BEGUNSKA KRIZA

Le sedem beguncev bi ostalo v Sloveniji

Avstrijci včeraj sprejeli 350 beguncev, ki so sami odšli iz Gornje Radgone.
Lovro Kastelic
 21. 9. 2015 | 08:41
 9. 9. 2025 | 06:52

LJUBLJANA – Tudi Slovenske novice se pridružujemo številnim pohvalam, ki so v zadnjih dneh prideževale na račun slovenskih policistov. Resnično: svoje delo in poslanstvo so v sozvočju z drugimi organi opravili za čisto desetko!

Na skrajnem robu svojih zmogljivosti in moči so se namreč več kot uspešno lotili prvega vala beguncev, v zadnjih dneh je slovensko mejo, predvsem na prehodih Obrežje in Rigonce, prestopilo najmanj 2500 prebežnikov. Vse so uspešno prepeljali do zbirnih centrov po Sloveniji.

Policija po včerajšnjem dnevu, ki se je izkazal za precej mirnejšega, ugotavlja, da sta bila begunska problematika in njihov sprejem – v bistvu kapljica v morje. Precej večje težave so imeli s hrvaškimi organi, ki so se izkazali za povsem neevropske in so se kljub jasnim dogovorom, da se bodo držali pravil, odločili, da bodo begunce prevažali do slovenske meje: »Tega ni bilo v predhodnih dogovorih!«

Soseda obrnila hrbet

»Obžalujem, da je naša soseda Hrvaška takoj, ko so prišli prvi tokovi beguncev, izpustila zadeve izpod nadzora,« jih je med drugim ošvrknil slovenski premier Miro Cerar. Preprosto so prenehali izvajati registracijo, njihov premier Zoran Milanović je to poimenoval kot B-plan. Neverjetno, toda Hrvaška, ki se je tako krčevito borila za svojo državo in bojevito premikala meje, ki raje prisluškuje, kot da bi bila ob centimeter morske črte, je beguncem na lepem preprosto dovolila, da jo mahnejo čez koruzna polja in neovirano vstopajo v njihovo državo. Niti dneva niso zdržali in pod parolo načrta B raje organizirali brezplačni prevoz ter begunce pošiljali do madžarske in slovenske meje. (V Sloveniji bi posameznika za takšno početje doletela globa – od 2000 do 4500 evrov!)

»Hrvaška ni pustila na cedilu samo Madžarske, ampak tudi Evropsko unijo!« je bil ogorčen tiskovni predstavnik madžarske vlade Zoltan Kovacs. »Ne, ne, tu ni bilo prav nikakršnega dogovora z Madžarsko, preprosto smo jo prisilili, da je vzela begunce!« pa se je poniglavo po prsih tolkel Milanović.

O načrtu B so se že nekaj prej prepričali tudi slovenski organi. Ko je namreč prvi vlak z begunci dospel do slovenske meje, se je zgodilo prav to, kar so nakazovale že vse prejšnje analize. Da je pravih beguncev za komaj tretjino! »Opažamo, da imajo tisti, ki resnično prihajajo iz Sirije, pri sebi vsaj kateri dokument, preostali pa kot naučeni nenehno izgovarjajo ene in iste fraze, da želijo v Evropo, ki se zanje začne šele pri Karavankah, in da nikakor ne želijo ostati v revnih državah tipa Slovenija, Hrvaška, Madžarska,« nam je pripovedoval neimenovani policijski vir, »in so tudi odlično organizirani ter jim v zdajšnjih okoliščinah pride izjemno prav, da hodijo naokoli brez vsakršne identitete in dokumentov!« Tisti, ki prihajajo kot ekonomski migranti, so kot slepi potniki. »Kar se dogaja, nima prav nobene zveze z zaščito, še manj z iskanjem varnosti. Gre zgolj za azilno optimiranje,« je ob tem dejala avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner.

Naša policija je tako v zadnjih dneh – z veliko težavo – ugotavljala, da mnogi prihajajo iz Iraka, Irana, Afganistana, Pakistana, med njimi so bili celo Brazilci pa Somalci, Maročani in Kosovarji. Nekdo je očitno izkoristil vojno v Siriji. In tudi tisti vlak je kazal ravno na to: od tristo prebežnikov je imela zgolj polovica vse tisto, kar je treba imeti pri normalnem prehajanju v drugo državo. Preostale so naši želeli vrniti na Hrvaško. Pa jih ta ni želela sprejeti: južna soseda je obrnila hrbet.

Avstrijci niso vrnili niti enega

Včeraj nekaj pred drugo popoldne je 350 tujcev samovoljno zapustilo nastanitveni center na sejmišču v Gornji Radgoni, dobro uro pozneje so jih sprejeli Avstrijci. Po zadnjih podatkih je v postojnskem centru za tujce nastanjenih še približno 100 ljudi, v šotorišču na nekdanjem parkirnem prostoru Integrala v Lendavi pa 290. Begunci so včeraj popoldne še vedno čakali v Rigoncah in na Obrežju na meji s Hrvaško, številke so se ves čas spreminjale, bilo pa jih je na stotine. Znova se polni sprejemni center v Brežicah. S Policijske uprave (PU) Maribor so sporočili, da so avstrijski varnostni organi včeraj zabeležili 188 nezakonitih vstopov tujcev na avstrijsko ozemlje iz Slovenije, da pa jih ne nameravajo vrniti k nam. V zadnjih dneh je bilo v Sloveniji popisanih približno 2500 beguncev, le sedem jih je zaprosilo za azil. V edinem izgredu so aretirali tri moške, proti enemu, ki se je zaletel v policiste in začel podirati varnostno ograjo, so uporabili plinski razpršilec.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
LEPOTA
PromoPhoto
ZANIMIVO
Photo
PRESENEČENJE
Promo
DONOSNO
PromoPhoto
FRANCOSKI ŠARM
PromoPhoto
ZDRAVJE
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
PromoPhoto
ZDRAVSTVO
TEŽKE RAZMERE
Promo
ZDRAVJE
VIDEO
PremiumPromo
FRANJA
Sovoznik
Promo
KOLENO
Promo
FINANCE
Promo
KJE POLNITI
Promo
ELEKTRIKA
SUVERENOST