
Galerija

LJUBLJANA – Na železniško postajo v Dobovo je prispel vlak s 1071 begunci. Z vlaka bodo izstopali v prostore za sprejem, kjer jih bodo popisali in oskrbeli, po končanem postopku pa bodo vstopili v drug vlak, ki jih bo odpeljal v nastanitveni center, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic in pohvalil sodelovanje Hrvaške. Šefic je prepričan, da bo novi način sprejema migrantov bistveno razbremenil prebivalce Dobove, Rigonc in tudi Brežic. Zato upa, da bo sprejem migrantov na tem območju tudi naprej potekal po tem sistemu in dodal, da se bodo tako v Sloveniji kot tudi v Hrvaški potrudili, da bo sistem deloval. »S tem bomo naredili velik korak naprej, kar se tiče zaupanja in sodelovanja, predvsem pa glede boljšega stanja na tem območju.«
Šefic je na današnji novinarski konferenci poudaril, da je od ponedeljka sodelovanje s Hrvaško bistveno boljše, ves čas pa usklajevanje poteka tudi na ravni direktorjev policij. Tako so se dogovorili tudi glede omenjenega prihoda vlaka v Dobovo.
Po njegovih podatkih je danes do 12. ure v Slovenijo vstopilo 5806 prebežnikov, skupaj pa že 86.484. Iz Slovenije pa jih je skupaj izstopilo 59.207.
Kakšne so razmere pri vas? Svoje prispevke pošljite prek spodnjega e-obrazca (najdete ga na dnu članka), lahko pa priložite tudi fotografije.
BEGUNSKA KRIZA – SPREMLJAMO V ŽIVO
21.09 Na avstrijsko Koroško je v zgodnjih večernih urah po podatkih tamkajšnje policije s posebnim vlakom z Jesenic prispelo okoli 600 beguncev. Še en vlak s prav tako okoli 600 osebami naj bi prispel v zgodnjih jutranjih urah, poroča avstrijska tiskovna agencija APA.
21.00 Skupina beguncev, ki je prispela na Švedsko, že dva dni noče izstopiti z avtobusa, ker je vas, kjer jih želijo namestiti, preveč izolirana in ker je tam po njihovem mnenju premrzlo. Nekateri se zato želijo vrniti v Nemčijo, so danes sporočile švedske oblasti.
Okoli 60 sirskih in iraških beguncev so v nedeljo zvečer pripeljali v kraj Limedsforsen blizu meje z Norveško, v vas z lesenimi kočami, kjer naj bi ostali do konca obravnave prošenj za azil, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Približno 20 jih ni hotelo izstopiti iz avtobusa, ko so videli, da so v gozdu več deset kilometrov daleč od prvega mesta. Mnogi so zahtevali, da jih peljejo v veliko mesto ali celo v Nemčijo.
»Povedali so nam, da bomo tu živeli, a to ni mogoče za vse, saj so med nami tudi otroci in nosečnice. Premrzlo je, ni trgovin in ne zdravnika,« je pojasnil sirski begunec Hadel Vaez televiziji SVT.
20.08 Iz Posavja so čez dan pospešeno vozili begunce v namestitvene centre po državi, največ v Šentilj, kjer je bilo ob 18. uri nameščenih več kot 3100 ljudi. Že kmalu se je njihovo število prepolovilo, saj se jih je del odpravil proti Avstriji. Danes do 18. ure so avstrijske oblasti prevzele iz Slovenije skupno več kot 7200 beguncev.

Foto: Tadej Regent
17.33 Podpredsednik hrvaške vlade in notranji minister Ranko Ostojić je danes potrdil dogovor s Slovenijo, da bodo vlake z begunci s hrvaško-srbske meje pošiljali v Dobovo. Poudaril je, da je to posledica akcijskega načrta po nedeljskem sestanku EU in Balkana o begunski krizi. Ponovil je, da so Sloveniji ponudili v pomoč 50 hrvaških policistov.
»Vlak ne bo več vozil v druge kraje, ker počasni prehodi niso bili sprejemljivi za nas,« je Ostojić dejal po današnji seji hrvaškega štaba za sprejem beguncev, ki je potekala v prostorih prihodnjega zimskega tranzitnega centra v Slavonskem Brodu.
