KAZEN

Ugrabitelj bo punčki plačal 9000 evrov

Ugrabitelj malčice iz Mekinj prišel iz zapora, zdaj bo moral seči v žep.
Boštjan Celec
 17. 10. 2015 | 10:19
 9. 9. 2025 | 02:39

LJUBLJANA – Uroš Lož ne bo nikoli videl 20.000 evrov, ki jih je zahteval za osvoboditev ugrabljene 15-mesečne punčke. V kazenskem postopku so tožilci zanj zahtevali leto in pol zapora, sodnica Mojca Kocjančič pa jih je okrcala, da so premili, ter mu sporočila: »Obsojam vas na dve leti in šest mesecev zapora. Senat ni mogel slediti tožilcu, že zaradi okoliščin dogodka ne. Te so bile izjemno krute, brutalne, deklica bi se lahko zadušila s slino ali solzami. Bila je težko ranjena, več ur je bila na temačnem kraju tesno zvezana in s cunjo v ustih. To, kar ste storili, je zelo hudo kaznivo dejanje, ki ga ne more odtehtati niti olajševalna okoliščina – bistveno zmanjšana prištevnost.«

Zavržena kot smet

Kazen zapora je Lož medtem že odslužil, iz koprskega zapora so ga izpustili celo štiri mesece prej. Včeraj pa se je moral vrniti v sodno palačo, saj je pred pravdno sodnico Vanjo Klavora potekal poravnalni narok zaradi tožbe, s katero Pašan Hašimović iz Mekinj pri Kamniku za svojo zdaj petletno hčerko zahteva 20.500 evrov odškodnine. Temelj zahtevka in pasivna legitimacija tako ali tako nista sporna, saj je bila Loževa krivda za ugrabitev ugotovljena že s pravnomočno kazensko sodbo.

Dejstvo iz odškodninske tožbe, ki jo je sestavil odvetnik Blaž Guna, torej je, da je 2. avgusta 2011 ugrabil punčko in jo odpeljal v neznano. Skoraj po vsem telesu jo je polepil z lepilnim trakom, da jo je, ko je zvezana in odvržena ležala v travinju, močno zabolel vsak premik. Bolelo jo je, ko so ji trakove odstranjevali, otroci pa naj bi bolečine doživljali intenzivneje od odraslih. Zaradi hudih telesnih bolečin, ki naj bi trajale dva dni, lažje pa vsaj še nadaljnjih 20, je bil tožbeni zahtevek vreden 2500 evrov.

Še osem tisoč evrov deklica zahteva zaradi duševnih bolečin, pred stresnim dogodkom naj bi bila vesela in igriva, med njim se je počutila kot zavržena smet, ki nima pravice do življenja, po njem pa se je začela bati vsakega nepoznanega človeka, postala je jokava, nesamostojna in nezaupljiva.

Za pretrpljeni strah zahteva 10.000 evrov. Bila je popolnoma nemočna, ko jo je Lož iztrgal iz naročja osebe, ki ji je zaupala, jo vrgel na zadnji sedež avtomobila, jo med divjo vožnjo odpeljal in naposled še odvrgel na neobljudeno območje, kjer ni bilo žive duše. Običajno je zaspala okrog osme zvečer, ta dan pa je dolgo v noč zvezana upala, da jo bo kdo rešil.

Tri leta po 250 evrov

Dogajati se je začelo sredi popoldneva, ko je Lož z neznane številke poklical Pašana, se lažno predstavil in mu dejal, da ima zanj dve legalni toni bakra. Ker pa je bil Pašan na Štajerskem, sta se dogovorila, da se njegova žena Ramajana s klicateljem sestane na kamniškem bencinskem servisu. In medtem ko je bila ona na poti na črpalki, je Lož krenil v akcijo. Vstopil je v hišo Hašimovićevih in iz rok varuške Snežane izpulil malčico. »Na obrazu je imel fantomko. Otroka mi je iztrgal iz rok, zagrabil me je za lase, zvlekel me je v stranišče. Stopila sem na školjko in kričala skozi okno: 'U pomoč!' Klicala sem Pašana. 'Joj, Pašan, nekdo je prišel in ukradel otroka',« je opisovala varuška.

Lož je kmalu znova poklical Pašana: »Šaban, zjebal si mi posel za 20.000 evrov. Plačaj, če hočeš curico še videti živo.« Kmalu mu je poslal tudi sms: »Imaš pare? Idi prema Ljubljani brzo.«

Deklico je odpeljal v najeto stanovanje v Ljubljani, nato do Obvozne ceste in jo tam skril v grmovje. Še prej ji je zvezal noge okrog gležnjev in roke okrog zapestij, potem pa jih z izolirnim trakom trdno pričvrstil ob telo. Da ne bi jokala in kričala, ji je v usta zatlačil krpo ter jih prelepil s trakom. Odšel je, se čez nekaj časa vrnil in jo iz grmovja prenesel v travo bližje cesti. Našli so jo naslednji dan nekaj po polnoči, premraženo in dehidrirano.

Po vloženi odškodninski tožbi je Ložev odvetnik Andrej Žabjek komentiral, da je zahtevek absolutno previsok. »Gre samo za to, da se hočejo starši z absolutno previsoko zahtevano odškodnino okoristiti na račun svoje hčerke.« Po njegovem tako hudih posledic, kot jih je v tožbi zapisal kolega Guna, deklič ni mogel utrpeti. »Ob ugrabitvi je bila stara komaj 15 mesecev in se sploh ni zavedala, da je bila ugrabljena. Lož je z deklico lepo ravnal, navedbe o odrgninah na zapestjih, gležnjih in vratu pa niso točne, saj ni bilo na njej nobenih poškodb, ravno tako ni pretrpela nobenih bolečin ali strahu.«

A strani sta se včeraj le dogovorili, da je pravično in pošteno, da Uroš Lož, ki ima bojda priložnostno zaposlitev, poleg kazenske prevzame tudi odškodninsko odgovornost za greh, ki ga je storil. Uskladili so se pri slabi polovici cifre iz tožbe, kar pomeni, da bo moral deklici vsak mesec nakazati 250 evrov, in to početi tri leta.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
NASVET
PromoPhoto
RECEPTI
Promo
NAPAD
Promo
IZGUBA
PromoPhoto
NOVA GENERACIJA
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
Promo
BOLEČINE V HRBTU
Promo
PRIHODNOST
Promo
POVEZANI
Promo
RAST
PromoPhoto
TVEGANO
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
OSEBNE FINANCE
Promo
GOSPODARSTVO
Promo
SKRB ZASE
Sovoznik
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
KOPALKE
PromoPhoto
ZAUPANJE
Photo
POČITNIŠKA MALHA
Promo
ZDRAVJE