LJUBLJANA – Obrad Dabić iz ljubljanskih Črnuč se je spomladi veselil nove televizije. »Kupil sem moderno in dela kot ura. Če vidim reklame, ki jih ne morem slišati, samo pritisnem na gumb in utihnejo. Ampak na oni stari sem znal najti programe takoj...« Na tej je iskal postaje in se naenkrat ustavil na kvizu TV Golica. »Spraševali so za podatek, ki sem ga vedel,« najprej kratko povzame; slike iz Egipta so ga spomnile na klinopis, naloga pa je tako rekoč njegova poklicna deformacija. »Iskali so različno podrobnost znotraj slike, jaz pa sem delal prej v kontroli kakovosti izdelkov in imam za take reči izostreno oko,« pojasni. Poklical je na komercialno številko 090. In čakal.
»Najprej sem čakal na stacionarnem telefonu, vendar me niso povezali s studiem,« opisuje. V studiu na televiziji je voditeljica govorila, on je čakal, vmes so sprejeli klice dveh drugih gledalk, ki nista uganili, čakal je, nato je bil konec. »Čakal sem zagotovo pol ure.« Nato je klical drugič z mobilnega telefona: »Štopal sem, dobrih sedem minut sem čakal, v slušalki nič. Rekel sem, kaj pa je to?« Odgovor je dobil na naslednjem računu za telekomunikacijske storitve – 130 evrov več kot po navadi.
»Potem sem poklical policijo – pa so mi oni rekli, da je to za inšpekcijo.«
Odšel je do Telemacha, da vpraša njihovega direktorja, kako je to mogoče, da mu računajo klice: »Srečal sem vodjo oddelka za obračun in izterjatve, ki je povedal, da moram plačati.«
Tržna inšpekcija je zadevo prepustila Agenciji za komunikacijska omrežja in storitve (Akos), še prej so na Dabićevo prijavo početja Golice ali Čarli TV (pod katerim oddajajo program Golice) zapisali: »Zoper Čarli Televizijska dejavnost, d. o. o., na ljubljanski enoti tržnega inšpektorata vodimo več postopkov glede nepoštene poslovne prakse,« je zapisala tržna inšpektorica Marija Brodnik.
Sam proti Telemachu
»Toda meni ne pošilja računov Golica ali Čarli, ampak Telemach. Vprašam jih, zakaj, oni pravijo, 'oni nam, mi vam', vendar jaz tega ne morem sprejeti,« pravi Dabić.
»Če me ne povežejo, pa zaračunajo, to v mojo logiko ne gre niti naključno,« svoje razumevanje razgrne raziskovalec in inženir Obrad.
Na sestanku na Akosu bi se moral s telemachovci dobiti na ustni obravnavi, da razčistijo spor v zvezi s postavkami pod sklicem posebne številke, toda predstavnika operaterja ni bilo.
Dva dni po obravnavi je dobil četrti račun za dobrih 170 evrov, kot vsak mesec je tudi tega plačal 36 evrov, kolikor ima po pogodbi s Telemachom.
Čeprav so komercialne telefonske številke med Slovenci že dolgo, Obrad še zdaleč ni prvi (in tudi ne zadnji), ki se ni zavedal, kaj počne; že klic na številko pogosto pomeni, da sprejemamo pravila igre ter pripadajoče stroške, ki si jih računajo v dragih impulzih, ki jih Obrad grobo sešteje na dobre tri evre za vsako minuto povezave in čakanja.
V Dabićevi kuhinji je kup položnic, na nekaterih je s sponko dodan listek. »To je za dobrodelna društva, otroci pa to. Rabijo. Njim bom sigurno poslali po pet evrov, enim mogoče deset, kolikor bo,« pravi. Pravi, da mu v sporu za drage klice in prazno čakanje ne gre toliko za denar: »Četrta vrstica, zadnja slika, to sem vedel – zdaj ne iščem nagrade. Je pa barabija, če dopustimo take zadeve,« pravi in dodaja, da je po pogovorih s kolegi izvedel za tri, ki so enako izviseli kot on.
»Ljudi je treba posvariti,« poudari. Tistih 130 evrov ne bo plačal, pravi. Iz principa.
Nismo nepošteni in ne zavajamo
Nina Maurovič, urednica programa Golica TV, je pojasnila, da njihov odzivnik pojasni klicatelju, da čaka na morebitno povezavo s studiem, predstavi splošne pogoje sodelovanja in ceno klica: »Vsak klicatelj se s tem, ko ostane na liniji, strinja s pogoji sodelovanja, na kar ga tudi dodatno opozorimo.« Pravi, da pri njihovih kontaktnih terminih ne gre za nepošteno poslovno prakso (kot ugotavlja tržni inšpektorat) ter da gledalcev ne zavajajo. »Poleg tega lahko vsak klicatelj prekine zvezo, kadar koli želi. V navedenem primeru pritožbe žal niso upravičene. S tem ko je ostal na liniji, se je gledalec strinjal s splošnimi pogoji in pravili sodelovanja, na kar ga je telefonski odzivnik med klicem tudi opozoril,« pojasnjuje Maurovičeva. Opozarja pa tudi, da so splošni pogoji objavljeni na spletni strani Golica TV – le da Dabić, podobno kot marsikateri starejši Slovenec, ne uporablja interneta.