JOHANNESBURG – V Republiki Južni Afriki je stopnja kriminala med najvišjimi na svetu. Kot opozarjajo na spletni strani slovenskega ministrstva za zunanje zadeve, ga je nekoliko manj v tamkajšnjih glavnih turističnih krajih, med katerimi so tudi večja mesta, v katerih deluje turistična policija. Najhuje je v predmestjih, kamor pa turisti zelo redko zahajajo sami. »Kraja avtomobilov in kraje iz avtomobilov so pogoste, še posebno v večernih urah. Svetujemo vožnjo po glavnih cestah in parkiranje na dobro osvetljenih parkiriščih. Veliko je primerov vdorov v avtomobile, ki čakajo na križišču. Svetujemo, da vse vrednejše predmete varno shranite (da niso na vidnih mestih v avtomobilu),« na ministrstvu opozarjajo vse, ki potujejo v to državo.
Na jug črne celine so se pred dnevi odpravili plesalci iz Plesne šole Kazina, ki velja za najstarejšo takšno šolo pri nas. Šest najboljših plesalcev ljubljanske plesne šole ni potovalo turistično, ampak so se tja odpravili skupaj s koreografom Mitjo Popovskim, ki se lahko pohvali z več naslovi svetovnega prvaka v različnih plesnih disciplinah in z Južnoafričani uspešno sodeluje že pet let. Dvakrat na leto se odpravi tja in plesalce uči koreografij. Tam enkrat na leto organizirajo posebno avdicijo, na katero se lahko prijavijo plesalci iz vse države, le najboljši pa imajo na koncu možnost plesanja s Popovskim.
Letos se je odločil, da s seboj odpelje šest Kazininih plesalcev. Ti so zaplesali skupaj z južnoafriškimi kolegi, z enako koreografijo pa bodo konec decembra nastopili tudi v domovini na slovensko-afriškem gala večeru.
Priprave so potekale po načrtih in brez težav, potem pa – šok. Nepridipravi so vlomili v avtobus slovenske odprave in iz vozila odnesli vse, kar je bilo v njem. V glavnem so pobrali oblačila in tudi dragocene kostume naših plesalcev, najslabše pa jo je odnesel koreograf Popovski, ki so mu ukradli računalnik z vso plesno glasbo. Brez te si je težko predstavljati plesni trening. »Priprave na skupni nastop potekajo odlično, vendar glasbo še zbiram, saj smo ostali brez računalnika,« pravi Popovski, ki se tolaži s tem, da so bili plesalci ves čas na varnem in da se nikomur ni nič zgodilo. Čeprav je po vlomu pri vseh ostal slab občutek, so se z vso vnemo posvetili plesnemu dogodku.