PIROMAN

Laporje trepeta pred požigalcem

Lani je v dveh mesecih gorelo na petih kmetijah, zdaj pogorel še kozolec v Hošnici.
Jože Kavkler si je s solzami v očeh ogledoval slike izpred 33 let, ko so postavljali kozolec. Foto: Aleš Andlovič

Jože Kavkler si je s solzami v očeh ogledoval slike izpred 33 let, ko so postavljali kozolec. Foto: Aleš Andlovič

Škoda je velika. Foto: Aleš Andlovič

Škoda je velika. Foto: Aleš Andlovič

Kavklerjevi so se bali, da bi se ogenj razširil na bližnje gospodarsko poslopje. Foto: Aleš Andlovič

Kavklerjevi so se bali, da bi se ogenj razširil na bližnje gospodarsko poslopje. Foto: Aleš Andlovič

Jože Kavkler mlajši je z vrtno cevjo polival streho. Foto: Aleš Andlovič

Jože Kavkler mlajši je z vrtno cevjo polival streho. Foto: Aleš Andlovič

Gasilci kozolca niso mogli rešiti. Foto: Aleš Andlovič

Gasilci kozolca niso mogli rešiti. Foto: Aleš Andlovič

Opustošenje. Foto: Pu Maribor

Opustošenje. Foto: Pu Maribor

Jože Kavkler si je s solzami v očeh ogledoval slike izpred 33 let, ko so postavljali kozolec. Foto: Aleš Andlovič
Škoda je velika. Foto: Aleš Andlovič
Kavklerjevi so se bali, da bi se ogenj razširil na bližnje gospodarsko poslopje. Foto: Aleš Andlovič
Jože Kavkler mlajši je z vrtno cevjo polival streho. Foto: Aleš Andlovič
Gasilci kozolca niso mogli rešiti. Foto: Aleš Andlovič
Opustošenje. Foto: Pu Maribor
Aleš Andlovič
 27. 7. 2015 | 18:16
 10. 9. 2025 | 14:16

LAPORJE – »Ne sin ne jaz nimava sovražnikov,« nam je že uvodoma dejal Jože Kavkler starejši in ob pogledu na ostanke povsem pogorelega kozolca na dvorišču njihove hiše v Hošnici, majhnem zaselku nedaleč od Laporja pri Slovenski Bistrici, komaj zdrževal solze. Kako tudi ne, ko pa je kozolec pogorel že drugič. »Prvič je bilo sredi belega dne v letu 1982. Takrat je vanj udarila strela, pogorel je do tal. A dolgo nismo čakali. S starejšim možakarjem iz Poljčan sem se dogovoril, da za 700.000 takratnih dinarjev kupim njegov kozolec, ki ga ni več potreboval. Razstavili smo ga, vsako desko skrbno oštevilčili in ga znova sestavili na našem dvorišču. Kako star je, ne ve nihče, saj letnice ni bilo zapisane, a zagotovo sto let,« je razočarano razlagal Jože Kavkler starejši. V rokah je držal slike, kako je celotna družina pred 33 leti pomagala postavljati družinski kozolec.

Toda pred dnevi je kozolec Kavklerjevih spet zgorel do temeljev. »Tokrat ognjenih zubljev ni zanetila strela, saj je bilo nebo ponoči jasno, da si lahko zvezde prešteval,« je pristavil Jože Kavkler starejši. Bilo je okrog ene ure zjutraj, ko so sosedje Kavklerjeve opozorili na zublje, ki švigajo iz njihovega kozolca. »Nekdo je udrihal po vhodnih vratih. Sprva sem pomislil, da je hčerka, ki jo občasno kdo nehote zaklene iz hiše. Zunaj je bilo svetlo, kot bi bil dan, in za nameček sploh nisem vedel, ali gori stara hiša, štala ali kozolec. Brezglavo smo letali okrog kozolca, saj nismo vedeli, kaj storiti,« se nočnih dogodkov spominja Jože Kavkler mlajši.

