
Galerija

LJUBLJANA – Prenovljena Slovenska cesta, ki poteka po samem središču Ljubljane, je prestolnici v velik ponos. Ker da je menda postala prava avenija, ki je z drevoredom, s prenovljeno podlago in z urbano opremo dobila prav poseben značaj. Prostor, ki je bil nekoč glavna prometnica v središču mesta, se po mnenju Mestne občine Ljubljana (MOL) počasi spreminja v prostor, ki je primarno namenjen pešcem, kolesarjem in javnemu prometu. Sliši se lepo, saj s tem želijo spodbujati hojo, kolesarjenje in uporabo javnih prevoznih sredstev, ki so povrhu vsega še »zelena«. Tam bodo namreč kmalu vozili izključno ekološki avtobusi. S 1. septembrom so uvedli novi prometni režim,

Kolesarji niso zadovoljni
Ker je Slovenska cesta postala stičišče avtobusov, kolesarjev in pešcev, pa se mnogi pritožujejo, da v takšnem »kaosu« preprosto ne morejo ostati mirni. Zlasti kolesarji imajo na Slovenski cesti veliko težav. Kolesarske steze tam niso označene, pločnik pa je namenjen pešcem, zato se kolesarji pač vozijo po desnem robu smernega vozišča. A kaj, ko je zanje ob avtobusih le malo prostora. »Kadar se srečata dva avtobusa, se preprosto nimaš kam dati,« nam je povedala razburjena bralka in kolesarka Marija, ki je zelo nezadovoljna s prometno ureditvijo. Kolesarji tam vozijo dobesedno med avtobusi, ko se ti ustavljajo, pa se mora ustaviti tudi kolesar, ki vozi za njim, saj ga preprosto ne more prehiteti, nam je še razložila.
Zmedeni: kako je prav in kdo je kriv?
Spomnila nas je tudi na dogodek, ki se je zgodil v sredo, 3. septembra, in je med spletnimi uporabniki povzročil kar nekaj vprašanj in zmede. Na omenjeni cesti se je zgodila prometna nesreča, v kateri sta bila udeležena peška in kolesar. »Policisti so z zbranimi obvestili in ogledom kraja ugotovili, da je peška prečkala vozišče Slovenske ceste iz smeri Cankarjeve proti Čopovi ulici v času, ko je z njene leve strani pravilno ob Slovenski cesti iz smeri Gosposvetske proti Šubičevi ulici pripeljal kolesar,« so nam povedali pri ljubljanski policiji. V trčenju se je peška lažje poškodovala in so jo z reševalnim vozilom prepeljali v UKC Ljubljana, za nameček pa so ji izdali še plačilni nalog.
Glede na to, da je kolesarka pripeljala pravilno in da kolesarska steza ni označena, nas je zanimalo, kaj je to »pravilno«. Zakon o pravilih cestnega prometa (93. člen) pravi takole: »Vozniki koles morajo voziti po kolesarskem pasu, kolesarski stezi ali kolesarski poti. Kjer teh prometnih površin ni oziroma niso prevozne, smejo voziti ob desnem robu smernega vozišča v smeri vožnje.« To torej pomeni, da kolesarji preprosto morajo voziti po vozišču, med avtobusi, in da jim drugega ne preostane.
MOL: Kolesar je občudoval lepote prenovljene ceste
Iz mestnega redarstva in oddelka za gospodarske dejavnosti in promet so nam odgovorili, da je sobivanje med pešci, kolesarji in avtobusi na Slovenski nad pričakovanji. »Žal nam je, da se je zgodila prometna nezgoda – sicer ne na Cankarjevi, kot navajate v vprašanju, temveč pri Nami. Peška je na cestišče stopila nekoliko nepazljivo, kolesar, ki je peljal mimo, pa je po lastnih besedah občudoval lepoto prenovljene Slovenske ceste in peške žal ni takoj opazil. Po naših informacijah peška kazni ni prejela,« pravijo. V tem primeru krivde ne morejo presojati, menijo pa, da tam primer ne izstopa, saj se podobno dogaja na vseh prometnih površinah.
Kaj svetujejo pešcem? »Previdnost«
Kaj pa naj pešec stori, da kolesarjev ne bo oviral in se bo tako izognil kazni? »Pešce prosimo, naj bodo pri prečkanju Slovenske ceste previdni. Na križišču s Čopovo in Cankarjevo ulico semafor v poskusnem obdobju ni predviden. O morebitni postavitvi se bomo odločili naknadno na podlagi opažanj o ravnanju pešcev, kolesarjev in avtobusov na skupnem prostoru,« pravijo pri MOL, na naša vprašanja pa odgovarjajo tako: »Na pločnikih morajo kolesarji voziti s hitrostjo pešca. Mestni redarji zoper zaznane kršitve pravil ukrepajo skladno s pooblastili. Sicer pa semaforji na odseku ponovljene Slovenske ceste niso postavljeni, razen na križiščih Šubičeva-Slovenska in Gosposvetska-Dalmatinova-Slovenska.«
Bi tudi vi radi opozorili na kaj? Uporabite spodnji obrazec in nam poročajte.