


Miro Cerar.

Begunci v Sloveniji.



LENDAVA – Ob vladnem obisku Pomurja je premier Miro Cerar potrdil, da bo ob polnoči Slovenija uvedla začasni nadzor na meji z Madžarsko, poroča STA. Po njegovih besedah bodo tako lažje nadzirali pretok ljudi, da jih ne bi morda presenetila večja skupina beguncev. Cerar je še zagotovil, da je vlada pripravljena na različne možne scenarije in ima zadeve pod nadzorom.
Cerar: Pripravljeni smo na različne scenarije
»Te zadeve je treba obvladovati in imeti pod nadzorom, da ne bi prihajalo do nestabilnosti,« je pojasnil Cerar. Zagotovil je, da vlada neprestano spremlja dogodke v zvezi z begunci oz. migranti in bo tako tudi v prihodnje, da ne bo prihajalo do zapletov, ki bi pomenili motnje v delovanju države. Po premierjevih besedah sodelujejo vsi resorji. Danes so na vladnem posvetu še posebej spregovorili o tej problematiki. »Dobro sodelujemo, pripravljeni smo na različne možne situacije,« je poudaril premier.
Na posvetu so se tako odločili tudi za uvedbo začasnega nadzora na meji z Madžarsko in o tem obvestili tudi Evropsko komisijo. Po Cerarjevih besedah bodo še naprej delovali tako, da bodo v primeru prihoda skupin migrantov ravnali v skladu s schengensko ureditvijo na slovensko-hrvaški meji ter v skladu s pravili našega in evropskega prava. »Tega se v Sloveniji ne smemo bati. Položaj moramo obvladati, pomagati ljudem v stiski, obenem pa jih obravnavati v skladu s predpisanimi postopki in upoštevati integracijske ter varnostne vidike.«
Naj spomnimo: doslej vlada o tem vprašanju ni govorila, je pa bila policija že zdaj pogosteje prisotna in pozornejša na omenjenem delu meje.
Novinarska konferenca, na kateri bosta ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar in generalni direktor policije Marjan Fank predstavila aktualne dogodke, povezane z vprašanjem migrantov, bo danes ob 18. uri v Ljubljani.
Avstrija v nadzor slovenske meje
Sicer pa se je po preusmeritvi begunskega vala preko Hrvaške in Slovenije v smeri Avstrije ta odločila za poostren nadzor meje s Slovenijo, je po poročanju STA na Dunaju sporočila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner. Avstrijska policija bo ob 19. uri začela izvajati nadzor na mejnih prehodih Šentilj, Karavanke in Ljubelj.
Cerar bo jutri v Ljubljani sprejel avstrijskega zveznega kanclerja Wernerja Faymanna, s katerim bosta izmenjala stališča obeh držav do begunskega oziroma širšega migrantskega vprašanja, so sporočili iz vlade.

DUNAJ – Avstrijski zunanji minister Sebastian Kurz je danes po telefonu poklical slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca in hrvaško kolegico Vesno Pusić ter zahteval, da Slovenija in Hrvaška zaradi begunske krize spoštujeta pravila EU. Kurz je Erjavca in Pusićevo opozoril, da je Avstrija zelo obremenjena z begunci, je za agencijo APA povedal tiskovni predstavnik avstrijskega zunanjega ministrstva. Gre za odziv Kurza na izjave hrvaškega notranjega ministra Ranka Ostojića, da sta s slovensko kolegico Vesno Györkös Žnidar govorila o morebitni organizaciji koridorjev za prevoz beguncev proti zahodu. Sicer se tudi Avstrija obnaša podobno in spušča begunce naprej proti Nemčiji brez potrebne registracije, zaradi česar je Nemčija v nedeljo znova uvedla nadzor na svojih mejah. Kurz je kolega iz Slovenije tudi obvestil, da Avstrija uvaja nadzor na meji s Slovenijo. (STA) |