ZLORABA POLOŽAJA

Krško sodišče in sodnica Čepinova okužena?

Ksenja Žnideršič Planinc naj bi zlorabila položaj, kje ji bodo sodili, ni znano.
Ksenja Žnideršič Planinc je v preiskavi zanikala trditve tožilstva. Foto: Tanja Jakše Gazvoda
Ksenja Žnideršič Planinc je v preiskavi zanikala trditve tožilstva. Foto: Tanja Jakše Gazvoda
Tanja Jakše Gazvoda
 19. 10. 2015 | 16:40
 8. 9. 2025 | 19:14

KRŠKO – »Vložil bi zahtevo za izločitev predsednice senata in predlog za prenos krajevne pristojnosti,« je na začetku predobravnavnega naroka dejal odvetnik Drago Šribar in sodnici Pavlini Čepin izročil pisno obrazložitev, zakaj ne sodnica ne krško okrožno sodišče nista primerna, da bi sodila nekdanji v. d. direktorice Sklada za financiranje razgradnje Nek in odlaganja radioaktivnih odpadkov iz Nek Ksenji Žnideršič Planinc, ki je sedla na zatožno klop zaradi očitkov o zlorabi položaja.

Sodnici, ki sodi tudi v pravdi, ki se nanaša na isto zadevo, v kateri se je torej »okužila«, ni ostalo drugega, kot da narok prekine za nedoločen čas. Je pa vprašanje, kdo bo na krškem sodišču sploh lahko sodil v kazenski zadevi, saj so preostali sodniki sodelovali v preiskavi, torej so okuženi tudi ti, in bi bil pravšnji predlog odvetnika Šribarja, da sojenje poteka na drugem sodišču.

Ksenja Žnideršič Planinc je bila v. d. direktorice sklada od 16. septembra 2010 do 15. marca 2011. Takrat so se pojavljale določene nepravilnosti pri poslovanju, ki sta jih odkrila upravni in nadzorni odbor sklada ter sprožila ustrezne postopke. V skladu so z različnimi izračuni ugotovili, da naj bi povzročila za od 1,6 do 2,2 milijona evrov škode. Obtožnica, zaradi katere je tokrat sedla na zatožno klop, ji očita, da je sklad oškodovala za slaba dva milijona evrov, očitki pa se nanašajo na prodajo državnih obveznic v višini 17 milijonov, kupila pa je za tri milijone obveznic DPR1, za 6 milijonov obveznic DZS2 in za 12 milijonov evrov obveznic vzajemnih skladov. Zoper njo je vložena še ena obtožnica s podobno vsebino, le da naj bi sklad utrpel nekoliko nižjo škodo, znašala naj bi nekaj sto tisoč evrov. V preiskavi je zanikala trditve tožilstva in povedala, da je poslovala kot dober gospodar.

Na nekdanjo v. d. direktorice letijo očitki, da je naklepoma in iz hude malomarnosti huje kršila pogodbene in druge obveznosti iz delovnega razmerja, saj naj bi delovala mimo navodil iz pisnih sklepov upravnega odbora sklada, ki so predvidevali obvezno predhodno posvetovanje oziroma pridobitev soglasja odbora za vse posamezne transakcije v vrednosti nad 50.000 evrov.

Sklad je zoper Žnideršič Planinčevo, ki je zdaj brezposelna, vložil odškodninsko tožbo, s katero zahteva vračilo 1,6 milijona evrov. A ta postopek je prekinjen, saj naj bi najprej končali kazenskega.

 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
DONOSNO
PromoPhoto
SPREMEMBA
Sovoznik
TEŽKE RAZMERE
Promo
ZDRAVJE
INTERVJU
Promo
ZDRAVJE
Promo
POVEZANI
Photo
PRESENEČENJE
PremiumPromo
FRANJA
INTERVJU
Promo
TVEGANJE
Promo
BOLEČINE V HRBTU
VIDEO
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
Promo
ŽIVLJENJE