
Galerija

Pogosto sem slišala vprašanje, zakaj goba ne raste več, če jo pustiš v gozdu, da bi morda še malo zrasla. Odgovor je precej preprost: ker smo preveč lomastili okrog nje, smo verjetno poškodovali notranji, najpomembnejši del glive, imenovan micelij oziroma podgobje, s tem smo prekinili dovod hrane in ne samo, da ni več rasla, temveč je celo odmrla. Torej smo sami povzročili, da gobe naslednjič nismo več našli, ne majhne ne velike, kar smo po vsej verjetnosti pričakovali. Možni razlog pa je tudi to, da jo je pobral kdo drug.
Kako pravilno nabiramo gobe
Med gobami hodimo previdno in rahlo, da ne poškodujemo podgobja, pa tudi, da jih ne poteptamo. Gobo primemo na spodnji strani beta, jo rahlo zasučemo sem in tja in nato previdno izvlečemo iz zemlje oziroma ločimo od podgobja. Takoj, že na kraju najdbe, jo očistimo. Odrežemo spodnje dele, ki so umazani od zemlje, in porežemo tudi vse črvive ali plesnive dele. Vse odpadke položimo nazaj na mesto, kjer je goba rasla, in jih pokrijemo z listjem ali zemljo.
Najpomembneje pa je, da jih ne polagamo v plastične vrečke, v katerih se nam lahko dobesedno skuhajo, temveč v zračno embalažo, najpogosteje v pleteno košaro. S tem jim pomagamo, da trosi prosto padajo skozi reže košare in se tako sejejo. Pravimo, da smo gobarji, seveda tisti, ki pravilno nabiramo, tudi sejalci gob. Seveda je proces od trosa do gobe precej zapleten in dolg, zato je toliko pomembneje, da varujemo podgobje in ga poskušamo čim manj poškodovati.
