DZ je danes z 49 glasovi za in 30 proti potrdil ministrsko ekipo 16. slovenske vlade. Pod vodstvom premierja Janeza Janše bo delovala ekipa 15 ministric in ministrov. Vlado sestavljajo SDS, Demokrati ter trojček NSi, SLS in Fokus, podprli pa so jo tudi v Resnici in poslanca narodnih skupnosti.
Iz kvote stranke SDS bodo ministrska mesta zasedli Andrej Šircelj kot minister za finance, Franci Matoz kot minister za notranje zadeve in javno upravo, Tone Kajzer kot minister za zunanje in evropske zadeve, Borut Rončević kot minister za izobraževanje, znanost in mladino, Polona Rifelj kot ministrica za okolje in prostor, Ignacija Fridl Jarc kot ministrica za kulturo in Suzana Lep Šimenko, ki bo kot ministrica brez resorja pristojna za vodenje urada vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Iz kvote strank NSi, SLS in Fokus (pri čemer iz SLS ne prihaja noben od ministrov), bodo v vladi sedeli ministri za infrastrukturo in energetiko Jernej Vrtovec, za kmetijstvo Janez Cigler Kralj, za obrambo Valentin Hajdinjak, za lokalno samoupravo, kohezijo in regionalni razvoj Monika Kirbiš Rojs in za demografijo, družino in socialne zadeve Mateja Ribič.
Ministri iz kvote stranke Demokrati pa bodo Anže Logar, ki bo vodil ministrstvo za gospodarstvo, delo in šport, Tadej Ostrc, ki bo vodil ministrstvo za zdravje, in Mihael Zupančič, ki bo vodil ministrstvo za pravosodje.
Vladna ekipa je dobila dva glasova manj kot na tajnem glasovanju premier Janez Janša. Od 50 pričakovanih glasov je umanjkal glas poslanca SLS Srečka Ocvirka, sicer člana koalicijske poslanske skupine NSi, SLS in Fokus, ki je bil odsoten.
Ministri bodo v DZ zdaj najprej zaprisegli, sledila bo primopredaja poslov med zdaj že nekdanjim premierjem Robertom Golobom in novim predsednikom vlade Janezom Janšo in ustanovna seja vlade, na kateri je pričakovati tudi že nekaj kadrovskih potez.
Polemiko smo spremljali v živo
12.30 Janša odgovoril Golobu:
Besedo je nato prevzel mandatar Janez Janša. Dejal je, da namen njegove predstavitve ni polemiziranje s poslanci opozicije, čeprav je po njegovih besedah jasno, da nekatere pojme, kot sta »normalnost« in »dostojnost«, razumejo različno. »Vlada, ki danes nastaja, ne bo rušila tistega, kar je bilo dobrega narejenega v prejšnjih mandatih, ne glede na to, kdo je to naredil,« je dejal Janša. Ob tem je dodal: »Mi ne bomo čistili ‘golobistov’, kot ste vi ‘janšiste’.« Napovedal je, da bo nova vlada »presejala» sprejete ukrepe in »ločila dobro od slabega«. »Na dobrem bomo gradili, slabe ukrepe pa odpravljali in popravljali,« je dejal.
Janša je ob koncu spomnil še, da letos mineva 35 let od enotnosti in samostojnosti Slovenije. Izrazil je željo, da bi to obletnico dostojno proslavili. Spomnil je, da je Slovenijo takrat priznala le Hrvaška, po njegovih besedah pa se je morala država po mednarodnem pravu ubraniti v vojni za Slovenijo.
12.15. Robert Golob (Svoboda): Najbolj ponosen, da smo v državo vrnili normalnost
Ob 12. uri se je začela razprava. Kot prvi se je k besedi prijavil nekdanji predsednik vlade in predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob. Dejal je, da je sam najbolj ponosen na to, da so v državo »vrnili normalnost«. »Prepričan sem, da je naš mandat prinesel dve vrednoti – stabilnost in mir,« je dejal Golob. Ob tem je poudaril, da so v preteklem mandatu poskrbeli za dostojanstvo upokojenk in upokojencev, ter izrazil željo, da bi se to nadaljevalo tudi v prihodnje.
