BEGUNSKA KRIZA

Policija in druge sile v zgornjih mejah zmogljivosti, pomaga tudi vojska

Generalni direktor policije je povedal, da gre za največjo begunsko krizo v Sloveniji.
STA, M. I.
 20. 10. 2015 | 14:47
 9. 9. 2025 | 02:56

BREŽICE – Generalni direktor policije Marjan Fank je ob današnjem obisku begunskega sprejemnega centra v Brežicah poudaril, da gre za največjo begunsko krizo v Sloveniji in izreden trud vseh vpletenih za njeno reševanje. »Stanje še obvladujemo, smo pa ne meji zmogljivosti,« je dejal. Do zdaj naj bi pomagalo tudi okoli 100 vojakov.

Po Fankovih besedah bodo stanje lahko obvladovali še nekaj časa. Prebivalstvo po njegovi oceni ni ogroženo, saj do nasilja prihaja le med samimi prebežniki. Povedal je še, da je pri reševanju krize na prvem mestu varnost državljanov, ki jo nameravajo zagotavljati še naprej. Pri reševanju begunske krize pomagajo vse razpoložljive sile in od ponedeljka tudi Slovenska vojska. Fank je opozoril, da Slovenija tako močnega begunskega vala brez sodelovanja drugih držav ne bo mogla obvladati. Ključno je dogovarjanje, pri čemer pa sodelovanje sosednje Hrvaške ni takšno, kot bi ga pričakovali, je izpostavil. Fank meni, da v širšem prostoru glede reševanja begunske krize ni enotne politike.

Direktor PU Novo mesto Janez Ogulin je povedal, da je na njihovo območje od ponedeljka prišlo 4000 tujcev, približno 3000 čez mejni prehod Rigonce, približno 900 pa čez mejna prehoda Obrežje in Orešje.

Begunci v nekdanje tovarne

V brežiškem sprejemnem centru je bilo opoldne približno 2000 migrantov, sicer pa te stalno odvažajo z avtobusi. Na Obrežju jih je bilo opoldne približno 450, v dobovsko proizvodno halo nekdanje tovarne Beti pa so usmerili približno 2000 migrantov z Rigonc. Zaradi naraščajočega begunskega vala iščejo iščejo možnost postavitve novih sprejemnih centrov, med drugim tudi na mejnem prehodu Obrežje, kjer naj bi postavili ogrevani šotor.

Glede napovedi novih vlakov z migranti je Ogulin še pojasnil, da teh nimajo in da jih dobijo le neposredno pred njihovim prihodom. Sicer pa stanje obvladujejo, je poudaril in dodal, da med prebežniki prihaja do posameznih trenj in izpadov, ki jih obvladujejo z najmilejšimi prisilnimi sredstvi. Le v enem primeru ponoči ni šlo drugače, kot da so morali uporabiti solzivec, je še povedal.

Varovanje domačinov ali tujcev?

Brežiški župan Ivan Molan pa je opozoril, da se bodo morali na državni ravni odločiti, koga bodo varovali, domačine ali tujce. Čeprav je za ene in druge težko, pa bi morala država ob neobvladljivem stanju svoje državljane zaščititi.

Slovenija mora zapreti meje in migrante nadzorovano spuščati naprej. Enako, kot naj bi to počeli Hrvati. Druge rešitve ni, je še dejal Molan.

Kot so povedali pri območnem Rdečem križu, za zdaj še zmorejo pomagati, sicer pa pomoč prihaja iz vse države.

 

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
Promo
SKRB ZASE
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
SKRB ZA VARNOST
PromoPhoto
NASVET
VIDEO
PromoPhoto
DONOSNO
Promo
POVEZANI
PromoPhoto
KULTURA
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
PromoPhoto
ZDRAVJE
Sovoznik
Promo
ZDRAVJE
Photo
POČITNIŠKA MALHA
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
PromoPhoto
RECEPTI
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI
Promo
PRIHODNOST
PromoPhoto
SPREMEMBA