SLOKA GORA – Za krajane Sloke Gore, strnjenega zaselka nedaleč stran od Turjaka, do katerega en del vodi še makadamska gozdna pot, je bila včeraj neprespana noč. Ni bilo krivo deževje ali narasle vode, ampak veliki ognjeni zublji, ki so okoli enajstih zvečer zajeli skedenj na dvorišču hiše Karmen Jerebic.
Vse se je odvijalo zelo hitro, saj, kot so nam povedali na PGD Velike Lašče, ki so skupaj z gasilci PGD Turjak gasili požar, objekta niso mogli več rešiti, ampak so lahko požar le še pogasili in ga lokalizirali. Skedenj je bil videti kot ena velika bakla. O dogodku, kot je razlagala sogovornica, jo je v sredo zvečer obvestila njena hčerka, ki živi v eni izmed bližnjih hiš. »Klicala me je, da vse gori,« je povedala in dodala, da je tudi sama klicala gasilce. »Ko sem prišla iz Ljubljane sem gor, je bilo že kar dosti pogašeno,« razlaga in tudi, da je sosed, ki živi le nekaj metrov stran od skednja, prvi poklical gasilce. Škoda, kot je mogoče že opaziti na prvi pogled, je kar velika. Sogovornica v času našega obiska pri sebi ni imela fotografije objekta pred požarom, tako da nam je povedala, da je bil ta obnovljen lani in da je za obnovo prodala tudi les iz bližnjega gozda. Med drugim je že imel izolirano streho, v njem pa so bili traktor, štirikolesnik in nekaj kubičnih metrov lesa, ki je bil namenjen za dokončanje celotne obnove.
Maščevanje?
Možnost, da bi tokrat šlo za samovžig, je sogovornica že takoj izključila. »Maščevanje je bilo,« pristavi in na naša dodatna vprašanja začne počasi razlagati ozadje zgodbe. Razložila nam je, da je že nekaj časa v sporu z Avnijem Bajraktarijem zaradi njegovega gradbenega orodja, ki je ostalo v objektu poleg skednja, ki v požaru ni bil poškodovan. Možakarja je že večkrat prosila, naj ga odstrani, a on naj bi vseskozi nasprotoval. »Je zelo samosvoj. Noče sprejeti moje odločitve in niti mojih rokov glede odstranitve orodja ni hotel upoštevati,« ga opisuje in pove, da je dejal, da bo stroje umaknil takrat, ko bo to on hotel.
Sum kaznivega dejanja Po podatkih PU Ljubljana je po prvih ugotovitvah v požaru, ki se je zgodil v sredo okoli 23. ure, zagorel skedenj z ostrešjem v izmeri 5 krat 10 metrov, v katerem pa so bile deske, traktor in štirikolesnik. »Objekt je skupaj z omenjenimi predmeti zgorel v celoti, škoda po nestrokovni oceni znaša približno 15.000 evrov,« so povedali na PU Ljubljana in ob našem vnovičnem poizvedovanju dodali, da po ogledu kraja dejanja vse kaže na sum kaznivega dejanja. Po naših neuradnih podatkih naj bi bolj kazalo na sum kaznivega dejanja poškodovanja tuje stvari, čeprav naj sum na kaznivo dejanje požiga še ne bi bil čisto izključen. |
Ker se ji z Avnijem ni dalo več ukvarjati, se je odločila, da na vrata pred vhodom na dvorišče postavi ključavnico. Spominjala se je še, kako ji je Avni dejal, naj mu vse stvari vrže pred hišo, a se s tem ni strinjala, saj, kot pravi, ne more kar stvari puščati sredi ceste oziroma na sosedovi zemlji. »Niti ne vem, kaj ima on notri. V bistvu je to moj prostor, moja zemlja,« je še povedala. Pred dnevi je Avni iz skednja že odnesel del svojega orodja, tako da je v njem ostalo le še tisto od Karmen. Omenila je še, da sta se v sredo sprla tudi Avni in njen prijatelj Hasan Lulić, v katerem jo je skupil prav Lulić. Ta je, kot nam je včeraj povedal, dobil udarec v glavo, zaradi česar ima štiri šive. »V veliko oporo mi je,« o Hasanu pravi Karmen in se ob njem počuti varno. Prepričana je, da je za vsem skupaj stal prav Avni, saj naj bi ga v sredo zvečer opazil eden od sosedov. Z njim smo želeli govori tudi mi, a je ob našem spraševanju hitro stekel v hišo in večkrat poudaril, da ne bo govoril ničesar. »Na pogorišču se točno vidi žarišče. Točno se vidi, da ni bil samovžig,« še zaključi.
»Svojih žuljev in denarja ne bi šel zažgat«
Vsaka zgodba ima seveda dve plati. Zato smo se obrnili še na Avnija, ki nam je v daljšem pogovoru pojasnil: »Gospod, od nedelje mene sploh ni bilo gor. Tisočprocentno.« Poudarja, da obtožbe na njegov račun nikakor ne držijo. »Svojih žuljev in denarja ne bi šel zažgat,« poudarja. Pravi, da ga celotna zgodba zelo žalosti in da v življenju nikoli z nikomer ni prišel v spor. Z vsemi krajani Sloke Gore, kamor »zaradi žalosti ne more iti«, se, kot pravi, zelo dobro razume. Ob tem nadaljuje, da gre za družinski skedenj in da drži, da je zemlja, na kateri stoji še tudi zapuščena stanovanjska hiša, last Karmen.
Na naše vprašanje, kaj misli s tem, ko pravi, da gre za družinski skedenj, je odgovoril, da sta bila s Karmen skupaj od leta 1999 pa vse do nedavnega, dokler ona ni spoznala Hasana. V njegovo obnovo je vložil veliko truda, kar, kot je povedal, lahko dokaže tudi s pričami in dokumenti, ki jih je izročil odvetniku. Na posestvu je ostalo še nekaj njegovega gradbenega orodja, do katerega pa, kot pravi, ne more priti. Glede spora s Hasanom pa pravi, da se je le branil, saj ga je prvi najprej poškropil s solzivcem. »Čez čas se bo pokazalo, kdo tam nagaja in kdo dela scene,« nam razloži in še enkrat zatrdi, da s požarom nima nič.