DOLENJSKE TOPLICE – Na začetku prihodnjega meseca bodo občani treh dolenjskih občin – Dolenjske Toplice, Novo mesto in Šmarješke Toplice – na območjih brez javne kanalizacije dobili nekoliko višje položnice Komunale Novo mesto. Na to so jih iz podjetja, ki svoje storitve opravlja v osmih dolenjskih občinah, opozorili tudi z dopisom, ki je med ljudmi povzročil kar veliko hude krvi, časi so pač takšni, da moramo gledati na vsak evro.
Za isto storitev 250 evrov več
Eden tistih, ki jih je obvestilo precej razjezilo, je Robert Zupančič iz Gorenjega Polja v občini Dolenjske Toplice. Že preprost izračun je namreč pokazal, da bo po novem za enako storitev plačeval skoraj dvakrat toliko kot doslej. Vas, kjer živi, nima urejenega kanalizacijskega omrežja, zato ima devetkubično dvoprekatno greznico, ki jo prazni enkrat na tri leta. »Delavci Komunale so vsakič, ko sem jih poklical, delo res dobro opravili. Vse so počistili, niti najmanjše packe niso pustili za sabo, a tole s ceno pa je očiten monopol, saj vzamejo, kolikor potrebujejo. Če Komunala varčuje, varčujem tudi jaz,« je dejal Zupančič, ki je doslej za enkraten odvoz plačal 110 evrov, zdaj pa mu bodo vsak mesec na položnici zaračunali slabih sedem evrov, kar pomeni, da bo v treh letih za isto storitev, resda na obroke, plačal 250 evrov več. »In to še ni vse. Če bom kdaj v vmesnem triletnem obdobju potreboval čiščenje greznice, mi bodo to storitev posebej zaračunali,« je opozoril sogovornik in dodal, da se zaveda skrbi za okolje, tudi zato redno prazni greznico.
»Državno uredbo bi morali že izvajati, a je doslej nismo mogli, ker grezničnih gošč in blata nismo imeli kam voziti, nova čistilna naprava v Ločni v Novem mestu pa je grajena za 55.000 populacijskih enot in bomo lahko vse greznične vode vozili tja,« je povedal Igor Ilar, vodja sektorja odvajanja in čiščenja odpadnih vod v Komunali Novo mesto, in hkrati opozoril, da imajo lahko po obstoječi zakonodaji gospodinjstva ali nepretočno greznico ali malo čistilno napravo, rok, ko bi moralo biti to področje urejeno po evropskih normativih, pa naj bi se za občutljiva območja iztekel konec tega leta. A zagotovo se bo podaljšal, verjetno celo do leta 2021, kakšne bodo nove direktive, pa še ni jasno, saj je sprememba uredbe še v obravnavi.
Cene diktira država
»Praznjenje pretočnih in nepretočnih greznic ter prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav moramo v skladu z uredbo o odvajanju in čiščenju komunalne in padavinske odpadne vode izvajati kot obvezno gospodarsko javno službo in ceno oblikovati v skladu z uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja. Do zdaj je Komunala storitev praznjenja greznic in malih čistilnih naprav zaračunavala ob praznjenju po svojem ceniku. Naše območje je med zadnjimi, ki uvaja takšen obračun, saj se zavedamo, da bomo s tem dodatno obremenili uporabnike,« je poudarila Darinka Redling, vodja službe plan in analize v Komunali Novo mesto, in poudarila, da je cena, ki jo bo uporabnikom zaračunavala Komunala Novo mesto, v spodnji polovici cen v državi. »Cena storitve je sestavljena iz omrežnine in cene opravljanja storitve. Višina omrežnine je odvisna od velikosti vodomera oziroma priključka in je vsak mesec enaka, cena storitve praznjenja pa se obračunava glede na porabljeno količino pitne pode po vodomeru,« je še dodala.
Gospodinjstvo, ki na primer porabi 10 kubičnih metrov vode na mesec, bo vsak mesec plačevalo več kot šest evrov, v ceni je predviden odvoz sedmih kubikov vsebine greznic ali blata iz malih čistilni naprav. Ta količina odvoza ustreza normativom za nemoteno delovanje pretočne ali prekatne greznice, zgrajene po normativih. A to, kakšne so obstoječe greznice, je drugo vprašanje, saj imajo nekateri takšne, da jih ni bilo treba prazniti niti 30 let, tu pa se seveda postavlja vprašanje varovanja okolja, čemur je, kot poudarja Igor Ilar, namenjeno tudi sistematično urejanje tega področja, ki ga prinaša nova uredba.
Elaborata o oblikovanju cen storitve javne službe, povezane z nepretočnimi greznicami ter malimi čistilnimi napravami, niso potrdili še občinski sveti petih dolenjskih občin, tudi v občini Škocjan ne. »Glede na to, da sta se letos že podražila voda in odvoz smeti, smo odločanje o tej zadevi namerno nekoliko odložili, saj bi bila višja položnica za mnogo občanov prehud udarec in nova finančna obremenitev, bomo pa morali uredbo prej ali slej sprejeti, saj je takšna direktiva države,« je pojasnil župan občine Škocjan Jože Kapler.