ODTRGANA GMOTA

Junak: Mamo rešil pred plazom

V vasi Kokra se je za hišo Marije Grobovšek utrgal zemeljski plaz. Na srečo je bil prav takrat na obisku njen sin Zvone in jo rešil iz kuhinje.
Špela Ankele
 26. 9. 2015 | 16:41
 9. 9. 2025 | 06:15

KOKRA – »Močno je počilo. Skozi okno sem videl, da se je s hriba za hišo odtrgala prva gmota. Stekel sem v kuhinjo in iz hiše zvlekel 91-letno mamo Marijo. Že par sekund pozneje je v hišo, in to prav skozi to kuhinjsko okno, nanosilo ogromno razmočene zemlje,« je včeraj dopoldne, medtem ko se je nad vasjo Kokra pripravljal nov naliv, povedal Zvone Grobovšek.

Med našim obiskom je večkrat poudaril, da je bil v trenutku, ko se je za staro domačijo sprožil zemeljski plaz, k sreči na obisku pri mami – če bi bil takrat v le nekaj metrov oddaljeni sosednji hiši, kjer domuje, verjetno ne bi mogel tako hitro priteči na pomoč. »Šlo je za sekunde,« se je nekako na sredini najbolj razpotegnjene slovenske vasi, ki se razteza ob cesti med Preddvorom in Jezerskim, po neprespani noči strinjal sogovornik. Dodal je, da je mama Marija minulo noč preživela na varnem, torej pod njegovo streho, vendar bi se zelo rada vrnila v stoletno hišo.

Zgradili bodo zid

V ponedeljek popoldne, bilo je nekaj pred 18. uro, sta se po celodnevnem deževju in številnih močnih nalivih, ki so si tudi v tem delu Gorenjske sledili že od jutra, tik za Marijinim domom sprožila dva zemeljska plazova. »Prvi je bil manjši, temu pa je le malo pozneje sledil še večji, ki je ruval drevesa. Eno uro smo potrebovali samo za to, da smo odstranili drevesa in vejevje. Šele ko smo to storili, smo se lahko lotili odstranjevanja zemlje,« je velike količine materiala, ki ga je v dolino pospremilo obilno ponedeljkovo deževje, opisal poveljnik preddvorskega štaba civilne zaščite Aleš Drekonja.

Tudi on je bil, skupaj s petnajsterico poklicnih in prostovoljnih gasilcev ter z ekipo, ki je do domačije pripeljala ustrezno mehanizacijo, med prvimi, ki so priskočili na pomoč: »Minulo noč je bilo v preddvorskem gasilskem domu v pripravljenosti še pet gasilcev, vendar njihove pomoči nismo potrebovali.« Dvajseterica, ki je na domačijo Grobovškovih prišla po šesti uri popoldne, je v ponedeljek vztrajala do polnoči.

Posledice zemeljskega plazu so odstranjevali še jutro za tem, včeraj zjutraj si je brežino ogledal tudi geomehanik. Po neuradnih podatkih območje ni več nevarno, saj je pod vrhnjo plastjo zemlje, ki je v ponedeljek popoldne prihrumela v dolino, skalnato pobočje.

»Nadaljevali bomo čiščenje pobočja, na vrhu katerega sicer poteka cesta do še ene domačije, hkrati pa po tej cesti tovorijo les v dolino. Po prvih podatkih bo treba poskrbeti za podporni zid, ki bo obvaroval to cesto,« je še pojasnil poveljnik preddvorske civilne zaščite.

Kolikšno škodo je za seboj pustil zemeljski plaz, koliko denarja bodo porabili za urejanje strmega pobočja in kdaj predvidoma bo strmo območje sanirano, še ni znano.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
Promo
POVEZANI
Promo
RAST
Promo
NAPAD
PromoPhoto
TVEGANO
PromoPhoto
NASVET
Promo
KULTURA
Sovoznik
PromoPhoto
ZAUPANJE
Promo
GOSPODARSTVO
PromoPhoto
NEPREMIČNINE
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
PRIHODNOST
Photo
ZDRAVJE
Promo
IZGUBA
Promo
OSEBNE FINANCE
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
NOVA GENERACIJA
Promo
PRVA POMOČ
Promo
SKRB ZA VARNOST