

Oranžno vremensko opozorilo za zahodno polovico države: krajevni nalivi, možna tudi toča FOTO: Arso

Dežurni vremenoslovec na agenciji za okolje Urban Žagar. FOTO: Arso

FOTO: Dejan Javornik, Slovenske novice



Dežurni vremenoslovec na Agenciji za okolje, Urban Žagar je v jutranjem pogovoru za Val 202 pojasnil, da bo vremensko dogajanje v Sloveniji tokrat precej mirnejše, kot smo ga doživeli v torek, ali kot ga pričakujejo v severni Italiji, kjer so napovedane nevihte in toča. »Tudi pri nas bomo na meji tega ciklona, ki se bo danes pomikal, s središčem nad severno Italijo. Toda mi bomo v toplem sektorju, zato bo nad nami še vedno dotekal topel zrak,« je pojasnil.
Za zahodno in osrednjo Slovenijo oranžno opozorilo zaradi napovedanih močnejših neviht
Popoldne in zvečer bodo na zahodu in deloma v osrednji Sloveniji nastajale močnejše nevihte s krajevnimi nalivi, opozarja Agencija RS za okolje (Arso). Ta je zato za severo- in jugozahod ter osrednjo Slovenijo izdala drugo najvišje, oranžno vremensko opozorilo. Najmočnejše nevihte bodo nastajale med Vipavsko dolino in Posočjem. Nevihte se bodo nato hitro pomikale v smeri severa in severovzhoda, opozarja Arso. Ta je oranžno vremensko opozorilo za zahodno polovico države in osrednjo Slovenijo izdal do sredine noči na petek, preostali del države pa obarval z eno stopnjo nižjim, rumenim opozorilom. To zaradi neviht velja za vso Slovenijo tudi za petek.
Dodaja, da bodo nevihte, ki se bodo razvijale nad severno Italijo, vplivale tudi na naše kraje, kar pomeni, da bo danes na zahodu države precej mokro. »Vmes bodo močni nalivi, predvsem na severovzhodu, kjer ni izključena tudi kakšna močnejša nevihta, ki bi prišla iz Italije,« je še opozoril.

Tudi v osrednjem delu države in vzhodni Sloveniji so možne plohe ali nevihte, vendar bodo te pogostejše zvečer in ponoči, v petek pa tudi čez dan. »Ciklon se bo počasi pomikal proti vzhodu, zato bodo v petek padavine postale pogostejše tudi v notranjosti Slovenije,« je pojasnil Žagar. Dodal je še, da bodo v petek do sredine dneva prevladovale plohe in posamezne nevihte, ki pa ne bodo neprekinjene, saj dež ne bo ves čas padal.
Že v soboto se bo začelo jasniti, najlepši dan pa bo nedelja, a kljub temu, tako Žagar, ne moremo popolnoma izključiti kakšnih krajevnih ploh, vendar pa bo večina dneva sončna in suha. »Za začetek prihodnjega tedna nakazujemo precej sončno in stabilno vreme,« je še dodal za Val 202.
Temperatura bo v prihodnjih dneh počasi naraščala. Dnevne temperature danes znašajo od 14 do 19 stopinj Celzija, na severozahodu pa bo nekoliko hladneje, okoli 12°C. V petek bodo temperature še nekoliko nižje, a od nedelje dalje se pričakuje postopno ogrevanje. Jutranje temperature bodo med 5 in 10 stopinjami, dnevne pa med 15 in 20 stopinjami. Od srede naprej se bodo temperature povzpele tudi čez 20 stopinj.
Padavine se bodo sprva večinoma pojavljale ob gorskih grebenih zahodne Slovenije, jugozahodni veter pa jih bo odnašal tudi proti notranjosti. Predvsem proti večeru bodo možne tudi močnejše nevihte z nalivi, zato za zahodno polovico države velja vremensko opozorilo oranžne stopnje. Zvečer in v noči na petek se bodo plohe in nevihte pojavljale tudi drugod po Sloveniji.
Toča in tudi pozeba sta že v začetku tedna prizadeli nekatere kmetijske rastline. Najbolj so izpostavljene trajne kulture in pridelki v občutljivih razvojnih fazah, ob današnji vremenski napovedi opozarjajo na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.
»Kmetje, sadjarji in vinogradniki lahko po poškodbah zaradi nizkih temperatur in neurja uporabijo različna sredstva za dvig odpornosti in regeneracijo rastlin,« so ob tem dodali na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Spomnili so tudi na tehnološka navodila pridelovalcem za zaščito pred spomladansko pozebo in na priporočene tehnološke ukrepe, ki naj jih pridelovalci izvajajo, kadar kmetijske površine prizadene toča.