Zgorel tudi terenec

Ob pogledu na ognjene zublje, ki so že topili in lomili strešnike, je bilo vsem domačim takoj jasno, da je vse, kar so hranili v kozolcu, izgubljeno. Bilo je tako vroče, da se kozolcu sploh niso ne mogli ne upali si približati. Vročinski val, ki se je širil, je dodobra ožgal sadno drevje, ki raste tudi 50 in več metrov stran. Kavklerjevi so se bali, da bi se lahko požar razširil na bližnje gospodarsko poslopje, v katerem imajo 20 krav molznic. »Še dobro, da smo lani menjali kritino, saj če bi bili na strehi še stari strešniki, polni maha, bi zagotovo zagorelo še tam. Instinktivno sem prijel za vrtno cev in polival ostrešje štale do prihoda gasilcev, da se ne bi bila tragedija še večja,« nam je odkritosrčno pripovedoval Jože Kavkler mlajši.

Policisti so ocenili, da je škode za dobrih 50.000 evrov, a se Jože Kavkler mlajši ne strinja: »Ker smo lani menjavali kritino na gospodarskem poslopju, smo na kozolcu hranili tudi krmo za živino. Po navadi sta bila pod kozolcem parkirana tudi oba traktorja, a kot po naključju včeraj tam ni bilo nobenega. Tudi vsi traktorski priključki, kot so ovijalka za bale, prikolica za živali, trosilnik za umetno gnojilo, sejalnik za žito, dva pluga in polno drugega orodja, smo izgubili. Zgorel je tudi oldtajmer, terenec starejše izdelave, znamke Land Rover.«

Brez elektrike

Da bi kozolec zavarovali, Kavklerjevi sploh niso razmišljali. Vse do lanskega poletja, ko je prebivalce Laporja in okolice začel strašiti požigalec. Takrat so se tudi sami zbali za lastnino in objekte zavarovali. Da je bil včeraj ponoči na delu požigalec, pa niso prepričani samo domači, ampak tudi kriminalisti. Kozolec Kavklerjevih ni premogel električne napeljave, v njem pa v času požara ni bilo strojev, ki bi delovali na akumulator. »Ogled kraja požara v kraju Hošnica še poteka in še vedno vse kaže na to, da je bil podtaknjen. Zato velja poziv vsem ljudem, ki kaj vedo, naj nam to sporočijo na telefonsko število 113 ali na anonimni telefon policije 080 1200,« je v sporočilu za javnost zapisal Miran Šadl z mariborske policijske uprave.

Prebivalci Laporja so prepričani, da je spet na delu požigalec, ki je lani v kraju in okolici udaril nekajkrat v dveh mesecih. »Malo smo pozabili čez zimo, kaj se je lani dogajalo, pa je spet udaril,« nam je dejal eden od gasilcev, ki so še opoldne odpravljali posledice nočnega požara. Krma (300 kock otave in 30 okroglih bal sena) je včeraj nekaj minut po poldnevu spet zagorela, manjši požar pa so brez večjih težav pogasili. Kdo je požigalec, ki je samo lani poleti zanetil pet požarov v Laporju in okolici, se domačinom niti sanja ne. Prizor na tragični požar na domačiji Kašljevih je med domačini še vedno živ. Takrat je v ognjenih zubljih poginilo deset glav goveda in več prašičev. Jože Kašl je iz gorečega hleva rešil le dva prašiča in psa.

Drugi požar ni bil podtaknjen

Policisti so sprva sumili, da je bil tudi požar, ki je v Laporju, vsega nekaj kilometrov od požganega kozolca Kavklerjevih, izbruhnil slabo uro zatem, podtaknjen, a so se zmotili. Med dopoldansko preiskavo so namreč ugotovili, da je podrast zagorela zaradi malomarnosti. V ponedeljek zvečer je namreč 37-letni domačin na svoji parceli ob gozdu zakuril smeti. Te so nato tlele do okoli druge ure zjutraj, ko se je spet razvil ogenj in na manjši površini zanetil podrast. Policisti bodo zoper nevestnega domačina podali predlog prekrškovnemu organu, ki mu bo izdal odločbo o prekršku. 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
ZDRAVJE
Promo
FINANCE
Promo
ELEKTRIKA
VIDEO
SUVERENOST
Sovoznik
PromoPhoto
FRANCOSKI ŠARM
Promo
KOLENO
Promo
ZDRAVJE
Photo
PRESENEČENJE
TEŽKE RAZMERE
Promo
DONOSNO
PremiumPromo
FRANJA
Promo
KJE POLNITI
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
PromoPhoto
ZANIMIVO
Promo
LEPOTA
PromoPhoto
ZDRAVSTVO