BREZPLAČNO

Preobrat pri nekdanji Lipi: parkirišče za pohodnike na Šmarno goro znova odprto

Po tednih zapletov, zapornic in posredovanja finančne uprave je parkirišče pred nekdanjo diskoteko Lipa ponovno uradno odprto za obiskovalce in pohodnike na Šmarno goro.
Lipa je bila lani prodana na dražbi, a to ni pomenilo konca nelegalnega pobiranja parkirnin. FOTO: Marko Feist
Lipa je bila lani prodana na dražbi, a to ni pomenilo konca nelegalnega pobiranja parkirnin. FOTO: Marko Feist
G. P.
 19. 5. 2026 | 12:37
 20. 5. 2026 | 12:29
2:56

Po več tednih zapletov, inšpekcijskih postopkov in blokad je parkirišče pred nekdanjo diskoteko Lipa pod Šmarno goro znova odprto za obiskovalce in pohodnike. Novico so na družbenih omrežjih sporočili iz turističnega društva Steza: »Sporočamo, da je parkirišče pred bivšo Lipo ponovno URADNO ODPRTO za pohodnike na Šmarno Goro. Dobrodošli.«

Dogajanje okoli parkirišča je v zadnjih mesecih spremljalo veliko polemik. Družina Zavašnik, povezana z nekdanjo diskoteko Lipa v Spodnjih Pirničah, se je znašla pod drobnogledom finančne uprave zaradi domnevno nezakonitega pobiranja parkirnine na zemljišču, ki ni več v njihovi lasti. Inšpektorji Fursa so zato aprila dostop do parkirišča zaprli z betonskimi bloki, družini pa zarubili tudi luksuzni BMW.

Sporna diskoteka Lipa je bila lani prodana na dražbi

Primer je v javnosti odmeval predvsem zaradi dolge in kontroverzne zgodovine družine Zavašnik. Nekdanja diskoteka Lipa je leta 2005 postala prizorišče ene največjih tragedij v slovenski zabavni sceni, ko so v stampedu umrla tri mladoletna dekleta. Lastnik kluba Robert Tomas Zavašnik je bil zaradi povzročitve splošne nevarnosti pravnomočno obsojen, a se je dolga leta skrival v tujini, dokler pregon ni zastaral.

V zadnjih letih je območje pred nekdanjo Lipo postalo predvsem izhodiščna točka za pohodnike na Šmarno goro. Na parkirišču so zaradi nenehne obiskanosti Zavašnikovi začeli pobirati parkirnino, brez ustreznih dovoljenj in računov. Postavljene so bile zapornice in celo parkomati. Lani je bilo celotno posestvo nekdanje Lipe skupaj s parkiriščem zaradi dolgov družine prodano na dražbi. Nepremičnine je po poročanju medijev kupil DBS Leasing, saj naj bi bilo na zemljiščih vpisanih za več kot milijon evrov hipotek. Kljub temu pa se je spor glede upravljanja parkirišča nadaljeval tudi letos, saj kljub izgubi lastništva Zavašnikovi niso prenehali z nelegalnim pobiranjem parkirnine. Furs je večkrat posredoval, odstranjeval parkomate in izvajal nadzore zaradi suma dela na črno.

Nič več parkomatov

Zdaj pa se zgodba očitno obrača v drugo smer. Z novo objavo o uradnem odprtju parkirišča so pohodniki ponovno dobili brezplačen parkirni dostop do ene najbolj priljubljenih izhodiščnih točk za vzpon na Šmarno goro. Na družbenih omrežjih so številni uporabniki novico pozdravili, saj je bilo parkiranje v zadnjih tednih za obiskovalce precej oteženo. Ali to pomeni tudi dokončen konec sporov okoli parkirišča in zemljišč pred nekdanjo eno najbolj razvpitih lokacij v okolici Ljubljane, bo verjetno kmalu jasno.

Spremljajte Slovenske novice kot prednostni vir na Googlu
Logo
IZBRANO ZA VAS
VIDEO
Promo
ZDRAVJE
Promo
SKRB ZASE
PromoPhoto
DONOSNO
PromoPhoto
ZDRAVJE
PromoPhoto
KULTURA
Photo
POČITNIŠKA MALHA
Promo
ZDRAVJE
PromoPhoto
NASVET
Promo
PRIHODNOST
PromoPhoto
RECEPTI
PromoPhoto
ZAKLADI SLOVENIJE
Promo
SKRB ZA VARNOST
PromoPhoto
PODJETNIŠTVO
Promo
POVEZANI
PromoPhoto
SPREMEMBA
Sovoznik
PromoPhoto
Izberi poklic, ne stereotip
PromoPhoto
DOGODKI PO SLOVENIJI