Kot enega glavnih ciljev svoje vlade je izpostavil realno rast plač in pokojnin. »Želim si, da bo blaginja rasla tudi z višjimi realnimi prihodki prebivalcev,« je dejal. Dodal je, da si želi nadaljevanja obsežnega stanovanjskega programa, ki bi mladim in tistim, ki si družino šele načrtujejo, omogočil dostop do stanovanj.
Golob je govoril tudi o miru v skupnosti in pravici do javnega zbiranja. Po njegovih besedah morajo imeti civilna družba, nevladne organizacije, skupnosti in politične stranke možnost organizirati javna zborovanja, protestnikov pa se ne sme kaznovati z globami. »Verjamem, da se boste teh načel držali tudi v naslednjem mandatu,« je dejal.
Dotaknil se je tudi zunanje politike in poudaril, da bo treba spoštovati mednarodno pravo, ki ne dopušča dvojnih meril. Pri tem je omenil Ukrajino in Palestino. »Nacionalni interes nobene države na svetu ne more biti kršitev mednarodnega prava,« je poudaril.
Mandatarju je dejal, da so mu všeč njegove obljube o višjih dobičkih, saj to po njegovem pomeni tudi višjo blaginjo za celotno družbo. Ob tem pa je opozoril na plačni sistem. Spomnil je, da je sam menil, da je treba najprej urediti položaj sodnikov, a dodal: »Polagam vam roko na srce, da ne naredite iste napake. Ne podirajte enotnega plačnega sistema samo zato, ker mislite, da je ena skupina deprivilegirana.«
Po njegovih besedah je treba takšne spremembe urejati prek socialnega dialoga. »Vem, da je v skupnem interesu, da živimo v skupnosti, ki je mirna in stabilna. Želim si, da bo Slovenija varna in uspešna skupnost tudi v bodoče, in to zato, ker si to vsi zaslužimo,« je sklenil Golob.
12.00 Razprava poslancev in poslank
11.40 Luka Mesec (Levica): Za pokojninsko reformo nisem dobil niti enega aplavza
Stališče poslanske skupine Levica je predstavil njen vodja Luka Mesec. Kot je dejal, so v uvodni predstavitvi mandatarja slišali »zelo črnogled pogled« na stanje v državi. Mandatar je po njegovih besedah govoril o negativni dediščini, velikem minusu v državni blagajni, slabih ocenah tujih institucij, razbohoteni birokraciji, centraliziranem odločanju in vsesplošni korupciji. »S tem se ne strinjam,« je poudaril Mesec. Po njegovih besedah se v Sloveniji pogosto ne moremo poenotiti niti o osnovni oceni stanja v državi. Ob tem je navedel, da se je bonitetna ocena Slovenije izboljšala z AA– na AA, kazalci mednarodnih institucij pa po njegovem kažejo, da je Slovenija med boljšimi državami v Evropi in svetu po družbenem napredku, zadovoljstvu z življenjem in nizki stopnji revščine med otroki. »To kaže precej drugačno sliko od tiste, ki jo je naslikal Janez Janša,« je dejal.
Mesec je poudaril, da je Slovenija varna, gospodarsko uspešna država z visoko blaginjo in kakovostjo življenja. »Ni tako črnogledo, kot navaja mandatar Janez Janša,« je dodal. Po njegovih besedah je Slovenija po povprečni bruto plači prehitela Italijo, hkrati pa je pred Španijo in Portugalsko.
Ob tem je priznal, da prejšnja vlada ni bila popolna in da ni dokončala vseh projektov. »Nismo dokončali dela v zdravstvu in stanovanjski politiki, za kar bi potrebovali dva mandata,« je dejal. A hkrati je poudaril, da je bila to po njegovem »prva reformna vlada po več kot 15 letih«, ki družbenih sprememb ni potiskala v nedoločeno prihodnost. Posebej je izpostavil pokojninsko reformo. »Za pokojninsko reformo kot glavni pogajalec nisem dobil niti enega aplavza,« je dejal. Ob tem je dodal, da ga veseli, da je bodoči minister Logar pokojninsko reformo pozdravil kot dober dosežek prejšnje vlade in napovedal, da je ne bo spreminjal.
