OBREŽJE – Na mejnem prehodu Rigonce je po zadnjih ocenah ostalo okoli 200 beguncev, ki so tam preživeli noč, enako je na Obrežju, so za STA povedali na Policijski upravi Novo mesto. V nedeljo po 21. uri je na Obrežju sicer prišlo do protesta, ki naj bi ga pripravili slovenski aktivisti, zato je bil mejni prehod zaprt za ves promet dobro uro.
Protestniki po poročanju medijev zahtevajo, da Slovenija odpre svoje meje. Tudi begunci naj bi po poročanju Televizije Slovenija zahtevali, da jih po treh dneh čakanja spustijo v Slovenijo in naprej proti Nemčiji.
Že včeraj popoldne pa je v Rigoncah prišlo do manjšega incidenta, v katerem so bili udeleženi trije moški. Eden od njih se je celo zagnal v varnostno ograjo na mejnem prehodu, zato so policisti uporabili solzivec. Po navedbah PU Novo mesto je šlo za kršitev javnega reda in miru, zato so vpletene odstranili in jim izdali plačilne naloge.
Evidentiranih 800 migrantov
Slovenska policija je včeraj do 16.30 v sprejemnih centrih evidentirala 800 migrantov. Novejših podatkov o številu danes evidentiranih oseb še ni. Tujce so z avtobusi vozili v sprejemne in nastanitvene centre v Brežicah, Mariboru, Celju in Dolgi vasi.
Policisti nadaljujejo evidentiranje tujcev, ki so na nedovoljen način prestopili državno mejo na območju zunaj mejnih prehodov, in tujih državljanov, ki so želeli vstopiti v državo na mejnih prehodih in ne izpolnjujejo pogojev za vstop.
Medtem so se nadaljevali premiki registriranih prebežnikov po Sloveniji, in sicer v smeri Avstrije. Vseh 223 beguncev iz Sirije in Afganistana, ki so jih v soboto namestili v namestitvenem centru v Celju, se je z mednarodnim vlakom odpeljalo v Avstrijo. Tja je odšlo tudi 350 beguncev iz nastanitvenega centra v Gornji Radgoni. Iz Logatca se je z vlakom proti Avstriji odpravilo tudi 130 beguncev iz Sirije, Afganistana, Iraka in Irana, med katerimi je veliko družin z majhnimi otroki.
Kot je včeraj popoldne pojasnila notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, se je Slovenija znašla pod izjemnim migracijskim pritiskom, a je stanje trenutno pod nadzorom. Po njenih besedah je v Slovenijo do zdaj iz Hrvaške vstopilo 2500 migrantov, od tega jih je sedem zaprosilo za mednarodno zaščito.