NA PIKI?

FOTO: Sto evrov kazni za jajca med embalažo

Zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov so oglobili kar vse stanovalce dveh blokov.
Primož Škerl
 3. 9. 2015 | 17:45
 9. 9. 2025 | 04:26

CELJE – Sredi maja so k stanovanjskemu bloku Novi trg 6 v celjski soseski Nova vas v spremstvu dveh inšpektorjev pridrveli delavci občinskega javnega podjetja Simbio, ki skrbi za ravnanje z odpadki. Njihov namen je bil pregledati, koliko se stanovalci bloka držijo navodil in predpisov o ločenem zbiranju odpadkov. Ko so pogledali v smetiščno drobovino, so se prijeli za glavo, saj ni bilo vrečke, kjer bi bili odpadki pravilno ločeni. In da vse ne bi bilo kar tako, so na akcijo povabili še medije, ki so takrat obširno poročali o ugotovitvah smetarskih preiskovalcev.

Prav nič ne bom plačala, še najmanj zaradi krivde drugih. Že tako nimamo za živeti, zdaj pa še te kazni.

Oglobili 48 stanovanj

Zgodba je epilog začela dobivati te dni, ko so stanovalcem v poštne nabiralnike priromale priporočene pošiljke s plačilnimi nalogi medobčinskega inšpektorata za redarstvo, na njih pa znesek 100 evrov in pravni poduk, da ima kršitelj pravico do plačila polovične globe, če v osmih dneh ne vloži pritožbe oziroma ne zahteva sodnega varstva, lahko pa predlaga tudi plačilo kazni na obroke. Na naslovu Novi trg 6 je 24 stanovanj in skoraj ni stanovalca, ki ne bi imel pomislekov o ravnanju Simbia in inšpektorjev. Kakor je dejal stanovalec iz sosednjega bloka (Novi trg 7), so tudi njim v nabiralnike stiščali plačilne naloge, čeprav niti sami ne vedo zakaj, saj nadzora v njihovem zbirniku odpadkov niso opravljali. Skupno naj bi tako oglobili kar 48 stanovanjskih enot, to bi mestni proračun teoretično lahko odebelilo za 4800 evrov.

A gotovo ne bo tako, saj so vsi stanovalci, s katerimi smo se ob našem prihodu pogovarjali, napovedovali pritožbe, ugovore in celo tožbe. Seveda so zlivali žolč na občino, občinske službe in inšpekcijo, ki po njihovem mnenju želijo zgolj pobirati denar, ne pa delati reda. Skupni imenovalec razburjenih prekrškarjev bi lahko bilo to, da ne bodo sprejeli kolektivizacije krivde, ki je nikomur niso dokazali, temveč so vse preprosto vrgli v en koš. »Osebno nikomur niso dokazali odgovornosti, nikogar niso dobili pri delu in samo zaradi nekaterih, ki se pravil ne držijo, ne moremo kar vsi dobiti kazni. Če imajo težave z dokazovanjem, si lahko inšpektor zaradi mene k smetem prinese posteljo,« pove ogorčena stanovalka.

Njena soseda tudi ne more več brzdati jezika: »Pritožila se bom, pri nas dosledno ločujemo odpadke. Kar naj pride inšpektor k nam domov, mu bom z veseljem odprla kanto. Če moj otrok kar koli odvrže narobe, ga oštejem, če to opazim.« Druga stanovalka se je ujezila predvsem zato, ker njene družine med inšpekcijskim nadzorom nekaj dni sploh ni bilo doma. Dopušča možnost, da včasih tudi kakšen odpadek narobe odvržejo, a ne nalašč, marveč ker človek za vse smeti tudi ne more vedeti, kam natančno spadajo. Zategadelj ni treba kaznovati vsega bloka oziroma kar dveh, in navsezadnje – v Novi vasi je ogromno večstanovanjskih blokov, ki se jih nihče ne pritakne.

Stanovalci: Občina nas ima na muhi

»Prav nič ne bom plačala, še najmanj zaradi krivde drugih. Naj gredo inšpektorji po stanovanjih in brskajo po kantah in nato izrekajo globe. Že tako nimamo za živeti, zdaj pa še te kazni. Hodiš v službo in na koncu nimaš nič,« potoži stanovalka bloka, ki se ga drži vzdevek socialni blok. Večina je upravičena do neprofitnih najemnin, in še te imajo v večjem delu subvencionirane, le redki imajo službo, njihovi mesečni prihodki znašajo med 500 in 700 evri. Za primer – petčlanska družina za odvoz smeti odšteje skoraj 30 evrov na mesec. Strinjajo se, da je pri njihovih zabojnikih za odpadke, ki so ograjeni in do katerih je možno dostopati le s ključi, še vedno velik nered, zato so celo sami z velikim napisom opozorili na spoštovanje reda. Če ne zaleže, naj pristojni poiščejo prave kršitelje. Stanovalci še pravijo, da jih ima občina najbrž na muhi, saj že od vsega začetka pogosto in glasno opozarjajo na svoje težave, kar pristojnim povzroča preglavice, kajti blok je v razsulu. 

Simbio pojasnjuje

Iz Simbia so nam odgovorili, da je zakonska osnova za izrek globe v Odloku o načinu opravljanja obveznih lokalnih gospodarskih javnih služb ravnanja s komunalnimi odpadki v Mestni občini Celje (47. člen). Oni lahko samo opozarjajo in svetujejo glede pravilnega ravnanja z odpadki, nimajo pa pristojnosti ukrepanja zoper kršitelje. Ker so se na oglasnih deskah nekaterih blokov pojavila opozorila, ki plašijo stanovalce, češ da bodo tudi njih oglobili, v Simbiu pojasnjujejo, da so opravili sestanke z upravniki blokov in zainteresiranimi predstavniki hišnih svetov in da ljudi obveščajo z letaki, objavami v medijih, na hrbtni strani položnic in spletnih straneh. Na oglasnih deskah dodatno pozivajo k pravilnemu odlaganju odpadkov in ponujajo pomoč pri kakršnih koli nejasnostih v zvezi s pravilnim ravnanjem z odpadki na tistih lokacijah, kjer delavci na terenu konstantno opažajo neustrezne odpadke v zabojnikih. Letos so v Simbiu uvedli še notranji nadzor nad pravilnim ravnanjem z odpadki – junija je začel delovati komunalni nadzornik, ki na terenu opozarja in svetuje o pravilnem ravnanju z odpadki. Če ti niso ustrezno ločeni oziroma odloženi v pravi zabojnik, nadzornik najprej pisno opozori lastnika posode. Ukrep ni kaznovalen, razen če nadzornik ugotovi pri posameznem uporabniku večkratno kršitev. V tem primeru zadevo preda medobčinski inšpekciji, ki ukrepa skladno z odloki občin, v katerih Simbio izvaja zbiranje in odvoz odpadkov. 

 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
KOLENO
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
PremiumPromo
FRANJA
Promo
ZDRAVJE
VIDEO
Promo
ELEKTRIKA
Promo
KJE POLNITI
SUVERENOST
PromoPhoto
ZDRAVSTVO
PromoPhoto
ZDRAVJE
PromoPhoto
ZANIMIVO
Promo
FINANCE
Sovoznik
TEŽKE RAZMERE
Photo
PRESENEČENJE
PromoPhoto
FRANCOSKI ŠARM
Promo
LEPOTA
Promo
DONOSNO