Mesec je priznal, da Slovenija ima težave. Omenil je zdravstvo, prometne zamaške, stanovanjski trg, potrebo po večji produktivnosti, politično kulturo in sodne zaostanke. »Vprašanje za bodočo vlado pa je, ali se bo teh problemov lotila konstruktivno ali bomo videli samo ideološke spore,« je dejal.
Kritičen je bil do prvih napovedanih ukrepov nove vlade. Po njegovih besedah interventni zakon že kaže nasprotno smer in ustvarja milijardni primanjkljaj. Pri stanovanjski politiki je opozoril na ponovno deregulacijo oddajanja prek Airbnbja. »Namesto da bi stanovanja dobile mlade družine, bodo spet na trgu za turiste,« je dejal.
Oster je bil tudi do davčnih razbremenitev. Po njegovih besedah vlada ne razbremenjuje predvsem inženirjev in srednjega sloja, ampak plače od 7000 evrov bruto navzgor. Kritiziral je tudi odnos do socialnega dialoga, za katerega je dejal, da ga je nova vlada »na celi črti ignorirala«.
Posebej je opozoril še na položaj samostojnih podjetnikov. Po njegovih besedah se bo marsikomu bolj splačalo odpreti s. p. in plačevati približno 200 evrov na mesec za socialno varnost, medtem ko bo redno zaposleni od svoje plače odvedel precej več. »Morda bodo šli na s. p., ampak kdo bo potem plačal naše pokojnine?« se je vprašal. Ob tem je navedel, da zdaj 11.000 samostojnih podjetnikov po pokojninski reformi v pokojninsko blagajno prispeva 4,7 odstotka, po novem pa naj bi bil ta delež 2,5 odstotka. Ministrske ekipe Levica pričakovano ne bo podprla.

FOTO: Leon Vidic/delo Delo
11.00 Meira Hot (SD): Kot problematične izpostavila nekatere navedbe iz koalicijske pogodbe
Stališča poslanske skupine SD je kot druga predstavila Meira Hot. Pred njo je nastopila poslanska skupina trojčka NSi, SLS in Fokus, predsednik državnega zbora Stevanović pa je pred njenim govorom zapustil dvorano, zato je vodenje seje prevzel njegov namestnik.
Hotova je poudarila, da SD vlade Janeza Janše ne podpira. »Dobili smo manjšinsko vlado,« je dejala in bila kot predstavnica opozicijske stranke kritična predvsem do nekaterih napovedanih potez nove vlade. Med drugim je opozorila na pripojitev ministrstva za delo h gospodarskemu resorju, kar po njenem odpira številna vprašanja o prihodnji socialni politiki.
»Še posebej nas skrbi, da bi bil pritisk na avtonomijo dela učiteljev in učiteljic,« je dejala. Po njenem bi morala biti pri kandidatih za ministre v ospredju predvsem strokovnost, ne politična pripadnost, a se po njenih besedah pri nekaterih kandidatih kaže drugače.
Ob tem je poudarila, da v SD podpirajo nekatere napovedane ukrepe, med drugim uvedbo brezplačnih vrtcev, pokrajin in kulturnih bonov za mlade. A hkrati opozarjajo, da napovedi o davčnih razbremenitvah ter obsežnih posegih v zdravstvo in šolstvo odpirajo skrb, kakšen razvojni model želi nova vlada uveljaviti. »Slovenija potrebuje razvojni model, ki ne bo prispeval k dodatnim socialnim razlikam in družbenemu razkroju,« je poudarila Hotova. Po njenih besedah nekateri zakoni že nakazujejo smer politik nove vlade, do katerih imajo v SD resne pomisleke. Omenila je omejevanje socialnega dialoga, zmanjševanje socialne varnosti in politike, ki po njenem »ne prispevajo h krepitvi socialne države in družbene kohezije, temveč vodijo v večjo družbeno razslojenost«.
