RAST

Banka Slovenije zvišala obete

Spomladi je napovedovala 2,2-odstotno rast, zdaj pričakuje 2,6-odstotno.
STA, K. K.
 14. 10. 2015 | 13:23
 9. 9. 2025 | 02:22

LJUBLJANA – Banka Slovenije je v jesenski napovedi zvišala obete gospodarskih gibanj za letos. Spomladi je napovedovala 2,2-odstotno rast, po novem pričakuje 2,6-odstotno.

V prihodnjih dveh letih bo ta 1,9-odstotna oziroma 2,2-odstotna, medtem ko ju je spomladi ocenila na 1,8 oziroma dva odstotka.

Viceguvernerka Mejra Festić je povedala, da se je struktura gospodarske rasti začela izboljševati, ne samo pri izvozu, temveč tudi zasebni porabi. »Zato pričakujemo višjo rast, kot smo jo napovedovali spomladi,« je povedala na današnji novinarski konferenci.

Domača potrošnja je večja od tujega povpraševanja, k njeni rasti pa so največ prispevala gospodinjstva. Pričakuje se rast porabe trajnih dobrih, saj so gospodinjstva doslej varčevala in so to trošenje odlagala v prihodnost. Izvoz pa se je preusmeril še na netradicionalne trge, je povzela.

Podjetjem se je uspelo razdolžiti, kapital se preoblikuje v lastniškega, presežek varčevanja podjetij pa kaže »potencial investiranja v opremo in stroje«. To bo v prihodnosti po oceni Banke Slovenije ublažilo upad izvoznega potenciala zaradi njihovega dosedanjega dezinvestiranja.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PremiumPromo
FRANJA
Promo
SKRB ZA VARNOST
VIDEO
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
KULTURA
INTERVJU
Promo
ZDRAVJE
Promo
POVEZANI
Promo
BOLEČINE V HRBTU
Photo
POČITNIŠKA MALHA
TEŽKE RAZMERE
Promo
OSEBNE FINANCE
Photo
PRESENEČENJE
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
Promo
DONOSNO
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
RECEPTI
Promo
ŽIVLJENJE
INTERVJU
PromoPhoto
SPREMEMBA
Promo
SKRB ZASE
Promo
TVEGANJE
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
Sovoznik