
Galerija

LJUBLJANA – Uvedba začasnega nadzora na meji z Madžarsko je neizogiben in nujen ukrep, sprejet za upravljanje migracijskega toka oziroma preprečevanje nekontroliranega prihoda na ozemlje Slovenije, je na novinarski konferenci današnji sklep vlade pojasnila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. Pri tem je poudarila, da Slovenija ostaja solidarna država.
Ministrica je na popoldanski novinarski konferenci poudarila, da sklep ne pomeni napada na schengen, ampak gre za ukrep pravočasne priprave na morebitni begunski naval. Ukrep je po njenem mnenju potreben, da lahko osebam, ki bodo prišle v Slovenijo, zagotovijo dostojno obravnavo, da se policistom, ki prvi pridejo v stik z begunci, olajša delo in zato, ker morajo storiti vse, da bi se izognili ogrožanju javnega reda oziroma notranje varnosti.
Želijo si postopni prehod beguncev
Izpostavila je še, da je ukrep začasen, zanj pa so se odločili na podlagi ocene tveganja. Nadzor na meji je bilo treba uvesti pravočasno zato, da bi obvladovali situacijo in da ne bi bili priča neobvladljivemu migracijskemu toku kakor v sosednjih državah. Samo na Madžarsko je v prvih osmih mesecih letos prišlo 155.000 ljudi, je spomnila.
Naloga je, da ne prihaja do nekontroliranih situacij, je ministrica pojasnila današnjo odločitev vlade. Sklep je sicer vlada sprejela na predlog notranjega ministrstva.
Želijo namreč, da bi bil proces prehoda beguncev postopen in ob sprotnem sproščanju kapacitet, ki jih ves čas pripravlja Slovenija.
Današnja odločitev ne vpliva na dosedanjo solidarno držo pri iskanju skupne evropske rešitve, je še povedala ministrica in dodala, da je Slovenija odgovorna in solidarna država ter bo takšna tudi ostala.
»S hrvaškim kolegom se nisem pogovarjala o koridorjih za prehod. To je kršitev nacionalne in evropske zakonodaje,« se je ministrica odzvala na poročanje, da naj bi se s hrvaškim notranjim ministrom Rankom Ostojićem dogovarjala o vzpostavitvi posebnega koridorja proti zahodu, ![]() |