ŠENTILJ – Po jutranjem velikem navalu beguncev čez zeleno mejo pri Rigoncah na tem območju še vedno na odhod proti sprejemnim centrom čaka večja skupina ljudi. Iz Šentilja je večina beguncev dopoldne odšla v Avstrijo, center v Brežicah je prepoln. Trenutno jih je tam okoli 1300, policisti pa popoldne pričakujejo zelo povečan prihod migrantov. Ker je na avstrijski strani starega mejnega prehoda Šentilj večja skupina, je ta zaprt za promet v obe smeri, mejo je mogoče prehajati le na avtocestnem prehodu. Avstrijski varnostni organi tam izvajajo poostren mejni nadzor, zato pred prehodom nastajajo kolone vozil. Na avstrijski strani je trenutno okoli tisoč beguncev, ki jih počasi odvažajo z avtobusi.
Vojaki brez hrane?
S terena v Šentilju se nam je javil tudi bralec Martin: »V zbirnem centru so vali novih beguncev vsako uro, ko pripeljejo avtobusi. Ko jih popišejo, gredo v šotor in je potem zunaj dokaj prazno. Grozno smrdi po znoju in urinu. Predstavnica civilne zaščite mi je rekla, da vsi sprašujejo po internetu, zato so na šotor morali nalepiti napis no WiFi ... Vojska je vsepovsod. Vojaki že ves dan niso jedli, ker so jedilnice polne, čeprav večina beguncev noče jesti. Primanjkuje vode. Policisti dobijo malico, vojaki nič. Eni so v izmeni že 20 ur.«
Dodaja, da ga je policist opozoril, da se jim ne sme povedati, da so blizu Avstrije, ker bi prišlo do kaosa. »Mislijo, da so na Hrvaškem.«
Zanimalo nas je, zakaj policija dobi malico, vojaki pa ne. Z vprašanji smo se obrnili na ministrstvo za obrambo. »Te navedbe zagotovo ne držijo, vojaki namreč zagotavljajo malico policistom. Noben vojak ni ostal brez malice, prav tako ne policisti niti migranti,« nam je zaupal tiskovni predstavnik Slovenke vojske, Simon Korez. |
Ste tudi vi občutili posledice begunske krize na lastni koži? Pišite nam.