MIGRANTSKA KRIZA

FOTO: Za razorožitev 100 tisočakov? »Policiste smo opozorili«

Preverili smo govorice, ki se širijo med slovenskimi policisti.

Šentilj.

Šentilj.

Šentilj.

Šentilj.

Šentilj.

Šentilj.

Šentilj.

Šentilj.

Dobova.

Dobova.

Šentilj.
Šentilj.
Šentilj.
Šentilj.
Dobova.
S. U., T. L., M. I.
 28. 10. 2015 | 09:13
 9. 9. 2025 | 03:35

LJUBLJANA – Begunski val ne jenja. Do danes zjutraj do 6. ure je v zadnjih 12 dneh na območje Slovenije vstopilo 89.789 beguncev, je na spletni strani sporočila Generalna policijska uprava (GPU). V sprejemnih centrih je bilo do 6. ure zjutraj nameščenih 7958 tujcev, v namestitvenih centrih pa 8501. V noči na sredo je bil najbolj obremenjen mejni prehod za mednarodni železniški promet Dobova.

Za razorožitev policista ali vojaka visoka nagrade?

Ob begunski krizi pa se poleg informacij o številu beguncev, ki prihajajo v državo, in njihovih premikih pojavljajo še druge informacije. Tako smo poročali, da se je med policisti na točkah, kjer potekajo glavni migrantski tokovi, razširilo, da naj bi se beguncem za razorožitev policista ali vojaka ponujalo 100.000 evrov nagrade. Tako so trdili naši viri iz GPU. 

Preberite še: Med policisti se širijo govorice: za razorožitev 100 tisočakov.

»To informacijo smo preverjali, a je nismo mogli potrditi. Vse policiste pa smo opozorili na varnost in tudi na to, da so v postopkih z migranti skrajno previdni, profesionalni in taktični. Opozorili smo jih tudi, da so pri svojem delu pozorni na pridobivanje operativnih informacij, ki bi se vsebinsko navezovale na omenjene nepreverjene informacije,« so nam sporočili s policije.

Brežice: v tednu dni 105 ton odpadkov

Iz Komunale Brežice so sporočili, da so v enem tednu odpeljali 105 ton dodatnih odpadkov, ki so ostali za begunci. Znano je, da je zbirni center v Brežicah pod velikanskim pritiskom, tam je namreč že od začetka begunske krize več tisoč ljudi.

Delavci Komunale Brežice ob rednih obveznostih skrbijo še za zagotavljanje komunalnih storitev 10.000 beguncem, ki dnevno potrebujejo oskrbo. Tako se dogaja, da zaposleni, ki so osem ur oskrbovali občane Občine Brežice, zatem še do poznih nočnih ur odvažajo odpadke, čistijo pogorišča, zamašene odtoke, kanalizacijo in praznijo greznice v zbirnih centrih. Upajo, da se bodo zadeve na najvišji ravni uredile in da bo tudi na tem področju država izdelala skupni načrt dela. »Dejstvo je, da za begunci ostaja tudi v naravi veliko odpadkov, za katere komunala nima razpoložljivih virov, da bi jih lahko zbirala,« opozarjajo ob tem.

V sprejemnem centu Brežice Komunala Brežice zagotavlja pitno vodo za begunce in odvajanje odpadnih voda. V nedeljo popoldne pa so priskrbeli vodovodni priključek za saniteto. Čistijo zbirne centre, 2-krat do 3-krat dnevno praznijo zabojnike na kritičnih lokacijah, razdeljene so bile vreče za odpadke, nastavljajo in prevažajo polne zabojnike smeti, skrbijo za nočna odklepanja vrat na Zbirnem centru Boršt, skladiščijo in izdajajo odeje, zagotavljajo zabojnike in sprotno rešujejo krizne situacije.

V Dobovi okoli 2300 tujcev

V državo so tudi danes ponoči na območju novomeške policijske uprave vstopali begunci. Nekaj po 3. uri ponoči je na mejni prehod Dobova v spremstvu hrvaških policistov pripeljal še tretji potniški vlak, na katerem je bilo 1185 migrantov. Po opravljenih osnovnih policijskih postopkih ter zdravstveni in humanitarni oskrbi na železniškem mejnem prehodu so tujci prestopili na vlak in v spremstvu slovenskih policistov nadaljevali pot proti Šentilju. 

Po napovedih hrvaških varnostnih organov naj bi okoli 7. ure v Dobovo prispel še en vlak z migranti. In kakšno je stanje v sprejemnih centrih na območju? Danes ob 5.30 je bilo v sprejemnem centru Brežice okoli 2800, v začasnem centru v Dobovi okoli 1800 in v novem sprejemnem centru v Dobovi okoli 2300 tujcev. 

Sicer pa že od včeraj na postajo v Dobovo prihajajo vlaki iz Hrvaške, ki pripeljejo v Slovenijo iz hrvaškega centra v Opatovcu,

...
...
 zato begunci ne pešačijo več preko zelene meje.

Prvi takšen vlak je pripeljal včeraj. Tudi nekaj po polnoči je v Dobovo pripeljal vlak, na katerem naj bi bilo po podatkih hrvaških varnostnih organov 1064 migrantov. Tujci so ponoči po zdravstveni in humanitarni oskrbi na železniškem mejnem prehodu prestopili na vlak in v spremstvu slovenskih policistov nadaljevali pot proti Šentilju. 

V nastanitvenem centru v Gornji Radgoni je trenutno 1146 migrantov, v nastanitvenem centru v Lendavi pa 110 migrantov, je sporočila tiskovna predstavnica PU Murska Sobota Suzana Rauš. Ponoči je bilo iz Brežic v sprejemna centra v Petišovce in Dolgo vas pripeljanih okrog 580 migrantov, kjer poteka postopek evidentiranja tujcev. Po končanih postopkih bodo migranti nastanjeni v nastanitvenem centru v Lendavi.

 

 

 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
ZAPOSLITEV
Promo
NASVET
Promo
RECEPTI
Promo
BOLEČINE V HRBTU
Promo
PRIHODNOST
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
IZGUBA
Promo
ZAUPANJE
Promo
SKRB ZASE
Promo
POVEZANI
Promo
PODJETNIŠTVO
Promo
Izberi poklic, ne stereotip
POČITNIŠKA MALHA
Promo
NAPAD
Sovoznik