BEGUNSKA KRIZA

Poziv župana: Naj vlada sledi Hrvaški in vzpostavi koridor do Avstrije

Avstrijci so zaprli bivši mejni prehod Šentilj, pred edinim odprtim na avtocesti Maribor–Šentilj pa se vije dolga kolona vozil.
T. L., Mo. S.
 22. 10. 2015 | 13:16
 9. 9. 2025 | 03:08

BREŽICE, ŠENTILJ, GORNJA RADGONA, LJUBLJANA – V Slovenijo je v sredo vstopilo več kot 12.600 beguncev, kar je več od dnevnega rekorda, ki so ga na vrhuncu krize zabeležili na Madžarskem, kažejo uradne številke, ki jih je ob zadnjem begunskem valu objavil STA.

14.29: Vsi migranti (1058), ki so danes zapustili nastanitveni center v Gornji Radgoni, so bili ob 14.15 sprejeti v Avstrijo. Na mostu čez reko Muro bo odstranjena signalizacija in promet v obe smeri bo potekal tekoče. V nastanitvenem centru v Lendavi in v sprejemnih centrih v Petišovcih in Dolgi vasi trenutno ni migrantov, poročajo pomurski policisti.

13.10: Ob 13. uri je nastanitveni center v Gornji Radgoni zapustila druga skupina migrantov (okoli 500). Odšli so proti nekdanjemu mejnemu prehodu v Gornji Radgoni. Avstrijski varnostni organi migrante sprejemajo. Promet čez reko Muro je urejen s semaforji in poteka izmenično enosmerno, poročajo pomurski policisti.

12.49: Razmere v Brežicah so napete. Brežiški župan Ivan Molan je na današnji novinarski konferenci pred begunskim centrom v Dobovi pozval k normalizaciji stanja, v Posavje pa je povabil tudi premierja Mira Cerarja, poroča STA. V Dobovi naj bi sicer poskušali pripraviti nov prehodni sprejemni center, ki bi sprejel do 3000 beguncev. Zeleno mejo na brežiškem območju je namreč danes prestopilo 5000 migrantov, 4500 jih še čaka ob zeleni meji v Rigoncah, v brežiškem begunskem centru naj bi jih bilo še vedno 5000.

Glede na navedeno je zato zadnji čas, da država sprejme potrebne ukrepe. Sprejem teh je nujen, ker je tudi zdravstveno stanje migrantov, predvsem premraženih dojenčkov in onemoglih otrok, skrb vzbujajoče. Na vlado je naslovil zahteve, naj država takoj zapre meje in migrante sprejema na določenih zbirnih točkah, s čimer bi mejo nadzorovali, hkrati pa bi preprečili tavanje migrantov po vaseh, poljih, gozdovih in močvirjih. Migrante naj z vlaki z zbirnih točk vozijo do drugih centrov po Sloveniji, in če bi potrebovali dodatni prostor z oskrbo tudi v vojašnice.

Vlada naj od EU zahteva takojšnjo pomoč, sodelovanje in sprejem migrantov. Če se EU ne bo odzval, pa naj Slovenija z nespoštovanjem schengenske meje izrazi svojo nepokorščino in sledi zgledu sosednje Hrvaške ter vzpostavi koridor do avstrijske meje.

Šotorišče za 3000 ljudi v Dobovi

Molan je še povedal, da so se s predstavniki civilne zaščite danes dogovorili, da naj bi pretesen in neustrezen dobovski center prestavili nekam na obrobje Dobove in tam postavili šotorišče za sprejem prebežnikov.

Kot je povedal poveljnik republiške civilne zaščite Srečko Šestan, nameravajo postaviti prehodno šotorišče, ki bi sprejelo od 2000 do 3000 ljudi in ga opremiti le za njihovo krajše bivanje. Morebitne mesto zanj, do tristo metrov od zdajšnjega, pa so si skupaj z Molanom že ogledali. Šestan je še napovedal, da bodo poskušali zdajšnje objekte z migranti počistiti in razkužiti, prav tako pa območje njihovega gibanja.

Iz Šentilja jih je 2500 odšlo svojevoljno

12.00: Miran Šadl, tiskovni predstavnik PU Maribor, je sporočil, da se je danes ob 11. uri v nastanitvenem centru Šentilj nahajalo okoli 250 tujcev. Okoli 10.00 so center namreč samovoljno zapustili vsi preostali nastanjeni tujci (več kot 2500 oseb), ki so odšli v Avstrijo, kjer so jih vse sprejeli.

V bližini mejnega prehoda Zavrč je ta trenutek še okoli 150 tujcev, ki so ponoči nedovoljeno prestopili državno mejo. Policija sporoča, da se na terenu še vedno trudijo z razpoložljivimi avtobusi jih prepeljati v nastanitveni center v Šentilju. Ostali so z avtobusi na poti v nastanitveni center Šentilj.

V Šentilju okoli 12. ure pričakujejo vlak iz Dobove z okoli 700 tujci in še 15 avtobusov iz Brežic. Šadl še sporoča, da lahko glede ne razmere v drugih policijskih upravah v popoldanskih urah v nastanitvenem centru Šentilj pričakujejo zelo povečan prihod tujcev. Sprejemna centra Središče ob Dravi in Gruškovje pa sta prazna.

Šadl poroča tudi o dogajanju na drugi strani meje: okoli 11. ure so avstrijski varnostni organi zaradi zagotavljanja varnosti migrantov zaprli stari mejni prehod Šentilj. V Šentilju je mogoče tako državno mejo med Slovenijo in Avstrijo prehajati samo na bivšem novem (avtocestnem) mejnem prehodu Šentilj, kjer pa avstrijski varnostni organi izvajajo poostren mejni nadzor, zato je pred mejnim prehodom, na avtocesti A1 Maribor–Šentilj, nastala kolona vozil, ki je dolga že okoli 1,5 kilometra. 

Policisti voznikom svetujejo previdnost in strpnost pri čakanju na prestop meje. Upoštevajo naj tudi vsa navodila policistov in vzdrževalca avtoceste.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
POČITNIŠKA MALHA
Promo
RECEPTI
Promo
Izberi poklic, ne stereotip
Promo
ZAUPANJE
Promo
SKRB ZASE
Promo
SKRB ZA VARNOST
Promo
PODJETNIŠTVO
Promo
PRIHODNOST
Promo
BOLEČINE V HRBTU
Promo
ZDRAVJE
Promo
IZGUBA
Promo
ZAPOSLITEV
Promo
NAPAD