
Lokal, ki ga je redar velikokrat obiskal.

Trije redarji so v Novem mestu letos spisali 1500 kazni zaradi prekrškov.

Prodajalka v Osmanovićevi trgovini.

Peter Judež, vodja Občinskega inšpektorata Mestne občine Novo mesto.




NOVO MESTO – »V petih letih je občinski redar iz moje prodajalne odnesel več kot dve toni sadja, ki ga ni nikoli plačal, vedno pa je prihajal s službenim vozilom redarstva,« je med drugim v izjavi na občinskem inšpektoratu dejal podjetnik Zehbo Osmanović, ki ima prodajalno in gostinski lokal pri novomeški bolnišnici.
Povedal je še, da je redar P. P. najprej vsak teden jemal en zaboj sadja, navajal je, da za uradnico in da tako podjetnik ne bo imel nobenih težav z nadzorom tržne inšpekcije, potem je začel jemati zaboje najboljšega sadja po lastni izbiri še zase, češ da ne bo imel težav z nadzorom mestnega redarstva. S parkiranjem okoli bolnišnice je namreč vedno križ. »Ko mi je uradnica, ki je zdaj že upokojena, po telefonu grozila, sem se odločil, da zadevo prijavim,« je dejal ob našem obisku njegovega lokala, ki je stisnjen med bolnišnico, zdravstvenim domom in velikim gradbiščem, kjer raste nov urgentni center.
Za košarico jagod
»Preden je redar lani odšel na bolniško, sem mu prepovedal, da brezplačno jemlje sadje, ko pa se je vrnil, mi je napisal dva plačilna naloga za nepravilno parkiranje, in to v času, ko s kombijem k lokalu dostavljam robo. Ko sem ga vprašal, zakaj mi to dela, mi je odgovoril, naj mi kar novi župan plača kazen, ker sem se začel drugače vesti do njega. On da je velik gospod in da je njegov podpis na plačilnem nalogu več vreden kot moj zaboj sadja,« je še povedal Osmanović v izjavi na občinskem inšpektoratu in med drugim opisal dogodek, ko je taisti redar pred bolnišnico spisal kazen starejšemu gospodu na berglah, ko pa je urgiral trgovec in mu izročil košarico jagod, je plačilni nalog raztrgal in ga vrgel v koš.
Ob našem poizvedovanju o omenjenem redarju po Novem mestu smo dobili različne odzive, od pozitivnih do zelo kritičnih. Očitno je bil aktiven tudi na avtobusni postaji, kjer ima ena od lastnic lokala z njim zelo slabe izkušnje: »Kot lastnica lokala imam dostavni prostor, kjer lahko v času dostave pustim svoj avto. A ta redar me je kaznoval že ničkolikokrat, čeprav je moja pravica, da tu ustavim avto, da zložim robo. Celo tri različne kazni mi je napisal za isti dostavni prostor, hkrati pa mi je grozil, da v Novem mestu ne bom nič dosegla, ker ima on zveze na občini.«
Le trije redarji
»Z zadevo sem seznanjen, preostalih podatkov pa vam trenutno ne morem dati,« je ob našem obisku v pisarni v Topliški ulici v Novem mestu dejal vodja občinskega inšpektorata Mestne občine Novo mesto Peter Judež. Povedal je, da imajo trenutno zaposlene tri redarje, dva sta na delovnem mestu, eden v bolniškem staležu, so pa letos izrekli 1500 kazni zaradi prekrškov, med katerimi prevladujejo neplačane parkirnine, parkiranje v modri coni in na prostoru za invalide ter tam, kjer to ni dovoljeno.
So pa prijavo obravnavali v kabinetu župana. »Na Občinski inšpektorat Mestne občine Novo mesto je bila 1. septembra letos podana prijava zoper izvajanje nalog občinskega redarja. Na podlagi te prijave je občinski inšpektorat sestavil uradni zapisnik in sprožil disciplinski postopek za ugotavljanje resničnosti teh navedb. Disciplinski postopek trenutno še traja, zato bomo lahko več informacij podali po koncu tega postopka,« so sporočili iz kabineta župana Gregorja Macedonija.
Redar očitke zavrača
Očitke je za Slovenske novice komentiral tudi redar P. P., ki je še na bolniški. »Vse navedbe prodajalca so povsem neresnične. Osebno sadja sploh ne jem iz zdravstvenih razlogov, se je pa definitivno proti meni obrnil zato, ker je dobil dve kazni zaradi napačnega parkiranja, a če pravila veljajo za druge, morajo tudi zanj. Se pa bomo o takšnih neresničnih obtožbah pogovarjali pri organih, ki so za to pristojni,« je dejal po telefonu.