RIBOLOV

Bavarci ribarili na Obali

Športni ribiči iz Bavarske odkrivajo radosti te dejavnosti pri nas.
Janez Mužič
 31. 10. 2015 | 14:47
 9. 9. 2025 | 02:11

Društva športnih ribičev z Obale imajo vrsto tekmovanj, med katerimi jih je kar veliko, ki bi jim lahko rekli tematska. Na njih se namreč določena vrsta ujetih rib točkuje več kot druge. RPD Oradela Piran novembra tradicionalno pripravi mednarodno tekmo za pokal Oradele, na katerem največ točk prinesejo oradele, in MRK Izola maja tekmo za pokal Menole, kjer štejejo izključno menole. In kot kaže, je minuli teden Piran dobil še eno tako mednarodno tekmovanje, na katerem je najbolj cenjen ribon.

To je tekma v trnkarjenju iz zasidranega čolna za mednarodni pokal ribiškega društva Arbun. Na prvi pogled ni nič posebnega, če društvo ne bi bilo iz Münchna. Njegov predsednik in ustanovitelj, Münchenčan Anton Fellner, je tako navdušen nad športnim ribolovom v Piranu, da je z največjim zanosom dal pobudo za prvo tekmovanje za pokal svojega društva in ga tudi organiziral. Udeležilo se ga je 36 tekmovalcev iz Nemčije, Avstrije in Slovenije. »V Piran sem prvič prišel pred petimi leti in sem se takoj navdušil za ribolov. Začel sem se udeleževati tekmovanj, kupil sem čoln in mi je tako lepo, da izkoristim vsako priložnost za prihod v Piran. Počasi se pripravljam na upokojitev in sem vse bolj odločen, da bom po njej živel tu,« pravi Fellner. Rodil se je v Nemčiji, v mešanem zakonu, in je zasebnik s firmo za vodovodne inštalacije ter centralno ogrevanje.

Za športni ribolov na morju je v Münchnu navdušil že nekaj prijateljev, ki jih rad pripelje po prve ribiške izkušnje v Piran. Tako se je rodila ideja o ustanovitvi društva Arbun München. To že z imenom ne skriva simpatije do Jadranskega morja, saj predvsem po Dalmaciji ribonu pravijo arbun. Društvo je včlanjeno v nemško zvezo za ribolov na morju. Nihče od 30 članov prej ni lovil na morju, a s Fellnerjevo pomočjo so spoznali ta šport in tudi prijetno piransko druženje ob njem.

Kako ga v Nemčiji cenijo, je tamkajšnja zveza pokazala s tem, da je na tekmo v Piran poslala svojega delegata Marca Montierija. Prvič je lovil pri nas in ni skrival navdušenja, ko je po tekmi dejal: »Piran je čudovito mesto in presenečen sem tudi nad dobro organizacijo tekme ter druženjem, ki jo spremlja. Tako bom vsekakor priporočil kolegom, naj pridejo sem. Arbun je prvi naš klub, ki kaže interes za ribolov v tem delu Sredozemlja. Doma sem s severa Nemčije, kjer lovimo v Severnem in Baltskem morju. Razlika v primerjavi z ribolovom pri vas je velika. Zaradi večjih rib uporabljamo večje trnke, debelejše lakse in težje svince. Lovimo ribe, ki so velike najmanj 38 cm. Lov majhnih rib pri vas je za nas zato zanimiv.«

Med tekmovalci je bilo kar osem žensk in Fellner pravi, da se bo njegovo društvo prihodnje leto potrudilo, da bodo iz Nemčije pa tudi iz Italije in Hrvaške pritegnili še več udeležencev ter zlasti mlade.

Vsak gram ujete ribe se je točkoval z eno točko, kot se za pokal Arbuna spodobi, pa se je pri ribonih gram točkoval z 10 točkami. Zmagala je ekipa Solinarja Strunjan, v kateri sta bila  Beno Martinčič  in Darko Kranjc. Druga sta bila  Denis Loboda  in Milorad Škrokov iz ekipe RD Oradela Piran 1,  tretja pa  Vinko Mojškerc  in Tomaž Rus iz ekipe PLK Koper 2. Naj težjega ribona je ujel Denis Patrčec iz RPD Piran. Tehtnica  mu je pokazala 250 gramov in z njim si je priboril nagrado v obliki vikend paketa za dve osebi v Hotelu Piran ter dovolilnico za športni ribolov na morju.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
OSEBNE FINANCE
Promo
SKRB ZA VARNOST
PromoPhoto
ZAUPANJE
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
Promo
POVEZANI
Promo
ZDRAVJE
Promo
SKRB ZASE
Promo
GOSPODARSTVO
Promo
KOPALKE
Promo
PRIHODNOST
Promo
BOLEČINE V HRBTU
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
Photo
POČITNIŠKA MALHA
PromoPhoto
RECEPTI
PromoPhoto
NASVET
Promo
NAPAD
PromoPhoto
TVEGANO
Promo
RAST
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
IZGUBA
PromoPhoto
NOVA GENERACIJA
Sovoznik