BREŽICE – Izredno stanje. Vojska prihaja. Saj je DZ medtem že potrdil dopolnitev zakona o obrambi, ki dopušča dodelitev dodatnih pooblastil prav vojski. Ta bo lahko odslej opozarjala in usmerjala osebe, jim začasno omejila gibanje ter sodelovala pri obvladovanju skupin in množic. Na meji je že bila vojaška policija. Včasih bi bil to cel halo, danes ni več, kot tudi ni, da zaradi pomanjkanja varuhov reda in miru visi na nitki celo večni derbi med Olimpijo in Mariborom?!
»Veste, te fotografije sem poslikal zgolj zato, ker bi rad opozoril to državo, ki je v teh trenutkih povsem neprožna, naj nam že pomaga!« je dejal brežiški župan Ivan Molan, pod njegovim okriljem sta namreč tudi dve lokaciji, kjer so izredne razmere. To so Rigonce in Dobova. In še to je rekel: »Da ne bo pomote, niti pod razno nisem proti beguncem, s katerimi krepko sočustvujem in jih po svoje razumem!«
Toda v obmejnih Rigoncah in Dobovi, kamor sosedje Hrvati pošiljajo in preusmerjajo vse te begunce, od katerih je le tretjina iz porušene Sirije, je zares hudo.
V nekem trenutku jih je bilo pri industrijski hali Beti v Dobovi 2000, v Rigoncah, s komaj 175 prebivalci, pa okoli 1600. »Zadnje dni se v obeh naših zbirnih centrih giblje med 3000 in 5000 prebežniki,« je poudaril Molan. Župan je bil v teh dneh priča izjemno napetemu ozračju. Prvič je zgorela žimnica, ki so jo prostovoljci izročili beguncem, drugič veje skupaj z obleko. Včeraj pa – pravi požar. Ogroženih je bilo vsaj 300 beguncev.
Dve tretjini šotorov v hipu zagoreli
Že zjutraj se je v brežiškem zbirnem centru začel valiti gost dim in nastal je preplah. Kar dve tretjini šotorov sta v hipu zagoreli. Ognjeni zublji so uničili kar 27 šotorov, ki bi morali za nekoga, ki resnično in dejansko beži iz vojnih in kriznih žarišč, nekakšno zatočišče, prostor trenutnega miru. Bilo je nasprotno: postal je prostor nervoze, vandalizma.
Štirje policisti, ki so bili v bližini, so požrtvovalno vstopali v goreče in zadimljene šotore ter v enem našli pet tujcev, ki so spali, v naslednjem še štiri. »Tujce so zbudili ter jih hitro pospremili iz šotora,« so sporočili s Policijske uprave Novo mesto. Požar je poleg šotorov uničil prepotrebne grelnike in postelje.
Slišati je, da je ta begunska množica, sestavljena iz najrazličnejših narodov in skupin ter še bolj različnih vzgibov, med seboj vidno sprta. Kot smo izvedeli neuradno, a iz zanesljivih virov, naj bi begunci sami zanetili požar. »Težko razumem to njihovo početje. Na srečo me ni bilo tukaj, saj bi le težko spremljala, kako gorijo šotori, ki so jih prostovoljci postavljali v svojem prostem času,« je užaloščeno pripovedovala vodja uprave za zaščito in reševanje v Posavju Zdenka Močnik.
Je zagorelo zaradi izsiljevanja? Na policiji, katere delo je brežiški župan v pogovoru pohvalil in je ni mogel prehvaliti, so nam izdali, da je bila vzrok bržkone želja po čim hitrejšem nadaljevanju proti obljubljeni deželi Nemčiji oziroma Evropi, kot pravijo begunci deželam severno od Slovenije.
Nekaj otrok ni sedlo v šolske klopi
Menda so s požarom, ki bi kmalu povzročil katastrofo, izrazili tudi silno nezadovoljstvo nad postopno in premišljeno registracijo ter tudi nad – ravno zaradi tega – upočasnjenim prevozom proti Avstriji.
Ivan Molan je še najbolj ogorčen nad klavrnim odnosom, pravi, da je ministrico za notranje zadeve Györkös Žnidarjevo že večkrat prosil, naj si pride ogledat izredno stanje v Brežicah, pa še kar nima časa.
Brežiški župan hkrati upa, da se ne bo ponovilo, kar se je zgodilo včeraj: da zaradi begunske gneče, ki se je nenadzorovano valila, ni mogel mimo šolski avtobus in nekaj otrok ni sedlo v šolske klopi. »Šolski avtobus je imel zaradi nenehnega spreminjanja situacije zaradi beguncev onemogočen dostop do Spodnjih Rigonc,« se je med drugim glasilo obvestilo ravnateljice Osnovne šole Dobova Ivane Baškovič.
»Preprečiti je treba nenadzorovan pretok čez zeleno mejo, saj je to nehumano tako do samih beguncev kot tudi do naših občanov, v tem primeru otrok, ki niso prišli do šole,« je poudaril Molan, ki bi si še kako želel, da bi Slovenija, če ne gre drugače, odprla še več centrov, saj v občini Brežice pokajo po šivih.