LJUBLJANA – Ljubljanski kriminalisti so pretekli petek zaradi suma goljufije in ponarejanja listin odvzeli prostost trem državljanom Slovenije ter državljanu Srbije in BiH. Od junija do avgusta so v intenzivni kriminalistični preiskavi zbirali obvestila in dokaze. Ugotovljeno je bilo, da so vsi štirje delovali v dobro organizirani združbi, kjer so z razdelitvijo vlog pri izvršitvi kaznivih dejanj pripomogli k protipravno pridobljeni premoženjski koristi.
V treh primerih je 33-letnik državljan Slovenije na območju Ljubljane in Kranja s ponarejenimi osebnimi dokumenti najel vozilo, ga odpeljal na dogovorjeni kraj in predal drugim storilcem, ti pa so ga prepeljali čez državno mejo. V enem primeru je bilo najeto osebno vozilo BMW X6, v drugih dveh primerih pa sta bili vozili najeti v trgovini s pohištvom. Z nakupom pohištva je namreč najel tudi njihovo vozilo za prevoz blaga. Na območju Ljubljane je najel forda transita, na območju Kranja pa fiata ducata.
Povzročili za 200.000 evrov škode
Kriminalisti so združbo prijeli po izvršitvi četrtega kaznivega dejanja, ko je 33-letnik s ponarejenimi dokumenti na območju Kranja najel vozilo BMW X5 v vrednosti 95.000 evrov. V nadaljevanju je bilo ugotovljeno, da je bilo vozilo že pripravljeno za prevoz čez državno mejo. Z vsemi opisanimi dejanji so povzročili za približno 200.000 evrov materialne škode.
Na podlagi odredb sodišča so kriminalisti opravili hišne preiskave, kjer so pri treh osumljencih zasegli predmete, povezane s kaznivimi dejanji. Po prenehanju razlogov za odvzem prostosti so bili 42-letni državljan Srbije in BiH ter 33-letni in 23-letni državljan Slovenije izpuščeni, 33-letnik pa je bil priveden na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku, ki mu je odredil pripor. Slednji je že bil obravnavan in obsojen zaradi tovrstnih kaznivih dejanj.