


Šentilj danes.

Rigonce včeraj.

Tako se begunci prebijajo v Avstrijo.




LJUBLJANA, NOVO MESTO, MARIBOR – Razmere na slovenskih mejah se niso umirile. Objavljamo zadnje podatke, ki nam jih je o stanju na terenu ter o prihodih in odhodih beguncev posredovala policija. Anita Drenik, tiskovna predstavnica PU Novo mesto, poroča, da je okoli 9. ure je zeleno mejo pri Rigoncah pričela prestopati že tretja skupina migrantov, ki po grobih ocenah šteje do 2000 ljudi.
»V zadnjih 10 urah je na območju Rigonc v Slovenijo vstopilo že okoli 6000 migrantov. Tujce, ki so mejo prestopili okoli 4. ure, policisti peš spremljajo in usmerjajo v sprejemni center v Brežicah. Ženske, otroke, bolne in invalide so v Brežice prepeljali z avtobusi,« sporoča Drenikova. V sprejemnem centru Brežice je trenutno okoli 3700 migrantov, v začasnem centru v Dobovi pa okoli 1200.
Policisti so od četrtka od 19. ure do danes do 7. ure z območja Brežic in Dobove v notranjost države spremljali 14 avtobusov in tri vlake, ki so v namestitvene in sprejemne centre prepeljali 2687 migrantov.
Center Šentilj je prazen
Miran Šadl, tiskovni predstavnik PU Maribor, pa je sporočil, da so okoli 9. ure nastanitveni center Šentilj zapustili vsi tujci, ki so bili tam nastanjeni, tako da je sedaj center prazen. Je pa bilo v sprejemnem centru Gruškovje ob tej uri še nekaj več kot 400 tujcev, ki čakajo na prevoz v nastanitveni center Šentilj. V Šentilju okoli 13.30 pričakujejo vlak iz Dobove z okoli 600 tujci (prejšnji predviden prihod je bil ob 12.00), medtem ko je sprejemni center Središče ob Dravi prazen. Novih najav prihodov tujcev na območje PU Maribor nimajo.
Brez nadzora: v Avstrijo po železniških tirih
Novinar N24 Steffen Schwarzkopf je na twitterju objavil dva kratka posnetka iz Šentilja. Zapisal je, da več kot 1000 beguncev vstopa preko železniških tirov in mimo vstopnih točk, avstrijski policisti pa da so nemočni.
Okrog 9. ure je prva skupina migrantov – okrog 600 – začela zapuščati nastanitveni center v Gornji Radgoni, sporoča Suzana Rauš iz PU Murska Sobota. Begunci so odšli proti nekdanjemu mejnemu prehodu v Gornji Radgoni. Avstrijski varnostni organi jih sprejemajo. Promet čez reko Muro je urejen s semaforji in poteka izmenično enosmerno.