NOV BEGUNSKI VAL?

»Če bi prišlo 50.000 migrantov, bi zadevo težko obvladali«

Podatki sicer niso povsem zanesljivi, govori pa se o nekaj tisoč, tudi 10.000 prebežnikih, kar utegne ponovno vplivati tudi na samo Slovenijo, odvisno od tega, katero pot bodo migranti izbrali.
STA, S. U.
 22. 9. 2015 | 16:08
 9. 9. 2025 | 07:08

LJUBLJANA – Število prihodov beguncev v Slovenijo je danes manjše. Kot je pojasnil državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic, tu in tam kakšen posameznik še pride, takšnih skupin kot v preteklih dneh pa ni več. Po informacijah, ki se sicer iz ure v uro spreminjajo, je v Sloveniji trenutno 411 migrantov. Po navedbah državnega sekretarja vsi operativni štabi še delujejo in niso prekinili dela, tako pri Generalni policijski upravi kot v štabih policijskih uprav Novo mesto, Maribor in Murska Sobota.

Danes je za opravljanje varnostnih nalog angažirano približno toliko policistov kot v ponedeljek, nekaj več je razporejenih rednih policistov, predvsem zaradi premikov migrantov od nastanitvenih centrov proti meji. Minimalno pa so sprostili posebno policijsko enoto, ker sproti obnavljajo te enote, da si lahko primerno spočijejo.

Kot je pojasnil direktor uprave za zaščito in reševanje Darko But, je bilo ob 13. uri na terenu tudi 81 pripadnikov Rdečega križa Slovenije, Slovenske karitas, struktur civilne zaščite in tudi nekaj gasilcev.

Do tega trenutka po Šefičevih besedah ni podatkov, da bi do slovenske meje prišla kakšna večja skupina prebežnikov. Je pa Šefic pojasnil, da spremljajo dogajanje v regiji in da je v naslednjih dneh pričakovati večjo intenzivnost prihodov. Imajo operativne informacije, da je večje število migrantov na poti preko Srbije proti Hrvaški, v katero jih je del tudi že vstopil.

Podatki sicer niso povsem zanesljivi, govori pa se o nekaj tisoč, tudi 10.000 prebežnikih, kar utegne ponovno vplivati tudi na samo Slovenijo, odvisno od tega, katero pot bodo migranti izbrali.

Tako imajo informacije, da je na meji med Srbijo in Hrvaško okoli 3000 migrantov. Kolegi iz Hrvaške jih vodijo v nastanitvene centre, kot je pokazala praksa doslej, pa se begunci v naslednjih 24 urah premaknejo naprej. Zanje ugodnejša pot je sicer preko Madžarske, alternativa pa Slovenija.

Pri tem je državni sekretar izpostavil, da so hrvaške oblasti doslej večino migrantov napotile oziroma prevažale v Madžarsko in da so v zadnjih dneh na operativni ravni uspeli narediti premike tudi s Hrvaško, predvsem na ravni varnostnih organov, da so lahko uravnavali migrantski tok.

Brez varnostnih problemov

Poudaril je tudi, da kljub večjemu številu migrantov, ki so pripotovali v Slovenijo in so jih razporedili po številnih nastanitvenih in sprejemnih centrih, razen dveh manjših dogodkov, nismo imeli varnostnih problemov.

Doslej je šlo po njegovih navedbah za relativno nadzorovan prihod beguncev, ki jih je bilo glede na nekatere druge številke v regiji razmeroma malo. Policija ima za primer morebitnega prihoda večjega števila beguncev po Šefičevih zagotovilih ustrezne načrte. V primeru enormnega števila migrantov, ki bi prišli v izjemno hitrem času, imajo rezervne načrte, kot so prilagoditev postopkov in vstopnih točk.

»Res pa je, da če bi prišlo 40.000 ali 50.000 migrantov in bi vsi končali v Sloveniji, bi to bila izjemna zadeva in izredno težko obvladljiva, s skrajnimi napori,« je dejal državni sekretar, ki pa je optimist, saj smo, kot je dejal, doslej vedno obvladali vse situacije in verjame, da jih bomo tudi v prihodnje.

Državni sekretar je tudi demantiral novico, ki se je v ponedeljek pojavila v nekaterih medijih, da Slovenija in Hrvaška na svoji oz. schengenski meji postavljata ograjo. Res pa je, da so v ponedeljek počistili mednarodni mejni prehod Obrežje in tudi umaknili nekatere ograje, da lahko promet normalno poteka, glede na to, da v tem trenutku ni novega prihoda migrantov.

Preberite še: Nov val migrantov na srbsko-hrvaški meji: Vučić postavil ultimat

V Slovenijo prišlo okoli 3600 prebežnikov

V zadnjih dneh je v Slovenijo prišlo okoli 3600 prebežnikov. V ponedeljek so po Šefičevih navedbah obravnavali 1072 migrantov, med katerimi je bilo 267 državljanov Sirije, 139 državljanov Iraka in 103 državljani Afganistana ter manjše skupine drugih. Od tega je bilo 486 moških, v Slovenijo pa je prišel tudi en mladoletnik brez spremstva, ki je zaprosil za azil. Mladoletnik naj bi bil državljan Afganistana.

Sicer pa je državni sekretar predstavil tudi stroške, ki so v zadnjih dneh nastali zaradi obravnave beguncev, ki so prišli v Slovenijo. Na notranjem ministrstvu jih okvirno ocenjujejo na okrog 1,5 milijona evrov, vključno s pogodbami, ki jih morajo skleniti za namestitve. Okrog 600.000 evrov je bilo stroškov tudi v okviru zaščite in reševanja oz. ministrstva za obrambo ter okoli 150.000 na ministrstvu za zdravje.

Po besedah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje Sandre Tušar, je trenutno približno 60 zdravnikov in 30 medicinskih sester izrazilo pripravljenost, da pomagajo kot prostovoljci, in se po potrebi in glede na razpoložljivost vključujejo v delo na terenu.

Ministrstvo za zdravje je vse sprejemne in nastanitvene centre oskrbelo z zdravili in sanitetnim materialom iz blagovnih rezerv, koordinacijo dela vodijo v zdravstvenih domovih, ki v delo vključujejo zaposlene zdravstvenih domov, bolnišnic in prostovoljce.

Pri migrantih, ki so jih obravnavali, je šlo najpogosteje za blažja obolenja zgornjih dihal, okužbe sečil, dehidracijo, bolečine v sklepih, nekaj je bilo tudi bolečin v prsih. Nekaj so jih prepeljali tudi v bolnišnice.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
ŽIVLJENJE
Promo
DONOSNO
Promo
SKRB ZASE
Promo
BOLEČINE V HRBTU
Promo
TVEGANJE
INTERVJU
Promo
KULTURA
Photo
POČITNIŠKA MALHA
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
Promo
POVEZANI
VIDEO
PremiumPromo
FRANJA
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
OSEBNE FINANCE
Sovoznik
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
RECEPTI
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
SPREMEMBA
TEŽKE RAZMERE
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
INTERVJU
Photo
PRESENEČENJE