DRUGA STRAN ZGODBE

Hrvaški notranji minister : Če bo kdo streljal, naj strelja name

Ranko Ostojić o begunski krizi, sodelovanju s Slovenijo in reševanju aktualnih vprašanj.
S. U.
 31. 10. 2015 | 12:24
 9. 9. 2025 | 03:27

LJUBLJANA – Odnosi med Slovenijo in Hrvaško so vedno bolj napeti zaradi begunskega vala, ki mu kar ni videti konca. Slovenci Hrvatom zamerijo predvsem nenapovedano pošiljanje ljudi na mejo. Še več, ravnanje Hrvaške je bilo označeno kot neevropsko. V intervjuju za časnik Delo se je o omenjeni pereči temi razgovoril hrvaški notranji minister Ranko Ostojić.

»Glede našega ravnanja lahko z gotovostjo zavrnem vsak poskus propagande, da naj bi hrvaška policija po 35 dneh, ko ni niti enkrat uporabila prisilnih sredstev proti 225 tisoč beguncem, kogar koli naganjala v reko, kot se prikazuje v tem propagandnem materialu. Most in reka Sotla sta na hrvaški strani. V policijskem delu pa se vedno išče motiv. Kakšen motiv bi imela Hrvaška, da bi pošiljala ljudi v reko? Vse to je posledica delovanja množice, ko lahko ljudje končajo v blatu ali v vodi. Obtožbe o pošiljanju ljudi v hladno reko niso pravične. Vseh teh 35 dni smo ravnali korektno. Kar zadeva izjave, da slovenski helikopter osvetljuje beguncem pot, kam naj gredo ... Verjamete jim lahko prav toliko, kot da se utripajoče luči na oklepnikih uporabljajo za to, da se ljudi usmerja. Ali da jim je lajež policijskih psov kazal smer,« je prepričan Ostojić, ki je obenem za nastalo situacijo okrivil Grčijo, saj bi ta kot schengenska država morala spoštovati tako dublinsko konvencijo kot schengenska pravila. »Če bi to tam počeli, vseh teh težav sploh ne bi imeli. Ampak ne počnejo. Številke kažejo, da Grki s svojih otokov izkrcavajo po 36 tisoč ljudi na dan.« 

Ostojić poudarja, če se zapre meja z Nemčijo, bo to konec: »V Grčiji vztrajajo, da ne morejo z orožjem nad begunce, med katerimi so ženske in otroci. Toda v Sloveniji je vojska dobila dodatna pooblastila, na Madžarskem smejo celo streljati z gumijastimi naboji. Po 35 dneh v teh razmerah mi je popolnoma jasno, da nobena ograja, žica in zid ljudi ne bodi ustavili. Če bi zaprli hrvaško mejo, bi šli spet proti Madžarski, Romuniji.«

Brez stika

No, če gre soditi po njegovih besedah, skupnih rešitev s slovensko kolegico, ministrico Vesno Györkös Žnidar, skorajda nima, saj sta bila med prvim begunskim valom v rednih stikih, nazadnje pa sta komunicirala prvi dan drugega, v soboto (17. oktobra, op. p.). Potem nič več. 

Minister ob koncu intervjuja bralcev ne navda z optimizmom, ampak z resnim razmislekom: »Nikakor nas ne bodo mogli spremeniti v vročo točko. Preprosto: imamo 825 kilometrov morske meje, tu je zelena meja s Slovenijo, Madžarska z vsemi svojimi zidovi ... Nihče ne more brez puške ustaviti izhoda migrantov. Nikoli se nismo igrali z življenji beguncev, toda če bomo v položaju, da gre kolona proti meji – vi novinarji spredaj, da vse posnamete, da ne bo izpadlo, da se igram s tujimi življenji –, bom stopil na čelo, in če bo kdo streljal, naj strelja name. Še enkrat: tega ne morete ustaviti.« 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
INTERVJU
Promo
FINANCE
PromoPhoto
SPREMEMBA
Photo
PRESENEČENJE
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
Promo
POVEZANI
Promo
DONOSNO
Sovoznik
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
ZDRAVSTVO
TEŽKE RAZMERE
VIDEO
Promo
ŽIVLJENJE
Promo
ZDRAVJE
PremiumPromo
FRANJA
Promo
ZDRAVJE