomer naj bi neupravičeno plačeval nadurno delo in delo po podjemnih pogodbah. Kot je bil prepričan tožilec Drago Farič, je obtoženi direktor plačeval storitve po pogodbah, čeprav bi jih v zdravstvenem domu lahko opravili sami. Zanj je predlagal leto dni zapora. Povsem drugače je trdil Šumakov zagovornik, odvetnik Jože Šafarič, ki je med drugim dejal, da je direktor odredil nadure in sklenil pogodbe v skladu s splošno prakso v zdravstvenih ustanovah, kjer je primanjkovalo kadra, obenem pa je ministrstvo za zdravje priporočalo tovrstne pogodbe. Tudi upokojeni zdravnik je vseskozi zanikal krivdo in uspelo mu je. Po izvedenih številnih dokazih ga je sodnica Natalija Pavlič Goldinskij oprostila vseh obtožb in v kratki obrazložitvi sodbe pojasnila, da tožilčeva obtožnica sploh nima objektivnih niti subjektivnih elementov kaznivega dejanja.
Sodba je zdaj, ko so jo potrdili tudi višji sodniki, postala pravnomočna in Šumak bo končno lahko mirno užival zasluženi pokoj.