ZAKAJ NE GRE DRUGAČE?

Nov dan, nova vrsta pred ZD Sežana: pacientke tudi danes čakajo na vpis (FOTO)

Ker je število mest omejeno, mnoge skrbi, da bi lahko ostale brez izbranega osebnega ginekologa. A včeraj in danes so ga še vsi dobili.
FOTO: Andrej Corsini
FOTO: Andrej Corsini
 19. 5. 2026 | 11:34
 19. 5. 2026 | 12:28
3:28

Pred Zdravstvenim domom Sežana se tudi danes ponavlja prizor, ki je že v ponedeljek razburil številne pacientke. Dobili smo nove posnetke čakajočih žensk, ki v vrsti čakajo na vpis k novi ginekologinji. Nekatere so pred zdravstvenim domom stale že včeraj, ko se je po menjavi ginekologinje začelo ponovno opredeljevanje pacientk. Danes je videti, da je gneča manjša, a zdi se, kot nam je dejal občan, da je danes »vse bolj urejeno in teče hitreje«. Kar se tiče vpisa, so do sedaj vsi dobili mesto pri izbrani ginekologinji, smo izvedeli.

Gre za občutljivo temo, ki je med ženskami sprožila veliko negotovosti. Pacientke, ki želijo ostati opredeljene v dispanzerju za žene ZD Sežana, morajo namreč ponovno podpisati izjavo o izbiri osebnega ginekologa. Ker je število mest omejeno, mnoge skrbi, da bi lahko ostale brez izbranega osebnega ginekologa, a zdi se, da so skrbi odveč.

FOTO: Andrej Corsini
FOTO: Andrej Corsini

Čakanje se nadaljuje tudi danes

Že v ponedeljek je pred ZD Sežana nastala dolga vrsta. Čakajoče so morale urediti formalno opredelitev pri novi ginekologinji, danes pa se zgodba nadaljuje. Po novih posnetkih s terena je jasno, da se pritisk pacientk ni polegel.

Mnoge je presenetilo predvsem to, da prepis ni potekal samodejno. Po odhodu prejšnje ginekologinje morajo pacientke same urediti nov vpis. To je med čakajočimi povzročilo precej nejevolje, saj so številne pričakovale, da bodo ob menjavi zdravnice avtomatično prepisane k novi.

»To ni normalno,« nam je že včeraj dejal mož ene od čakajočih pacientk. Pojasnil je, da je njegova žena v vrsti čakala več ur. Ob tem je opozoril na nenavadno nasprotje: po eni strani se veliko govori o digitalizaciji zdravstva, po drugi strani pa morajo ljudje za osnovno ureditev osebnega zdravnika oziroma ginekologa stati v dolgih vrstah.

Župan z gasilci delil vodo

V ponedeljek je bilo pred zdravstvenim domom tudi nekaj prizorov solidarnosti. Med čakajoče je prišel župan občine Sežana Andrej Sila, ki je skupaj z gasilci ženskam v vrsti delil plastenke vode. Za tiste, ki so čakale več ur, je bila to vsaj majhna pomoč v neprijetni situaciji.

Kaj se je zgodilo v ZD Sežana?

V ZD Sežana so pacientke obvestili, da je 30. aprila 2026 v dispanzerju za žene prenehala delati Mojca Kermavnar, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva. S 16. majem 2026 je z delom in opredeljevanjem pacientk začela nova ginekologinja Unita Nedeljkov, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva.

Pacientke, ki se želijo opredeliti v ZD Sežana, morajo ponovno podpisati izjavo o izbiri osebnega ginekologa. V zdravstvenem domu so pojasnili, da izjave ni mogoče podpisati šele ob prvem pregledu, saj so kapacitete ambulante omejene. Najprej je treba urediti formalno opredelitev. Opredeljevanje je bilo predvideno 18. maja med 11. in 14. uro, 19. maja med 8. in 13. uro, druge dni pa med ordinacijskim časom ambulante.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
SUVERENOST
Promo
FINANCE
PromoPhoto
ZDRAVJE
Promo
ZDRAVJE
Sovoznik
Photo
PRESENEČENJE
PromoPhoto
ZDRAVSTVO
PromoPhoto
ZANIMIVO
Promo
DONOSNO
TEŽKE RAZMERE
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
PromoPhoto
FRANCOSKI ŠARM
Promo
KJE POLNITI
PremiumPromo
FRANJA
Promo
KOLENO
Promo
LEPOTA
Promo
ELEKTRIKA
VIDEO