NOVO MESTO – Zdaj je tudi uradno potrjena informacija, o kateri smo v Slovenskih novicah poročali že v soboto
: novomeški kriminalisti so namreč v preteklem tednu zaključili daljšo kriminalistično preiskavo kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog, v zuačetku septembra pa so v zaključni akciji odvzeli prostost trem osumljencem iz okolice Novega mesta.
Policija o imenih resda ne poroča, a to so stari znanci policistov in sodišč, prav vsi so bili namreč že pravnomočno obsojeni, tudi zaradi drog.
Gre za 56-letnega Matijo Brajdiča in njegovega 29-letnega sina Sandija iz romskega naselja Žabjak, ki leži le lučaj od Novega mesta in nedaleč od Prečne, kjer se je zalomila njuna mamilarska zgodba in zgodba, v katero naj bi bili vpleteni tudi Matijeva žena Aleksandra in Berta Hudorovič, bivša žena še enega Matijevega sina, Alijana Brajdiča, ki je na prestajanju devetletne zaporne kazni zaradi ropa in umora zlatarja v Ljubljani.
Pogosto so namreč zahajali v Prečno na pokopališče, kjer so izkoristili grob svojega sorodnika – v njem je trupelce komaj rojenega otroka, ki je umrl pred slabim desetletjem. Čeprav je grob majhen, sta bila nagrobna plošča in prostor pod njo očitno dovolj velika, da so si tam uredili skrivališče za droge.
Molčala pred sodnico
Kot so sporočili s Policijske uprave Novo mesto, so kriminalisti med preiskavo zbrali dovolj materialnih in drugih dokazov za dokazovanje 53 kaznivih dejanj neupravičene proizvodnje prepovedanih mamil in prometa z njimi ter kaznivega dejanja skrunitve groba. Kriminalisti so delovanje kriminalne združbe spremljali tudi z izvajanjem prikritih preiskovalnih ukrepov, neuradno s prisluhi in tajnim opazovanjem, v 53 zabeleženih poslih pa naj bi, kot smo izvedeli, prodajali manjše količine heroina in kokaina v vrednosti od 20 do 50 evrov za posel. Seveda so pogovori med prodajalci in kupci potekali v šifrah.
»Med kriminalistično preiskavo so ugotovili, da je kriminalna združba pod vodstvom 56-letnega osumljenca iz okolice Novega mesta preprodajala predvsem heroin in kokain na območju Dolenjske, Posavja in Bele krajine. Storilci so prepovedano drogo skrivali in hranili pod ploščo nagrobnika na enem izmed pokopališč v Novem mestu. Policisti so pod kamnito ploščo našli in zasegli 302,13 grama heroina,« je pojasnila Alenka Drenik, tiskovna predstavnica na Policijski upravi Novo mesto, in dodala, da so osumljenki in osumljenca policisti in kriminalisti v preteklosti že obravnavali zaradi več kaznivih dejanj s področja prepovedanih drog, 56-letnika pa tudi zaradi kaznivih dejanj z elementi nasilja in premoženjskih kaznivih dejanj.
Ko so torej policisti in kriminalisti 28. februarja letos po obvestilu, da je nagrobna plošča na enem od romskih grobov sumljivo premaknjena, to odstranili, so pod njo našli tri posode; dve plastični in eno kovinsko. V eni je bilo 300 gramov heroina, v drugih dveh pa kofein in paracetamol, tega je bilo skupaj 400 gramov. Na škatlah naj bi bile tudi biološke sledi Sandija in Aleksandre.
Prijetju osumljencev na enem od bencinskih servisov je sledila hišna preiskava, kjer so policisti in kriminalisti zasegli večje število mobilnih telefonov, praškasto snov in tudi sedem (živih) ježev.
Pa še to: Matija in Sandi sta bila leta 2012 že obsojena zaradi droge, in sicer v združbi desetih, ki je padla v past kriminalistov oktobra 2011, zaradi trgovine s kokainom, heroinom in konopljo pa so bili obsojeni julija naslednje leto. V preiskavi so vsi zanikali očitke ali se zagovarjali z molkom, na predobravnavnem naroku pa so klonili pod težo številnih dokazov in krivdo priznali. Matija Brajdič je bil obsojen na dve leti in štiri mesece zapora, Sandi Brajdič pa na dve leti. Kazen sta odslužila, a očitno sta se svojih poslov lotila takoj, ko sta prišla na prostost.
Kot smo izvedeli, sta se tokrat pred preiskovalno sodnico oba zagovarjala z molkom.