KOPER – Koprska notarka Polka Bošković je v težavah. Ni namreč še znano, ali bo lahko še naprej notarka, saj je kršila zakon o notariatu, zbornice pa pred svojo odločitvijo, da vstopi v politiko, ni zaprosila za mnenje.
Vsem notarjem so zavrnili
Kot poročajo Primorske novice, bi to morala storiti pred kakršno koli udeležbo v politiki, zbornica pa je doslej še vsakemu notarju v takem ali podobnem primeru dala negativno mnenje. V tem primeru notarska zbornica ni mogla podati negativnega mnenja, ker Boškovićeva niti ni zaprosila za dovoljenje za opravljanje funkcije občinske svetnice, so Primorskim novicam odgovorili iz zbornice.
V preteklih primerih se nobeden od notarjev, ki so zaprosili za mnenje zbornice, potem ni odločil za politične funkcije, raje so ostali notarji. Notarjem namreč ni dovoljeno opravljati poslov, ki so »nezdružljivi z ugledom in neoporečnostjo, ki ju zahteva opravljanje notariata ali zaradi katerih bi lahko bilo okrnjeno zaupanje v notarjevo nepristranskost oziroma verodostojnost pri njem izdanih listin«, je povedala predsednica notarske zbornice Sonja Kralj. Notarji morajo upoštevati tudi etični kodeks, ki se nanaša na nastopanje in udejstvovanje v javnem življenju.
Ministrstvo sprožilo postopek razrešitve
Ministrstvo za pravosodje je bilo s primerom Boškovićeve seznanjeno v začetku septembra in je uvedlo postopek razrešitve ter notarko zaprosilo, da se opredeli do vseh dejstev. Njenega odgovora še niso dobili, je pa Polka Bošković za koprski časnik že ocenila, da »za to pobudo stoji koprski župan Boris Popović«. In to zato, ker je v zgodbi z zavetiščem »zagovarjala zakonito delovanje občine«. Notarske zbornice o svojem primeru ni obvestila, je pa o tem pridobila mnenje pravne fakultete v Ljubljani. Predstavila ga bo pred komisijo.