MIGRANTSKA KRIZA

Najhuje še v Rigoncah, čez mejo 6000 beguncev

V skupini, ki v Šentilju čaka na sprejem v Avstrijo in je zapustila nastanitveni center, je bilo pred kratkim 4140 ljudi.
Mo. S.
 26. 10. 2015 | 15:31
 9. 9. 2025 | 03:28

LJUBLJANA – Val migrantov ne pojenja. Število tistih, ki so na območje Slovenije vstopili danes do 12. ure, je po podatkih policije natanko 76.306.

Samo v enem dnevu (v četrtek, 21. oktobra) je mejo prestopilo 12.616 prebežnikov. To je najvišje število beguncev, ki so mejo prestopili v enem dnevu. Kakšno pa je stanje danes? Ob 12. uri je bilo največ migrantov (3100) v sprejemnem centru v Brežicah, skupaj pa jih je bilo takrat v vseh sprejemnih centrih po državi 8162. V namestitvenih centrih po državi je bil ob 12. uri 1301 migrant, število prebežnikov, ki so do te ure že zapustili Slovenijo in se podali v Avstrijo, pa je naraslo na 52.003. V fazi premeščanja (z vlaki in avtobusi) je bilo ob tej uri 2388 ljudi, še kažejo podatki policije.

Danes v Rigoncah čez mejo že 6000 ljudi

»Na zeleni meji v Rigoncah policisti sprejemajo novo skupino ljudi, ki prestopa zeleno mejo. Hrvaški varnostni organi so nas obvestili, da je v bližino državne meje pripeljal vlak, na katerem je nekaj več kot 1500 migrantov,« pa je okoli 13.30 sporočila tiskovna predstavnica novomeške policijske uprave Alenka Drenik. Danes je zeleno mejo v Rigoncah prestopilo že skoraj 6000 migrantov.

V sprejemnem centru Brežice je bilo takrat trenutno okoli 3700 migrantov, v začasnem centru Dobova 1500, v novem centru v Dobovi 1700, v Rigoncah pa še približno 1200 (pred prihodom zadnje skupine tujcev). »Okoli 350 tujcev smo prepeljali na območje mejnega prehoda za mednarodni cestni promet Obrežje, kjer prav tako potekajo policijski postopki,« je še dodala.

Policija daje vse od sebe

Po njenih besedah policisti razmere obvladujejo in se trudijo, da vse te ljudi kar najhitreje namestijo v sprejemne centre v Dobovi in Brežicah. V sprejemnih centrih potekajo policijski postopki, tujcem sta nudeni zdravstvena in humanitarna oskrba. Glede na razpoložljive logistične in nastanitvene kapacitete potem v spremstvu policistov z vlaki in avtobusi nadaljujejo pot do nastanitvenih in sprejemnih centrov v notranjosti države.

Tanja Volmut, novinarka Pop TV, je poročala o novi nosečnici med begunci, ki ji v Rigoncah pomagajo reševalci. 

V Gornji Radgoni mirneje

Ob 13. uri pa je nastanitveni center v Gornji Radgoni zapustila druga skupina nastanjenih migrantov (približno 370). V centru v Gornji Radgoni jih je zdaj še približno 370. V nastanitvenem centru v Lendavi in sprejemnih centrih v Petišovcih ter Dolgi vasi pa za zdaj ni migrantov, nam je sporočila Suzana Rauš iz murskosoboške policijske uprave.

Na sprejem v Avstrijo jih čaka 4140

Tiskovni predstavnik mariborske policije Bojan Kitel pa je malo pred 15. uro sporočil, da je v skupini, ki v Šentilju čaka na sprejem v Avstrijo in je zapustila nastanitveni center, 4140 ljudi. »Večina teh oseb je bila dopoldne z vlaki in avtobusi iz sprejemnih centrov v Sloveniji pripeljana v Šentilj. Sprejemna centra Središče ob Dravi in Gruškovje sta bila ob 14. uri prazna,« je še sporočil in dodal, da kršitev med postopki policije ni bilo.

Humanitarne organizacije in civilna zaščita pa pozivajo vse, ki bi radi pomagali na terenu, da delujejo le organizirano in ne na lastno roko. 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
RAST
PromoPhoto
ZAUPANJE
Promo
POVEZANI
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
ZAPOSLITEV
Promo
IZGUBA
Promo
OSEBNE FINANCE
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
PRIHODNOST
PromoPhoto
TVEGANO
Promo
GOSPODARSTVO
PromoPhoto
NASVET
Promo
NAPAD
Sovoznik
PromoPhoto
NOVA GENERACIJA