POKOP ŽRTEV REVOLUCIJE

Janković pribil: »Absolutno sem proti!« Brutalno sta se udarila tudi Janez Janša in Asta Vrečko (VIDEO)

Ljubljanski župan je dejal, da si žrtve revolucije absolutno zaslužijo pogreb, a da bo ob sprejetju zakona o pokopu in spominu žrtev prikritih grobišč, ki predvideva pokop žrtev revolucije na Žalah, s pravnimi službami preučil možnosti preprečitve pokopa.
Zoran Janković. FOTO: Blaž Samec
Zoran Janković. FOTO: Blaž Samec
 26. 5. 2026 | 15:35
 27. 5. 2026 | 01:09
6:47

Ljubljanski župan Zoran Janković bo ob sprejetju zakona o pokopu in spominu žrtev prikritih grobišč, ki predvideva pokop žrtev revolucije na Žalah, s pravnimi službami preučil možnosti preprečitve pokopa. Meni, da si žrtve zaslužijo pokop, vendar ne na Žalah, kjer ni dovolj prostora. Predlogu zakona, ki ga je obravnaval in sprejel DZ, je očital politizacijo.

Sprejeta novela zakona o prikritih vojnih grobiščih in pokopu žrtev

Državni zbor je namreč na izredni seji s 50 glasovi za in 32 glasovi proti  17. maj določil za nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Zakon tudi nalaga, da posmrtne ostanke iz prikritih grobišč pietetno in trajno pokopljejo na pokopališču Žale v Ljubljani. 

»Absolutno sem proti« 

»Absolutno sem proti,« je dejal Janković v zvezi z novelo zakona. Ocenil je, da bo zakon verjetno sprejet, ne ve pa še, kaj točno bodo storili, ko se bo to zgodilo.

image_alt
Mahnič vse razložil: »Janez Janša je rekel: Enostavno, zakon sprejmimo, proti kateremu župan ne more nič« (VIDEO)

»Ljubljana bo ostala junaška, mesto heroj, svobodna. Vse bom naredil, da taka ostane,« je poudaril Janković. Ponovno je zatrdil, da se ne sme enačiti tistih, ki so premagali nacizem in fašizem, s tistimi, ki so »prisegli nacistom«.

Žrtve revolucije si absolutno zaslužijo pogreb

Župan Janković je dejal, da si žrtve revolucije absolutno zaslužijo pogreb, gre namreč za pieteto. Spomnil je, da je več vlad pripravilo predloge za pokop, zdaj pa gre za »čisto politizacijo«. Omenil je še, da k pripravi predloga niso bili povabljeni.

Zaradi pokopa žrtev revolucije sta se udarila tudi Janez Janša in Asta Vrečko

Že prej se je oglasila koordinatorica Levice Asta Vrečko, ki je Janezu Janši (SDS) namenila besede: »Spoštovani, vsekakor bi morali to že urediti in tudi bi, če ne bi ravno vi vedno instrumentalizirali pokopa za ideološko razdvajanje. Tudi vi, ste že trikrat bili predsednik vlade in tega niste uredili. V prejšnjem mandatu se na posvetih pri predsednici prav vi v imenu SDS niste strinjali, da se dostojen pokop uredi, ker so za vas edina možna lokacija Žale. Prostor pokopa pa bi moral biti prostor pietete ter ne prostor političnega prerekanja in kulturnega boja. Namesto spoštljivega dialoga ste sedaj enostransko vložili zakon mimo stroke in brez iskanja širšega konsenza. Kar bi bil minimum, ki zreli politični državi pritiče.«

Njen odgovor Janši je prišel potem ko se je odzval na njen nastop v Odmevih na TVS»Imeli ste sanjsko večino 4 leta in mrtvih niste pokopali. In vi ste za?«

Levica: Desnica ni nikoli pristala na ponujene rešitve!

No v Levico so kasneje dodali še: »Namesto z reševanjem izzivov današnjega časa se ponovno vračamo k prepirom o drugi svetovni vojni za politikantsko nabiranje točk. Na desnici poglabljate razlike in prirejate preteklost, ne zato, da bi ljudem pomagali, temveč da bi si lastili interpretacije vojnih in povojnih dogodkov. V ta namen celo uvajate nov dan spomina. Zgodovina naj ostane v rokah stroke, zgodovinarjev, muzealcev - takih pa nas je v tej dvorani bolj malo. Od zrelih politikov bi pričakovala, da bi pristopali k tovrstnim vprašanjem mirno, spravljivo in dostojno. Žal sem na lastne oči videla, da stranke na desni, zlasti SDS, tega nočejo. Za vsako ceno vztrajajo pri svojem in se niso pripravljeni pogovarjati o lokaciji izven Ljubljane ali izven Žal. Ker vedo, da bodo na ta način nadaljevali spore. Tri desetletja o tem odloča en in isti predsednik SDS kot sedaj. Čas ne začne teči vsakič na novo. Trikrat je imel možnost to urediti. Najti konsez ter prepustiti to temo zgodovini in svojcem, kamor spada. A žal ne. Na silo uvajate zakon, ki bo ponovno instrumentaliziral mrtve, vojno in povojno dogajanje za politično podžiganje in vnašanje razdora med ljudmi. Ker raje manipulirate s čustvi in razdvajate. V Levici in Vesni tega zakona ne bomo podprli. Ne bomo, dokler bodo določene stranke in politiki - že trideset let - izkoriščali to temo za politično polarizacijo ter svoje ideološko preživetje.«

Hojs: Smrt je bolečina živih, NSi: Hvala - ker smo ljudje

Aleš Hojs (SDS) pa je v parlamentu poudaril: »Smrt je bolečina živih. Tisti, ki vemo, kje počivajo naši bližnji, lahko prižgemo svečo, se poklonimo njihovemu spominu in vsaj deloma ublažimo to bolečino. Mnoge družine te možnosti še danes nimajo. Prav zato je pomembno, da država omogoči dostojen pokop vseh žrtev prikritih grobišč – ne zaradi politike, ampak zaradi pietete, človečnosti in spoštovanja do svojcev.«

V Novi Sloveniji so bili kratki: »Narod, ki ne pokoplje svojih mrtvih, ne more živeti v miru. Zato smo pripravili in danes sprejeli zakon o dostojnem pokopu, ki je pravzaprav zakon zrelosti naše družbe in zakon človečnosti. Hvala - ker smo ljudje.«

V Resnici pa šef stranke Zoran Stevanović sporoča: »Dovolj je bilo življenja v preteklosti in lažnih delitev. Zaključujemo s tem. Mladino zanima kaj bomo storili danes, da nam bo jutri bolje.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
NASVET
PromoPhoto
TVEGANO
Promo
IZGUBA
Sovoznik
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
Promo
PRIHODNOST
Promo
POVEZANI
Photo
ZDRAVJE
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
PRVA POMOČ
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
ZDRAVJE
Promo
RAST
PromoPhoto
ZAUPANJE
Promo
KULTURA
PromoPhoto
NOVA GENERACIJA
Promo
OSEBNE FINANCE
PromoPhoto
NEPREMIČNINE
Promo
GOSPODARSTVO
Promo
NAPAD