Skeptična je bila tudi do napovedanih davčnih sprememb. V SD jih skrbi, da bodo te zmanjšale prihodke javnih blagajn, največ koristi pa bodo po njihovem imeli premožnejši. »Skeptični smo do napovedi, da nižji davki sami po sebi prinesejo višjo gospodarsko rast in višje plače,« je dejala.
Hotova je opozorila še na izkušnje s preteklimi vladami Janeza Janše. »Zaradi izkušenj s preteklimi vladami Janeza Janše smo zaskrbljeni zaradi prihodnjega odnosa nove vlade do vladavine prava, svobode medijev in neodvisnosti institucij,« je dejala.
Kot problematične je izpostavila tudi nekatere navedbe iz koalicijske pogodbe. Med drugim se je vprašala, kaj dejansko pomenijo »napoved odločnega boja proti korupciji z ustanovitvijo uskoska«, »profesionalizacija javnega RTV-zavoda«, »umik ideoloških vsebin iz vrtcev in šol« ter »vodenje suverene zunanje politike«. Po njenih besedah se kandidati za ministre pri ključnih vprašanjih niso jasno izrazili.

FOTO: Leon Vidic/delo
10.51 Predstavitev stališč poslanskih skupin
10.00 Poslanke Svobode bodo vložile tožbo proti predsedniku DZ
Janja Sluga (Svoboda) je v izjavi za medije ob robu seje ponovila, da imajo poslanci in javnost od predsednika DZ, ki velja za drugo najvišjo politično funkcijo v državi, upravičeno visoka pričakovanja. Stevanovićev zapis na Facebooku je vnovič označila za nedopusten in Stevanoviću očitala sprenevedanje. Kot je dejala, se poslanke Svobode počutijo užaljene in zaznamovane. Ker danes niso prejele opravičila, pa bodo proti predsedniku DZ sprožile tudi tožbo, je napovedala.
9.45 Začela se predstavitev poročil pristojnih delovnih teles za posamezna ministrstva.
9.30 Janša: Želimo si dolgočasen mandat
Predsednik vlade Janez anša je dejal, da si vlada, za katero upa, da bo danes potrjena, želi »sistematičen, dolgočasen mandat«, v katerem bo mogoče normalno delati in delo razporediti po tednih, mesecih in letih.
»Želimo si tudi, da je delo izvršilne oblasti, kolikor je mogoče, umaknjeno od dnevnih političnih bojev. Drugače je verjetno v državnem zboru. Če bomo užaljeni zaradi vsake besede, potem ne bo časa za ključne stvari, ki so pomembne za blaginjo Slovenije,« je dejal.
Ob tem je dodal, da je poslavljanje z oblasti za nekatere očitno zelo travmatično. Po njegovih besedah s prisego 16. vlade nastopa čas, ko se bo o prihodnosti države odločalo v pristojnih organih, ministrstvih, državnem svetu in državnem zboru, »ne pa na ulicah, v lokalih šefov narkomafije, na iranski ambasadi ali magistratu«. »Tega časa je z današnjim dnem nepreklicno konec,« je poudaril.
Napovedal je tudi, da bodo vse opozicijske stranke dobile vabilo k partnerstvu za razvoj in uspešnost Slovenije. To naj bi pomenilo, da bodo tudi stranke v opoziciji vključene že v delovne postopke in bodo z vsebinami seznanjene prej, že ob pripravi gradiva za sejo vlade, ne šele takrat, ko bo to prišlo na poslanske klopi.

Janez Janša, parlament FOTO: Leon Vidic/delo Delo
9.00 Zaplet že na začetku seje
V državnem zboru je počilo že na začetku seje, ko so poslanke Svobode hitro zašle v ostro izmenjavo besed s predsednikom DZ Zoranom Stevanovićem. Poslanke so s postopkovnimi predlogi poskušale doseči njegovo opravičilo zaradi njegovih besed o »pocestniškem obnašanju«, a jim predsednik DZ tega ni dovolil.
