LJUBLJANA – »Naša dolžnost je, da mejo zavarujemo v korist Slovenije in drugih evropskih držav,« je po današnjem zasedanju sveta za nacionalno varnost dejal premier Miro Cerar. Na črne scenarije se po premierjevem mnenju pripravljajo že dalj časa: »Pripravljeni smo uporabiti vojake, ki so nekoč služili vojaški rok. Ne bi želel govoriti o tem, če pa bo treba, bom o tem spregovoril že jutri.«
Odvisni od Grčije
Na seji sveta za nacionalno varnost so se informirali, kako Slovenija in druge države obvladujejo migrantske tokove in kako ravnati, če se bo stanje zaostrilo. Zaveze so zadnja možnost, da Evropa ostane takšna, kot je, pravi Cerar. »Če se zaveze ne bodo spoštovale, bo to dokaz, da skupna evropska politika ne deluje. Slovenija bo v tem primeru izvajala ukrepe za zajezitev migrantskega toka. Če bo torej Grčija zaustavljala tokove, se bo tok upočasnil in reduciral ... Če bomo v prihodnjih dneh ugotovili, da zaveze niso spoštovane, bomo zaostrili ukrepe na meji. Jutri na seji vlade bomo sprejeli ukrepe za primer, da se bo situacija stopnjevala, da zavarujemo slovenske interese, lokalno prebivalstvo, red in premoženje. Tokove pa je treba obravnavati humano. Še vedno se dogovarjamo tudi s sosednjimi državami.«
Cerar: Janša skuša deliti
Danes je prejel javno pismo prvaka opozicije Janeza Janše, ki je povabljen na sejo sveta. Janševo pismo lahko v celoti preberete na povezavi. Cerar ocenjuje, da gre za poskus delitve Slovencev, Janša pa skuša vnesti razdor. To šteje za nedržavotvorno. »To ni več odnos koalicija : opozicija, tu moramo delovati skupaj,« pravi Cerar, ki vidi v Janševem pisanju poskus pridobivanja političnih točk. V pismu so navedene številne stvari, ki so že upoštevane, pravi. Nekateri naj bi že sprejeli, druge pa se mu zdijo neprimerne. Pravi, da ne more primerjati zdajšnje migrantske krize s tisto izpred 20 let. Cerar poziva vse, da skupaj iščejo rešitve, kako čim bolj omejiti dotok beguncev, ne pa jih razpršiti po državi. Vlada bo storila prav vse, da zavaruje naše interese, obljublja predsednik vlade.
Cerar napoveduje ograjo
»Če se situacija ne bo umirila, bo Slovenija prisiljena v postavitev ograje,« je še dejal Cerar. Da proučuje tudi to možnost, smo poročali prvi že pretekli teden. Cerar ocenjuje, da se Slovenija obnaša »evropsko, konstruktivno. Mi migrantov ne pošiljamo nekontrolirano dalje. Ne moremo jim preprečiti poti dalje. Če jim dlje časa to preprečujemo, postanejo nezadovoljni, včasih tudi agresivni.«
Slovenija bo po premierjevem morala sodelovati tudi s policijami drugimi držav. V Slovenijo naj bi prišlo 400 tujih policistov. Nekaj iz Avstrije jih je že tukaj. Če bo potrebna dodatna logistična podpora, se bo aktivirala vojska. Poudarja, da gre za logistično podporo. Vlada bo, če bo treba, že v prihodnjih dneh stopnjevala ukrepe za zmanjševanje dotoka beguncev.
Sicer pa so scenariji za ovire na meji po Cerarjevem že dalj časa pripravljeni: »Do zadnjega hipa bomo zadržani. Če se zaveze iz Bruslja ne bodo uresničevale, bomo tako mi kot kdo drug pripravljeni za zaostritev.«