BEGUNSKA KRIZA

Hrvati ne obveščajo, v Slovenijo vstopila največja skupina do zdaj

Okoli 4. ure je zeleno mejo prečkalo okoli 3000 beguncev, včeraj pozno zvečer pa do 2000.
A. L.
 22. 10. 2015 | 07:28
 9. 9. 2025 | 03:06

RIGONCE, LENDAVA, ZAVRČ – Danes okoli 4. ure so policisti opazili tujce, ki so začeli prestopati zeleno mejo. Po prvih ocenah gre za največjo skupino do zdaj, od 2000 do 3000 ljudi, so sporočili iz PU Novo mesto in dodali, da jih hrvaški organi tudi o prihodu te skupine niso obvestili. Že včeraj zvečer okoli 22. ure so namreč brez obveščanja v Slovenijo spustili od 1500 do 2000 ljudi.

»Policisti razmere obvladujejo in vlagajo vse napore, da tujce ob prihodu v Slovenijo zberejo v skupine, jih glede na proste kapacitete namestijo v sprejemnem centru v Brežicah ali v objekt v Dobovi, od tam pa z vlaki in avtobusi prevažajo v sprejemne in namestitvene centre po državi. Z informacijami o prihodu migrantov so jim v veliko pomoč tudi občani. Danes pa je bilo delo policistov v Posavju zaradi velikega števila nenajavljenih skupin migrantov in požara v sprejemnem centru Brežice še veliko bolj zahtevno,« so včeraj zvečer povedali na PU Novo mesto.

Iz PU Murska Sobota so poročili, da je bilo včeraj v večernih urah iz nastanitvenega centra Integral v Lendavi v nastanitveni center v Gornjo Radgono prepeljanih 700 migrantov. »Danes ponoči je bilo iz Rigonc v sprejemni center v Petišovce prepeljanih 227 in v sprejemni center v Dolgo vas 131 migrantov. Po končanem postopku evidentiranja so bili migranti prepeljani v nastanitveni center v Gornjo Radgono, kjer je trenutno 1058 migrantov,« so zapisali v sporočilu PU Murska Sobota. V nastanitvenem centru v Lendavi trenutno ni migrantov.


Aktualne razmere

9.13 Okoli 9. ure je prva skupina migrantov (približno 500) začela zapuščati nastanitveni center v Gornji Radgoni. Odšli so proti nekdanjemu mejnemu prehodu v Gornji Radgoni. Avstrijski varnostni organi migrante sprejemajo, poročajo murskosoboški policisti.

8.41 Nekaj po 7.30 je pri Rigoncah zeleno mejo začela prestopati nova skupina migrantov. Po navedbah tujcev so prispeli z vlakom z enajstimi vagoni, spremljali in usmerjali pa naj bi jih hrvaški policisti. Tudi v tej skupini bi bilo lahko okoli 2000 migrantov.

»Hrvaški varnostni organi nas še vedno ne obveščajo o prihodu skupin migrantov,« so sporočili iz PU Novo mesto.

8.00 Razmere na mejnih prehodih:

– V Gornji Radgoni je na mostu čez Muro polovična zapora med 7. in 20. uro.
– V Rigoncah je prehod zaprt v obe smeri za ves promet.

 

Nenapovedani avtobusi z begunci

Danes okoli 00.45 je v bližini mejnega prehoda Zavrč v našo državo iz Republike Hrvaške nedovoljeno in neorganizirano vstopilo okoli 660 tujcev, ki so jih do tja spet nenapovedano pripeljali z avtobusi. Zaradi varnosti teh ljudi in drugih udeležencev cestnega prometa je bil med 1.12 in 2.20 zaprt mejni prehod Zavrč. Vse tujce bodo z avtobusi prepeljali v nastanitveni center Šentilj. »Ob 6.45 so iz Brežic v Šentilj z avtobusi pripeljali 286 tujcev, ki so jih avstrijski varnostni organi takoj sprejeli v svojo državo in v nastanitvenem centru Šentilj sploh niso bili nastanjeni. Ponoči je nastanitveni center Šentilj samovoljno zapustilo okoli 650 tujcev, ki so se peš napotili v Republiko Avstrijo. Večino so avstrijski varnostni organi sprejeli, nekaj deset tujcev pa se je prostovoljno vrnilo v nastanitveni center Šentilj s pojasnilom, da so to storili zato, ker imamo v Sloveniji ogrevane šotore,« so sporočili iz PU Maribor.

Okoli 7.30 so v nastanitveni center Šentilj z vlakom iz Dobove pripeljali 650 tujcev. Pričakujejo tudi prihod avtobusov s 70 tujci iz sprejemnega centra Gruškovje. V nastanitvenem centru Šentilj se bo tako trenutno nahajalo 2520 oseb.

V sprejemnem centru Gruškovje je trenutno še 37 tujcev, ki jih bodo prav tako z avtobusom prepeljali v nastanitveni center Šentilj.

Odpovedani vlaki

»V širšo okolico Dobove je v preteklih urah prispelo okrog 10 tisoč migrantov. Slovenske železnice bodo po dogovoru z generalnim operativnim štabom policije, ki koordinira odziv Slovenije na migracije, prevoze beguncev organizirale z več vlaki. Zato bo oviran promet iz Zasavja in Posavja, nekatere vlake pa bomo morali tudi odpovedati,« so sporočili iz Slovenskih železnice. Danes tako nista vozila vlaka št. 314 in 410, ki bi iz Dobove morala odpeljati ob 5.38 in 5.45. O spremembah bodo sproti obveščali na spletni strani, več natančnih informacij pa bo znanih v prihodnjih urah.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
PromoPhoto
DONOSNO
PromoPhoto
SPREMEMBA
PromoPhoto
NASVET
PromoPhoto
ZDRAVJE
PromoPhoto
RECEPTI
Promo
ZDRAVJE
Photo
POČITNIŠKA MALHA
PromoPhoto
KULTURA
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
Sovoznik
Promo
PRIHODNOST
Promo
SKRB ZA VARNOST
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
VIDEO
Promo
POVEZANI
Promo
SKRB ZASE