


(Ne)prodaje Celovških dvorov ne komentirajo.

Janne Harjunpää



LJUBLJANA – Kaj se dogaja z Družbo za upravljanje terjatev (DUTB) oziroma slabo banko? To je vprašanje, ki po burnih dogajanjih v zadnjem času bega večino davkoplačevalcev. Sploh po včerajšnjem obisku kriminalistov prostorov banke.

»Tako hitre razrešitve brez izbranih naslednikov še nisem videl«
Nyberg in Månsson sta morala oditi, ker da so v slabi banki očitno stopili na veliko žuljev. »Drugo pa težko razumem. Upravljamo dve milijardi evrov premoženja. Že zelo dolgo se ukvarjam s podobnimi poslovnimi projekti, pa še nikoli nisem videl tako hitre razrešitve predsednika in direktorja brez izbranih naslednikov. Poleg tega je celo lastnik izjavil, da sta delala dobro. Zaradi nekaj deset tisoč evrov, če prav razumem. Če upoštevamo, da vas DUTB stane več milijonov na mesec, to dvoje res ni primerljivo. Ne morem sklepati drugače, kot da ne gre le za plače.«
Mesečno 30.000 evrov bruto: o plači se ne pogaja nikjer
Sam mesečno v slabi banki zasluži 30.000 evrov bruto. »Dobivam tudi nadomestilo za potne stroške, ni mi pa povsem jasno, kakšen delež plače predstavljajo. Rad bi še dodal, da me zanima le neto. Moje neto plačilo je malo nižje od tega, kar sem prejemal drugod v zadnjih štirih letih. Tu ne prejemam višje plače, privolil sem v manjše znižanje. Če po slovenskih merilih to ni sprejemljivo, ne morem pomagati. Takšna je in bo moja cena. Če bom šel kam drugam, se mi ne bo treba pogajati o plači.«
»Ne morem biti vaš borec za svobodo«
S tem, kar se je s slabo banko zgodilo, ni najzadovoljnejši. Pravi, da je strokovnjak in da želi opravljati strokovne storitve. »Če se mi zdi, da nisem cenjen oziroma da mi to onemogočajo, kaj potem sploh počnem tukaj? Ne morem biti vaš borec za svobodo, poiščite svoje Cheje Guevare.« Na vprašanje, ali bo odšel iz Slovenije, saj si njegovega odhoda želi veliko ljudi, Harjunpää odgovarja: »Nerad govorim o svojem odstopu pred televizijskimi kamerami, toda odšel bom ob prvi pravi priložnosti. O tem se bom pogovoril z novim vodstvom DUTB.«
Izkušeni Nyberg z občutljivim nosom
O navedbah Nyberga o primeru Save in smradu po korupciji Harjunpää pravi, da je Nyberg ugleden strokovnjak z veliko izkušnjami. »Bil je viceguverner Švedske narodne banke, Barrosov svetovalec, delal je vsepovsod. Prepričan sem, da je njegov nos zelo občutljiv. Ne morem pa komentirati njegovih izjav.«
In kako lahko slovenski državljani preverijo, ali je slaba banka pri delu uspešna? Harjunpää odgovarja, da ima slaba banka za sabo že nekaj uspešnih projektov. »Uprava Cimosa mi je dejala, da moram, če mi bo kdo očital plačo, reči le 'Cimos'. Mislim, da je že samo primer Cimosa upravičil to, da sem v Sloveniji, toda bilo je še veliko podobnih. Rešili smo ACH, Elan, zelo uspešno smo prodali veliko terjatev. Delal sem že marsikje, kjer so poskušali določiti ključne kazalnike uspešnosti, kar je zelo težko. Lahko rečem, da nam je uspelo dobiti denar nazaj, izvesti postopke, jih izpeljati do konca, namesto da bi prelagali težave in se ne ukvarjali z njimi, kar je bila pred DUTB ustaljena praksa v Sloveniji.«
Cimos je po njegovih besedah velika zgodba o uspehu. Da so v kratkem času podjetje, ki je bilo zelo slabo nadzirano in vodeno, postavili nazaj na noge. »Zdaj uspešno posluje, izplačal je celo prvi obrok bankam upnicam in déležnikom. To je resnična zgodba o uspehu. Sam ne vem za večje nepravilnosti pri prestrukturiranju Cimosa.«
Motijo tako levico kot tudi desnico
Vodstvo slabe banke je trn v peti tako levice kot tudi desnice. Harjunpää je dejal, da se v DUTB ukvarjajo z zelo odmevnimi primeri. »T-2, ki, kot vem, zanima desnico. Sprožili smo njegov stečaj. Potem urejamo primer Save, ki je zanimiv za levico. Tu smo v sporu z vodstvom podjetja. Domnevam, da je odnos politikov do nas povezan s tem, toda vprašati bi morali nekoga, ki se bolje spozna na politiko. Mi nismo vpleteni v politiko, politika nas ne zanima, zanima nas le največji dobiček za davkoplačevalce. To je naša naloga. Če pri tem pridemo navzkriž s političnimi interesi, to pač moramo storiti.«
Glede Save in Gorenjske banke pa pravi, da Gorenjska banka skuša voditi prodajo svojih delnic. »DUTB že zaradi skladnosti s predpisi tega ne more podpreti in tudi ne bo podprl. Ne moremo podpreti postopka, v katerem povezani manjši upnik prestrukturira svoje krovno podjetje in prodaja svoje lastninske deleže. Davkoplačevalci morajo vedeti, da ne izvajamo sumljivih poslov, ne sodelujemo v bojih za moč. Dolžni smo delati v interesu davkoplačevalcev, pregledno jim hočemo vrniti denar, ne ukvarjamo se z igricami v peskovniku. Ljudje morajo to vedeti.«