»Jaz vam moram prekiniti, to ni postopkovno in zavračam vaš predlog,« je dejal Stevanović. Ko je poslanka Janja Sluga opozorila, da je bila njegova izjava »žalitev do vseh žensk v državi«, jo je prav tako prekinil z besedami, da ne gre za postopkovni predlog. Napetost v dvorani je rasla, poslanke so vztrajale, da se čutijo prizadete, predsednik DZ pa je Slugi izrekel opomin in nato sejo za pet minut prekinil. Kot je dejal, »dokler se poslanka Sluga ne umiri«.
Stevanović je rekel, da bi bilo opravičilo »oksimoron«, zato se ne bo opravičil, in da ni nikogar žalil. Je pa dejal, da se opravičuje vsem Slovenkam, zaradi »nedostojnega vedenja poslank v DZ«. Kot pravi, v življenju ni nikoli bil žaljiv do nobene ženske in tudi ne bo, in da nobene ženske ni označil za »pocestnico«, je pa opisal način vedenje. Rekel je, da mu zdaj poslanke »delajo krivico«, s tem, ko mu očitajo, da se neprimerno vede do žensk.
»Nikdar mi ne boste mogli nadeti etikete šovinista, seksista, ker to nisem. Ko pa opisujem vedenje poslank, pa opisujem tako, ker takšno vedenje ne spada v parlament,« je dejal Stevanović, a Sluga njegovih besed ni vzela resno, saj, kot pravi, so bile njegove besede o »pocestniškem obnašanju« poslank šovinistične in seksistične.
»Vedel sem, da bo moja izjava sprožila burne odzive, a nisem vedel, kaj drugega naj naredim, da bi umiril razmere,« je pojasnil. Ob tem je dodal, da izraz »pocestniško vedenje« po njegovem razumevanju pomeni vedenje potepuha oziroma klateža. Poslanke so kljub temu vztrajale, da so bile njegove besede neprimerne, in od njega zahtevale opravičilo vsem ženskam.
Na prošnjo Sluge, da naj se nikoli več ne opravičuje v imenu poslank Svobode, je obljubil, da tega ne bo več počel.
Slugi je med drugim dal dva opomina, seja pa se je po 25 minutah burne debate o Stevanovićevih neprimernih besedah nadaljevala s prvo točko dnevnega reda o listi kandidatk in kandidatov za ministrice in ministre.

FOTO: Leon Vidic/delo Delo
15 ministrov v novi vladi
V novi vladni ekipi, ki jo predlaga prvak SDS, bo 15 ministrov. Med koalicijskimi partnericami je največ, sedem ministrskih stolčkov pripadlo SDS, štiri NSi, Demokratom trije, Fokusu eno, SLS pa je ostala brez svojega ministrskega kandidata. Kandidatke in kandidati so v ponedeljek in torek uspešno predstavili svoje načrte in dobili zeleno luč pristojnih matičnih teles, o njihovem imenovanju pa bo danes odločal DZ.
Poslanske skupine so skupno prijavile osem ur razprave, glasovanje o listi ministrskih kandidatov je torej pričakovati pozno popoldne. DZ glasuje o listi kandidatov kot celoti, potrditi pa jo mora večina poslancev, ki se udeležijo glasovanja.
Če ne bo prišlo do kakšnega političnega presenečenja, je takoj zatem pričakovati zaprisego novoizvoljenih ministrov, Janša pa bo delo z novo vladno ekipo začel že na večerni ustanovni seji vlade. Še pred tem je pričakovati primopredajo poslov med odhajajočim premierjem Golobom in njegovim naslednikom Janšo.
Na prvi seji vlade pa bodo predvidoma že sledile poteze nove sestave izvršilne veje oblasti. Glede na prakso iz preteklosti je pričakovati, da bi še na njej lahko prišlo tudi do nekaterih kadrovskih menjav, denimo direktorja Sove, urada za komuniciranje, morda tudi direktorja policije. Na čelo prve naj bi se obetala vrnitev Janeza Stuška, vladno komuniciranje pa prevzema Sebastjan Jeretič. V vrhu policije pa se kot naslednika Damjana Petriča po poročanja Večera omenja Damirja Ivančića.