Kot je napovedal, bodo 1. novembra opravili tehnični pregled novega begunskega centra, naslednji dan pa pričakujejo prvi vlak, ki bo begunce pripeljal iz Šida v Srbiji, kot je bilo prejšnji teden dogovorjeno med Zagrebom in Beogradom.
Ponovil je tudi, da je Hrvaška Sloveniji ponudila 50 hrvaških policistov v okviru pomoči, za katero je Ljubljana zaprosila EU.
16.44 V sprejemnih centrih po državi je bilo opoldne skupno 9889 pribežnikov, v namestitvenih centrih pa 4599. Izkušnje, ki jih opisujejo prostovoljci v sprejemnih in namestitvenih centrih, so podobne: ljudje so mirni, utrujeni in premraženi. Kar ob odhodu pustijo za sabo (nezaužita hrana, oblačila in rjuhe za enkratno uporabo), roma v smeti.
Prostovoljec, ki pomaga v sprejemnem centru v industrijski hali Beti v Dobovi, pravi, da je delo težko, fizično in brez časa za počitek. V njegovem zadnjem osemurnem turnusu je vse delo opravljalo 10 prostovoljcev. Po prihodu beguncev so jim razdelili 3500 suhih obrokov hrane. Ko so begunci nadaljevali pot, pa je prostovoljce čakalo čiščenje. »Poberemo vse smeti, tudi oblačila in obutev ter rjuhe za enkratno uporabo. Sledi čiščenje tal in dezinfekcija ter deratizacija prostorov. Nas 10 je nabralo za 20 največjih vreč robe, ki je šla v smeti.«
V obroku suhe hrane, ki so jih delili včeraj, je bilo pol litra vode, jabolko in ribja konzerva, otroci so dobili še piškote, matere pa mleko, pravi prostovoljec. V nekdanji industrijski hali ni stranišč. Še iz časov, ko je tovarna delovala, sta sicer dve stranišči, a ne delujeta, prav tako ni kemičnih stranišč. Begunci so čez noč zaprti v hali in se morajo znajti po svoje. Tudi zato je v hali močan vonj in pridejo maske, ki jih morajo nositi prostovoljci, nadvse prav.
V namestitvenem centru na Vrhniki, ki je bil predviden za okoli 800 ali 900 ljudi, je bilo danes dopoldne 1040 migrantov. Rdeči križ je v nekdanjo vrhniško vojašnico dostavil veliko količino oblačil, a pri sortiranju se je izkazalo, da so ljudje za begunce prispevali marsikaj neprimernega – od kopalk, poletnih oblačil in obutve do plesnivih in še kako drugače neuporabnih oblačil.
Pribežniki v vrhniškem namestitvenem centru so mirni, največ je družin in mladoletnih. V sobah je čisto, zunaj pa ne toliko, tudi zato, ker je kemičnih stranišč zelo malo in jih ne utegnejo tako hitro čistiti. Kot pravi prostovoljka, je bilo danes med pribežniki opaziti veliko bolnih in utrujenih.
16.08 Avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner si je danes v Špiljah ogledala begunske razmere in ob tem povedala, da je naročila načrte za posebne gradbene ukrepe. Kot je poudarila, ne gre za postavitev ograje od Madžarske do Slovenije, temveč za ureditev prestopa večjega števila ljudi. »Razmere tu so izjemno dinamične, mejo prestopa med 3000 in 8000 ljudi. Pripraviti se moramo tudi na to, da bi jih lahko bilo do 12.000,« je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA povedala Mikl-Leitnerjeva, ki je Špilje tokrat obiskala že drugič v tednu dni.
Kot se je izvedelo kasneje iz sporočila za javnost, naj bi se gradbeni ukrepi nanašali na utrjene, tehnične pregrade več kilometrov levo in desno od mejnih prehodov, katerih namen je poskrbeti za boljši nadzor nad razmerami. Hkrati je ministrica napovedala, da naj bi Avstrija januarja prihodnje leto začela z urjenjem okoli 2000 policistov za obmejne policiste. Opozorila je tudi, da je Avstrija dosegla limit, tako kar zadeva namestitvene kapacitete kot razmere na meji, še poroča APA.
Po pričakovanjih avstrijske policije bo samo danes v Špilje prispelo okoli 7000 beguncev.