GRADEC – Vseh 350 prebežnikov, ki so v soboto zapustili zbirni center v Gornji Radgoni in prečkali mejo z Avstrijo, so tamkajšnji mejni organi, potem ko jih niso mogli vrniti v Slovenijo, zvečer odpeljali v enega od zbirnih centrov v Gradcu. Enako se je zgodilo tudi beguncem iz vlaka, ki je zvečer prispel v Špilje, so povedali na avstrijski policiji.
Kot so pojasnili na sedežu deželne policije na avstrijskem Štajerskem, je z mednarodnim vlakom iz Ljubljane proti Dunaju na železniško postajo v Špilje (Spielfeld) prispelo skoraj 300 beguncev.
Stoterico zavrnili
Po uri čakanja na postaji, večinoma gre za prebežnike iz celjskega zbirnega centra, so vlak napotili do Gradca, od tam pa so ljudi prepeljali v zbirni center v Weblingu, kjer sicer nameščajo tudi begunce z madžarske strani. Od tam so 300 ljudi z vlakom prepeljali v smeri Salzburga.
Medtem je okoli sto novih beguncev ponoči poskušalo prečkati mejni prehod Šentilj, a so jih avstrijski policisti zavrnili, zato so noč preživeli na ozemlju med obema državama.
Za azil zaprosilo 36 ljudi
Štajerska deželna policija je še pojasnila, da so zbirni centri v Gradcu in njegovi okolici napolnjeni, zato bodo v sodelovanju z zveznimi organi poskušali morebitne nove begunce prepeljati v druge zbirne centre po državi.
Sicer pa si tudi v Avstriji begunci očitno želijo predvsem prečkati državo in pot nadaljevati na sever Evrope. Kot so namreč povedali na deželni policiji, jih je v zadnjih 24 urah za azil na območju Štajerske zaprosilo le 36.